Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Canopus ADVC-100

12.5.2004, Radek Jahoda, recenze
Dosud jsme se zabývali běžnými zařízeními pro domácího uživatele. Pokud to myslíte se střihem videa opravdu vážně, potřebujete kvalitní převodník videa, nejlépe obousměrný, který lze používat se střihovými systémy. Nejrozšířenějším řešením jsou DV převodníky, např. externí zařízení Canopus ADVC-100.
1. Úvod

ADVC-100 je externí obousměrný převodník na rozhraní Firewire, slouží tedy jak pro digitalizaci videa, tak pro analogový výstup. Existuje ještě levnější zařízení od stejné firmy, které umožňuje pouze digitalizaci - ADVC-55, nebo i dražší s dalšími vymoženostmi jako redukce šumu apod. - ADVC-300 a ADVC-500. ADVC-100 se zdá ale nejromnějším kompromisem pro domácího uživatele.


2. Popis zařízení

Zařízení dostanete zabalené v úhledné krabici, ...



... uvnitř které se nachází kromě samotného převodníku také napájecí zdroj, síťová šňůra, Firewire kabel 6p-4p, redukce S-video na kompositní signál, manuál a list s upozorněním, že připojovat převodník k PC je dovoleno pouze ve vypnutém stavu a při vypnutém počítači. Neberte to na lehkou váhu, protože vlivem rozdílných napěťových potenciálů může dojít k destrukci celého zařízení, a výrobce takovou reklamaci neuznává.





Zařízení je tedy určeno spíše k trvalému připojení, k čemuž je uzpůsobena zadní strana. Zleva zde najdeme šestipinový Firewire konektor, S-video vstup (pro komposit můžeme použít dodanou redukci) a audio vstup (pouze jack 3.5"). Následují S-video výstup, kompositní výstup a dva cinche pro audio výstup. Úplně vpravo je napájecí konektor pro připojení externího zdroje a tlačítko pro zapnutí/vypnutí přístroje.



Na přední straně najdeme audio vstup (2x cinch), kompositní video vstup, S-video vstup a malý čtyřpinový FireWire konektor.



Na předním panelu je rovněž tlačítko, které slouží pro přepínání digitálního a analogového vstupu. Vybraný vstup indikují dvě LED diody pod tlačítkem, levé pro digitální (např. z DV kamery), pravé pro analogový. Pokud připojíte více analogových zařízení, jsou použita automaticky v tomto pořadí:
    1. přední S-video
    2. přední kompositní
    3. zadní S-video/kompositní

To samé platí pro audio vstupy, přednost má přední vstup před zadním. Z toho také plyne, že zadní konektory jsou určeny pro trvalé připojení a přední pro méně časté používání (detekuje se připojení konektoru, ne signálu, takže je nutné kabely odpojit pro aktivaci zadních vstupů).



Indikátor Status svítí při inicializaci zařízení po zapnutí. Pokud je detekována ochrana proti kopírování, tak bliká (jas a kontrast jsou sníženy), stejně tak, pokud je v DV streamu obsažen zvuk 32kHz/12bit, který podporuje dvě různé audio stopy.

Na spodní straně se nachází šest DIP spínačů pro nastavení zařízení:
    • Video formát - přepínání mezi PAL/NTSC
    • NTSC Setup Level - přepíná mezi japonskou (0 IRE) a americkou (7.5 IRE) verzí NTSC
    • Locked Audio Mode - zapíná nebo vypíná synchronizaci zvuku s videem, samozřejmě základní nastavení je zapnuto
    • Audio mode - zapíná nebo vypíná při konverzi zvuku DV 32kHz/12bit na analog mixování obou zvukových stop do sebe
    • Power-on Input Mode - zde lze zvolit vybraný vstup po zapnutí
    • Input Select mode - přepíná mezi manuální a automatickou volbou vstupu


3. Hardware

Podívejme se krátce na hardwarové řešení přístroje. Srdcem je čip µPD72893 od firmy NEC, to je ten největší čip na obrázku. Jde o 32-bitový RISC procesor, běžící interně na 54MHz, jehož hlavní devizou je podpora pro rozhraní IEEE1394 (Firewire) se zaměřením na DV služby a podporou DV kodeku a osmibitový port pro streaming videa (MPEG-TS, DV). Samotný DV kodek je realizován softwarově a implementuje algoritmus kodeku, který je známý z PC. Ke své práci potřebuje ještě samozřejmě paměť, použita je SDRAM velikosti 1Mx16 (tedy 2MB) od firmy EltronTech, umístěná z druhé strany desky, program se spouští z paměti flash o velikosti 512kB vpravo od procesoru.



Samotné fyzické rozhraní pro Firewire zajišťuje obvod D72852 rovněž od NECu, najdete ho vpravo u okraje desky mezi oběma Firewire porty.
Druhá strana signálové cesty je realizována v jednom směru (vstup) známým video převodníkem SAA7114 od Philipse s multiplexerem šesti (pouze tři použité) vstupů a ve druhém směru (výstup) pomocí video převodníku ADV7173 od Analog Devices.

Poslední částí systému je generátor hodin v levém spodním rohu desky, který se zřejmě stará i o synchronizaci hodin pro zvukové převodníky s videem. Použit je fázový závěs s generátorem hodin PLL1700 od firmy Burr-Brown (která je součástí TI), řízený je jednočipovým mikropočítačem D78F9076 od NECu. Co se týká samotných zvukových převodníků, tak ty jsem na desce nenalezl, je ale možné, že se jedná o některý z ostatních malých obvodů, kterých je tam spousta a které se mi nepodařilo identifikovat. Většinou jde ale o operační zesilovače a podpůrné obvody.


4. Použití a zavěr

Použití přístroje je velice jednoduché. Stačí ho připojit k PC pomocí Firewire kabelu a detekuje se jako normální DV kamera, není třeba instalovat žádné ovladače. Jelikož jde o standardní OHCI kompatibilní DV zařízení, je možné ho používat s jakýmkoliv software, který umí pracovat s OHCI kompatibilními zařízeními. Vybrat si už můžete sami - Adobe Premiere, Sony Vegas, Ulead Video Studio a Media Studio Pro, Pinnacle Studio atd. k tomu už není co dodat.

Kvalita vstupů i výstupu je špičková, bez jakéhokoliv rušení, ostrost obrazu je rovněž vynikající. Při porovnání s běžnými TV kartami je lepší ve všech směrech, velkou výhodou je rovněž snadnost instalace i používání a kompatibilita se software různých výrobců. Prostě není co vytknout, přístroj lze rozhodně bez jakýchkoliv výhrad doporučit.

Za zapůjčení děkujeme firmě Syntex, která ho prodává za 8990 Kč bez DPH