Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

AviDemux - VirtualDub pod Linuxem

16.7.2007, Radek Jahoda, recenze
Před časem jsme nakoukli do světa Linuxu a je na čase se k tomuto tématu vrátit. A nelze začít ničím jiným než programem AviDemux. Protože čím je VirtualDub pro uživatele systému Windows, tím je AviDemux pro Linuxovou komunitu. Ovšem tento program existuje i pro BSD, Windows, ale i Macintosh. Není totiž téměř vůbec závislý na službách systému, jako VirtualDub. Další předností je, že pracuje nejen s AVI soubory, přestože je má v názvu, ale i s jinými formáty.
Po vybrání filtrů můžeme přistoupit ke kompresi. Jak už jsme si ukázali, tak pro některé formáty je nutné provést alespoň změnu velikosti obrazu, abychom dodrželi specifikace (např. pro DVD, VCD apod.). Jaké jsou parametry jednotlivých formátů si zde vyjmenovávat nebudeme, to již určitě víte nebo si to snadno dohledáte v jiných článcích.

Typ komprese volíme v pravém sloupci pro video i zvuk. Jejich seznam jsme si již vyjmenovali, takže ho nebudeme opakovat. Bližší parametry nastavíme po stisknutí tlačítka Configure. Asi nejdůležitější nastavovaný parametr bude bitrate - datový tok. Často je nutné vměstnat video přesně na disk a spočítat bitrate. Jde sice o jednoduchý výpočet, ale proč si tento úkon nezjednodušit. Od toho je v AviDemux integrován Bitrate Calculator, který vyvoláme přímo tlačítkem v horní části okna. Nastavíme kontejner alias formát (AVI, Ogm nebo MPEG), protože každý z nich přidává k videu a zvuku další data (index, časy apod.), které rovněž zabírají místo a kalkulátor s tím počítá. Dále nastavíme požadované médium nebo po volbě Custom přímo požadovanou velikost. Od výsledného bitrate videa se ještě odečítá bitrate zvuku, takže vyplníme ještě ten (lze dvě zvukové stopy). Po stisknutí tlačítka Apply se změní vybranému kodeku mód kódování na příslušnou velikost - target size - a nastaví vypočítaná velikost videa (tedy bitrate krát čas).Poté již můžeme spustit kompresi - jednoduše stiskneme Save a vybereme název souboru.

Po kompresi je možné zkontrolovat rozložení výsledného bitrate. Otevřeme vytvořený soubor a v menu vybereme Tools/Bitrate histogram.
Vraťme se ke kompresi. Není nutné ji provádět po jednom, ale je možné po nastavení všech parametrů provést kompresi pozdějí dávkově pro více souborů. Místo uložení tak vložíme projekt do Job listu pomocí File/Add to joblist. Až máme všechny projekty připravené, tak stiskneme tlačítko Run job a dojde k převodu jeden po druhém.Další možností je nevkládat do Job listu, ale projekt uložit pro pozdější otevření. Projekt není žádný speciální soubor, jde o textový soubor se skriptem.