AviDemux - VirtualDub pod Linuxem

AviDemux - VirtualDub pod Linuxem
, , recenze
Před časem jsme nakoukli do světa Linuxu a je na čase se k tomuto tématu vrátit. A nelze začít ničím jiným než programem AviDemux. Protože čím je VirtualDub pro uživatele systému Windows, tím je AviDemux pro Linuxovou komunitu. Ovšem tento program existuje i pro BSD, Windows, ale i Macintosh. Není totiž téměř vůbec závislý na službách systému, jako VirtualDub. Další předností je, že pracuje nejen s AVI soubory, přestože je má v názvu, ale i s jinými formáty.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
 1. AviDemux - VirtualDub pod Linuxem
 2. Filtry
 3. Komprese
 4. Skripty
 5. Seznam funkcí pro skripty
 6. Závěr
reklama
Pro neznalé si řekněme, k čemu vlastně tento program slouží. Hlavní použití je pro základní střih video souborů a jejich spojování, filtraci obrazu a zvuku, konverzi a kompresi. Velkou výhodou je i možnost bezeztrátového střihu, pokud neměníme kodek. Použít ho tedy můžeme např. pro sestříhání nahrávky z TV, vystřižení reklam a převodu do více komprimovaného formátu. Dobré je také množství filtrů, ať už pro vylepšení obrazu, nebo jeho úpravu. Pro využití nejnovějších procesorů lze úkony rozdělit i mezi více procesorů resp. jader. Veškeré zde uvedené údaje budou pro verzi 2.3, i když již existuje nefinální verze 2.4, vše samozřejmě pod Linuxem - distribuce Debian Lenny.

Samotné prostředí je hodně podobné VirtualDubu. Menu a ikonky v horní části jsou již léta standardem, zcela dole je posuvník pro pohyb v časové ose a pod ním tlačítka pro pohyb po snímcích (a také I-snímcích, což je důležité pro bezeztrátový střih), označení části pro vystřižení a praktická je také možnost najít celý černý snímek, který většinou značí nějaký mezník ve videu (třeba to může být i začátek nebo konec reklam). Vlevo najdeme část pro výběr kodeku pro video a zvuk (nebo pro zkopírování bez rekomprese) a také kontejneru (zde označeno jako Format). Největší část zabírá samozřejmě náhledové okno, které oproti VirtualDubu je pouze jedno a zobrazuje buď vstupní video, nebo výstupní po filtraci. Může být jak v původní velikosti, tak i až čtyřikrát zvětšeno nebo zmenšeno.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Jako vstupní kontejner může být AVI nebo MPEG, ukládat můžeme do AVI, MPEGu program stream, transport stream nebo video stream. OGM (Ogg Media), MP4 a experimentálně i PSP, u verze 2.4 přibude podpora i pro Matrosku.

Když už jsme u formátů, tak si vyjmenujme i podporované kodeky. Ty samozřejmě závisí i na použitém kontejneru, protože ne všechny kodeky lze použít pro všechny kontejnery. Kompletní seznam zahrnuje pro video:
 • H263
 • MJPEG
 • MPEG-1 (VCD)
 • MPEG-2 (SVCD, DVD) - zvládá i rekvantizaci, která se používá pro snížení bitrate (známé např. z programů pro kopírování DVD disků)
 • MPEG-4
 • XviD
 • x264 (H264)
 • Huffyuv
 • FFV1
 • YV12 (nekomprimovaný

A pro zvuk jsou to:
 • MP3 (Lame)
 • FAAC
 • Vorbis
 • MP2 (přes ffmpeg i Twolame)
 • AC3
 • PCM
 • LPCM

U otevřených souborů nám dokáže také poskytnout základní informace o parametrech videa a zvuku. Stačí zvolit z menu File/Properties a objeví se následující okno.Práce se střihem je velice jednoduchá. Po otevření souboru si pomocí časové osy a tlačítek pro pohyb označíme požadovanou část, kterou můžeme rovnou smazat, nebo klasickými metodami vyjmout/zkopírovat a vložit na nové místo (Cut/Copy a Paste v menu Edit). Pokud chceme připojit další část na konec naší časové osy, použijeme File/Append. Více program neumožňuje, ale pro základní práci to stačí.
reklama
Nejnovější články
Netflix má 34 nominací na Zlatý glóbus, Apple tři Netflix má 34 nominací na Zlatý glóbus, Apple tři
Streamovací služby mají čím dál tím kvalitnější vlastní obsah. Získávají známé herce i režiséry, a tak není divu, že Netflix zazářil na letošních nominacích na Zlatý glóbus se 34 kousky. Také úplný nováček Apple TV+ dosáhl na tři nominace.
11.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Dumb Drum předělali trailer k novým Star Wars se supernízkým rozpočtem Dumb Drum předělali trailer k novým Star Wars se supernízkým rozpočtem
Film Star Wars: The Rise of Skywalker se objeví v kinech už za necelé dva týdny. Fanoušci filmů Dumb Drum proto nenechávají nic náhodě a tradičně se pokusili o předělávku traileru k filmu doslova v domácích podmínkách.
10.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Nokia 4K TV: první Smart TV Nokie má na svědomí Flipkart Nokia 4K TV: první Smart TV Nokie má na svědomí Flipkart
Nokia je dnes už jen jméno, které se licencuje. První Smart TV této značky tak má na svědomí indický prodejce s elektronikou Flipkart. Ten uvádí model 55CAUHDN s 55" úhlopříčkou a vysokým rozlišením 4K.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Plex spouští "bezplatnou" streamovací službu, počítejte s reklamami Plex spouští "bezplatnou" streamovací službu, počítejte s reklamami
Na trhu streamovacích služeb je poslední dobou pěkně narváno a máme tu dalšího hráče. Služba Plex rozšiřuje svou nabídku právě o streamování filmů, seriálů a dokumentů, navíc takřka bezplatně. Budou tu totiž reklamy.
6.12.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
No Time To Die s Jamesem Bondem má první trailer No Time To Die s Jamesem Bondem má první trailer
V příštím roce nás čeká další bondovka s pořadovým číslem 25. Současně je pátou, kde se zahraje Daniel Craig. Objeví se tu nová záporná postava Rami Maleka, vrátí se ale také Christopher Waltz.
5.12.2019, aktualita, Milan Šurkala