Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

AVerTV Volar GPS 805: kompletní řešení na cesty

2.7.2008, Radek Jahoda, recenze
Existuje spousta hybridních produktů, ale kombinovat přijímač DVB-T s navigací GPS, to je opravdu originální a popravdě i odvážné řešení. Společnost AVerMedia se do toho ale pustila se vší vervou, výsledky posuďte sami.
Jak jsme již viděli u instalace ovladačů, k dispozici jdou dva nezávislé porty, na které je možné se připojit. Jde o klasické COM sériové porty, takže s nimi budou bez problému fungovat všechny běžné navigační programy. Komunikační protokol je samozřejmě NMEA, takže zde by také neměl být problém.

Komunikaci kontroluje malý program v systémové liště, po klepnutí na ikonku se objeví okno se základními informacemi, kde vidíme i stav portu, zda ho nějaký program používá.GPS přijímač k sobě potřebuje také ještě navigační program. Jak bývá zvykem, tak ten je nutné ještě přikoupit (pokud nejde o nějaký komplexní balík), v tomto není tento přijímač výjimkou. Dodávána je alespoň trial verze software PaPaGo 5. Lze ho stáhnout i přímo z internetu, z CD ale běhá déle - až tři měsíce po instalaci. K dispozici je celá mapa Evropy po jednotlivých státech. Problém je v tom, že zrovna Česká republika není příliš zmapovaná. Jsou zde jen základní silniční tahy - silnice první a druhé třídy a jen největší krajská města. Pojmenované ulice jsou pak jen v Praze, ale opět jen některé.

Nebudeme zde rozebírat kompletně funkce programu, jde jen o trial verzi a uživatel si bude muset stejně nějaký koupit a pravděpodobně to bude jiný než tento. Přesto se na něj v krátkosti podívejme. Vzhled vidíte na obrázku během navigace, poloha je zobrazována formou malého autíčka (typ a barva lze změnit), program mluví rovněž česky, ale rozhraní je v angličtině. Vlevo nahoře je okénko pro nastavení navigace a vyhledávání cílů, dole jsou ve třech záložkách doplňující informace včetně oblohy s GPS satelity.Na dalším obrázku vidíte pokrytí části Prahy a východu od Prahy. Jak je vidět, příliš toho na mapě není. Jiné státy jsou na tom o poznání lépe, ale v podstatě jen na západ od nás. Mapu lze přibližovat a oddalovat a také ji otáčet.Vyhledaná trasa se zobrazuje modře se šipkami.Na CD je i PocketPC verze, přijímač ale s tímto typem zařízení nepracuje, takže je v podstatě zbytečná. Lze ale použít s jinými GPS přijímači, pokud nějaký máte. PocketPC verze se chová podobně jako verze pro PC, nemá 3D pohled ve směru řidiče. K dispozici je ale již sedmá verze, která toto zvládá. Problém bude ale s mapou, takže našinec zřejmě sáhne po jiném typu navigačního software, např. Tom Tom Navigator. Ale to je již jiná kapitola, recenze navigačních software můžete najít na jiných serverech k tomu určených.