Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

AVerTV Trinity: pozemně i ze satelitu!

25.1.2011, Jiří Piškula, recenze
Nejedna domácnost v ČR kombinuje příjem televizního vysílání ze satelitu (DVB-S/S2) i z pozemních DVB-T vysílačů. Hybridní karta AVerTV Satellite Trinity obsahuje satelitní i televizní tuner, čímž řeší příjem obou platforem. Určena je pro rozhraní PCIe 1×.
Doposud bylo v zaběhnuté terminologii zvykem, že pojem „hybridní tuner“ znamená možnost souběžného zpracování analogového i digitálního TV vysílání. Karta AVerTV Satellite Trinity v dnešním testu je však hybridní jinak – dokáže přijímat nejen digitální (DVB-T) a analogové televizní vysílání, ale poradí si i se satelitním příjmem ve standardu DVB-S. S touto kombinací se můžeme setkat u některých stolních nebo také televizních přijímačů. U počítačových karet je to méně obvyklé. Ostatně, AVer Media má v nabídce momentálně také pouze tento ojedinělý kousek.


Karta je dodávána v pestrobarevné krabici s mnohými popisky, které vám odhalí většinu základních vlastností (v návodu jich příliš mnoho nenajdete).

Přístroj dokáže dekódovat (softwarově, s využitím výpočetní kapacity CPU v hostitelském počítači) obraz ve formátu MPEG-2 i MPEG-4 AVC (H.264), a to z obou digitálních tunerů (DVB-S i DVB-T). Z tohoto pohledu je škoda, že satelitní tuner není kombinovaný DVB-S/S2, protože kvůli tomu není možné přijímat většinu satelitních programů vysílaných ve vysokém rozlišení, které převážně využívají platformu DVB-S2. Analogový TV tuner si poradí se standardy NTSC, PAL i SECAM. O podporovaných formátech obrazu nejsou ve specifikacích přístroje uvedeny žádné podrobnosti. Technické parametry karty jsou uvedeny v tabulce níže.Stejně, jako tomu bylo u jiných modelů karet od AVerMedia je i Trinity nízkoprofilová, V balení tedy najdete kromě té klasické i zkrácenou záslepku, kterou je možné využít v nízkých PC skříních. Dodávané příslušenství je shodné jako u jiných podobných modelů ze stejné doby: dálkový ovladač i s bateriemi, kabelová redukce pro připojení kompozitního signálu, stereo audia a S-videa, navíc je vyvedena zásuvka typu mini Jack (2,5 mm) pro připojení IR čidla dálkového ovladače, přibalen je stručný uživatelský manuál (Quick Installation Guide), CD s drivery a softwarem a FM anténa.Samotná karta vypadá na první pohled velmi podobně jako např. DVB-T duální karty od AVerMedia (dominantním prvkem jsou kromě použitých integrovaných obvodů dva tunery pod plechovým krytem s logem výrobce). Karta Trinity se však zjevně odlišuje přítomností IDE rozhraní ve své zadní části, které slouží pro připojení externí jednotky se slotem pro CI modul, díky které je možné přijímat ze satelitního vysílání také kódované programy (s použitím příslušného modulu a přístupové karty operátora).Na zadním panelu najdeme tyto konektory: zcela vlevo je vstup pro připojení antény pro pozemní televizní příjem (DVB-T/analogový), vedle něho vstup pro připojení satelitní antény, vedle něj konektor mini DIN pro připojení kabelové redukce dodávané v příslušenství (obsahuje 3 RCA konektory pro připojení kompozitního signálu, včetně stereo audia, dále S-Video vstup a zásuvku pro připojení infračerveného přijímače dálkového ovládání. Zcela vpravo je konektor pro připojení přibalené FM antény (stereo Jack 3,5 mm).

Technické parametry přijímače AVerMedia AVer TV Satellite Trinity
Počet a typ tunerů 1× DVB-S
1× DVB-T
1× analogový (TV a FM rádio)
Kmitočtový rozsah (vstup) 950–2150 MHz (DVB-S)
87,5–107,5 MHz (FM rádio)
Vstupní citlivost (75 Ω) –84 až –20 dBm (DVB-S)
Demodulace QPSK (DVB-S)
Napájení LNB V/H ano
DiSEqC 1.1
Dekódování obrazu MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 AVC (H.264),
Dekódování zvuku MPEG-1 & MPEG-2 Layer I a II; MP3
Rozlišení obrazu až 1080i
Formát obrazu 4:3 (Pan & Scan, Letterbox), 16:9
Zvukové módy Mono, levý kanál, pravý kanál, Stereo
Čtečka karet ne
CI sloty volitelně jako příslušenství (AverTV SatGate)
Audio/video vstupy 1× S-Video,
3× RCA kompozitní (A/V)
PC rozhraní PCI-E 1×
Další vlastnosti
 • softwarový MPEG-2 enkodér MCE kompatibilní s XP/Vista MCE,
 • zásuvné moduly MCE Video Gaming a MCE Video Quality Enhancement,
 • funkce Dual-mode umožňující uživateli nahrávat a sledovat v DVB-S a analogové TV (resp. DVB-T) ve stejný moment,
 • nahrávání do formátu H.264 v reálném čase a možnost přehrávání v iPodu.
Systémové požadavky
 • Grafická karta podporující DirectX 9.0c,
 • Minimálně 512 MB RAM,
 • Zvuková karta,
 • PCI Express ×1 slot,
 • Windows XP/XP Media Center Edition /Vista/Vista Media Center Edition/ 7/ 7 Media Center.
TimeShift a záznam do MPEG-2
 • Pentium 4 2.4GHz (Hyper-Threading),
 • AMD AthlonXP 2600+ Pro sledování HDTV (H.264),
 • Intel CoreTM 2 Duo 2.4 GHz nebo ekvivalentní,
Záznam do H.264 a sledování v MCE
 • Pentium 4 3.0GHz (Hyper-Threading) nebo ekvivalentní.
Obsah balení TV karta, dálkový ovladač včetně baterií, stručný průvodce instalací, instalační CD, kabel přijímače DO, kabel all-in-one, FM rozhlasová anténa.
Hmotnost karty 75 g

Dálkový ovladač je zcela shodný s těmi, které jsou dodávány k jiným soudobým kartám společnosti AVerMedia. Ve srovnání s profi ovladači proslulých značek domácí audio/video techniky má pár much, např. poměrně velkou hloubku stisku jednotlivých tlačítek, ale práce s ním je pohodlná a hlavně má velmi dobrý dosah. Během jeho používání není ve středně velké místnosti vůbec nutné mířit s ním přímo na čidlo DO dodávané s kartou, signály se spolehlivě přenáší i odrazem od stěn místnosti.Pojďme se nyní podívat na hardwarové vybavení této hybridní karty. Část pro příjem DVB-T vysílání je prakticky identická s kartou AVerTV Duo Hybrid PCI-E, kterou jsme nedávno rovněž otestovali (recenzi si můžete přečíst zde). Namísto druhého DVB-T tuneru je zde však použit DVB-S tuner. Hlavní roli zde hraje integrovaný obvod SAA7160E, který funguje jako dvoukanálový video stream bridge a komunikuje s rozhraním PCI-E. Největší plochu na desce zabírá rovněž notoricky známý digitalizační obvod SAA7136E od NXP (je hojně využíván zejména u posledních karet AVerMedia).Z detailního pohledu na desku plošných spojů je patrný ještě DVB-T demodulátor WJCE6353 vyráběný Intelem a také druhý DVB-T demodulátor AF9033B-N2 z produkce firmy ITE TECH. Celkové obvodové řešení karty je tedy velmi podobné ostatním produktům ze současné nabídky AVerMedia.


Detailní pohled na nejdůležitější integrované obvody na desce karty AVerTV Satellite Trinity.