Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

AVerTV Hybrid Volar HX: nástupce Hybrid+FM Volar

11.3.2008, Radek Jahoda, recenze
AVerMedia rozhodně nespí na vavřínech a uvádí jednu novou kartu za druhou. Teď má dokonce dvě USB karty, které zvládají naprosto to samé - starší AVerTV Hybrid+FM Volar má ale nahradit novější AVerTV Hybrid Volar HX.
Kapitoly článku:
  1. AVerTV Hybrid Volar HX: nástupce Hybrid+FM Volar
  2. Ovladače a software
Starší kartu jsme již v testu měli (viz recenze na Svět hardware) a její hlavní nevýhodou byla enormní spotřeba, která přesahovala obvyklých 500mA, což je limit většiny běžných USB portů. Připomeňme si, že to bylo za provozu 680mA a 30mA v klidovém stavu. Bylo to dáno volbou použitých součástek, v té době totiž udělat hybridní přijímač nebylo tak jednoduché. Dnešní nabídka čipů pro mobilní zařízení je zcela jinde, takže se podíváme, zda je tento problém vyřešen. Přijímač se dodává v malé kartonové krabici velikosti A5, v které je vše úhledně zabaleno v antistatických sáčcích.



Obsahem balení pak je:
  • TV přijímač
  • dálkový ovladač včetně malé "knoflíkové" baterie
  • redukční kabel pro připojení externích video/audio signálů
  • FM dipólová kabelová anténa
  • Malá prutová anténa pro příjem TV a DVB-T
  • CD s ovladači a software
  • návod k instalaci v několika jazycích včetně češtiny
  • informační leták o AVer MediaCenter
  • informační leták, který doporučuje použít externí anténu se zesilovačem a informací, že přiložená anténa je pouze k testovacím účelům a nemusí stačit k příjmu v některých lokalitách, je zde také upozornění, že anténa má magnet a nemá se přikládat k bankovním kartám a magnetickým záznamovým zařízením
  • malá nálepka s logem výrobce, kterou si můžete nalepit na počítač



Přijímač je černé lesklé barvy z lehce průhledného plastu (nutné pro čidlo dálkového ovladače) s rozměry 70x31x11mm bez vystupujících konektorů, s nimi je pak délka 92mm. Na jedné straně je USB konektor, USB 2.0 abychom byli přesní, na druhé straně je klasický anténní konektor. Po straně je další plochý konektor, který slouží k připojení kabelové redukce na externí vstupy - kompozitní video, S-video a dva cinch konektory pro zvuk.



Nás bude hlavně zajímat hardware, který je právě odlišný od předchozího typu Hybrid+FM Volar. Srdcem přístroje je čip SAA7136E od NXP Semiconductors, což je firma pro výrobu a vývoj polovodičových součástek odtržená od Philipse. Jde o video převodník s 10-tibitovými převodníky a čtyřnásobným přesamplováním video signálu, zvládá i HD video signál, ale této možnosti se nevyužívá. Zdigitalizovaný signál jde do jednočipového mikropočítače CY7C68013 od firmy Cypress, který dělá bridge na USB rozhraní. Jde vlastně o vylepšený starý dobrý jednočip 8051, určený pro streaming dat na USB. Oba tyto obvody jsou na horní straně desky, zde si ještě všimneme senzoru dálkového ovládání vlevo , který nemíří do strany, ale směrem nahoru, takže je jedno, na kterou stranu notebooku přijímač zapojíme.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Ve spodní části jsou dva obvody. TDA18271 rovněž od NXP je TV tuner, který obsluhuje jak analogovou část, tak i digitální část karty. Druhý obvod je ALFATech AF9013, což je DVB-T demodulátor.


Klepněte pro zvětšení obrázku

Nyní ke zmíněné spotřebě. V klidovém stavu karta potřebuje 32mA, tedy přibližně stejně jako minulá verze, za provozu DVB-T přijímače je spotřeba 310mA, při provozu analogového přijímače je pak 550mA. Při DVB přijmu se tedy v pohodě vejde do limitu 500mA, u analogového příjmu o něco přesahuje. Zkoušel jsem přijímač ve třech stolních počítačích a jednom notebooku, všude ale bez problémů.

Dálkový ovladač je určen na cesty. Je placatý, pouze 6 mm tlustý a jeho velikost je 87x40 mm. Tlačítka jsou lehce vystouplá, nejde vlastně o klasická tlačítka, ale jen o výstupky, takže lze očekávat dobrou odolnost. Tlačítek ale není mnoho a slouží jen pro základní funkce - přepínání, změnu hlasitosti, umlčení zvuku a přepnutí zdroje signálu. S použitím ovladače jsem problém neměl, je ale pravda, že lidem s větší "tlapou" se snadno v dlani ztratí. Je prostě preferována váha a přenosnost před komfortem, což je u mobilního zařízení pochopitelné.



Dodaná prutová anténa má délku 14,5cm včetně podstavce, který má v sobě magnet, takže lze přichytit na libovolnou železnou plochu. Není ale dodávána přísavka, jako u jiných typů, která umožní připevnění i na nemagnetické materiály.