Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

ATI Club3D Radeon 9600 Pro

, , recenze
ATI již delší dobu vyrábí karty pouze pro zámoří a ostatní trhy včetně evropského nechává třetím výrobcům, kterým dodává pouze grafické čipy. Mezi ně patří i firma Club-3D a její karta Radeon 9600 Pro postavená na čipsetu RV350. Důležité je, že tento čip již plně podporuje DirectX 9, takže nezklame při hraní ani nejnovějších her. Tímto se ale nebudeme zabývat, to necháme jiným serverům.
Po rozbalení krabice najdeme uvnitř kromě samotné karty i redukci z DVI na DSUB, S-video kabel, kabelovou redukci na kompositní konektor (cinch), kompositní kabel a dvě CD. Jedno s ovladači pro kartu a druhé s plnou verzí softwarového přehrávače WinDVD 4.

Karta používá kromě zmíněného grafického akcelerátoru RV350 paměti HY5DU283222AF-28 od firmy Hynix. Jsou to DDR paměti, běžící na 350MHz s maximální propustností 700Mbps, uspořádány do celkem 128MB. Nic jiného na ní kromě několika málo podpůrných obvodů není.

Zajímavější pro nás jsou konektory na zadní straně. Zeshora (na obrázku zleva) jsou to DSUB pro monitor, S-video (přes redukci composite) pro výstup na TV a digitální DVI pro LCD panel. Do posledního z nich lze zasunout redukci na DSUB pro připojení dalšího analogového DSUB výstupu.

Důležité je, že tyto konektory jsou na sobě téměř nezávislé a lze je téměř libovolně zapínat a vypínat. Fungují tak stejně jako DualHead u Matroxu. Když píši téměř nezávislé, tak to znamená, že nelze zapnout výstup přes redukci DSUB a TV výstup zároveň. Při připojení dvou monitorů může TV výstup pouze klonovat jeden z monitorů, nemůže tedy sloužit jako další pracovní plocha. Jinak lze mít buď dvě naprosto nezávislé pracovní plochy, nebo jednu velkou přes dva monitory. K nastavování slouží jedna záložka ovladačů Hydravision.

Libovolný displej včetně TV výstupu lze použít jako klon jiného výstupu. Do toho se počítá i nastavení Divadlo, které zapne zobrazení videa v overlay okně (v ovladačích označené jako překrytí, což se mi zdá poněkud nepřesné označení) přes celou obrazovku na tomto výstu. U Matroxe se tomuto říká DVDMax. Funguje to vlastně stejně jako na kartách Matrox, až na jeden podstatný rozdíl. V tomto režimu není automaticky roztáhnuto video přes celou obrazovku až do rohů. Např. při přehrávání prokládaného videa (DVD nebo DV) v plném rozlišení PAL (tedy plných 576 viditelných řádek) tyto řádky neodpovídají video signálu, který leze do TV. Řádka 1 tedy neodpovídá prvnímu řádku video signálu, poslednímu taky ne. Neodpovídá ani roztažení obrazu do krajů horizontálně, což není ale tak kritické. Výsledek je ten, že prokládané video je na TV rozřádkované a prakticky nekoukatelné. Na toto si stěžuje mnoho uživatelů, řešení ale není žádné. Existuje sice možnost upravovat umístění a rozměry obrazu, to ale nevede k řešení tohoto problému. Ani volba plné vykrytí neroztáhne obraz na požadovanou velikost. Neroztažení obrazu do krajů je výhodné pro zobrazení pracovní plochy, protože je pak viditelná celá plocha, ale pro video je toto zobrazení naprosto nevhodné.

Pro názornost tohoto problému jsem zachytil obraz přes TV kartu a dávám ke stažení rozložení obrazu TV výstupu oproti ideálnímu ve formě obrázku 768x576 pro PAL resp. 640x480 pro NTSC, modrá ukazuje zobrazenou plochu, růžová nevykrytou plochu (ve formátu PNG s pouze dvěma barvami, velikost obrázku cca 350 bytů). Shrňme si to i v tabulce, kde vykrytí ukazuje levý horní a pravý dolní roh obrazu pro původní nastavení, nejlepší, co se mi podařilo dosáhnout a pro zapnutou volbu plné vykrytí. Levý horní roh obrazu má souřadnice 0,0. Nejdůležitější je vykrytí u spodního a horního okraje, které by mělo souhlasit s první a poslední řádkou TV signálu.


NázevIdeální vykrytíVykrytíPoznámky
PAL původní0,0-767x57534,30-739,530Obraz je sice jakž takž centrován uprostřed, ale do plného vykrytí má hodně daleko
PAL nejlepší0,0-767x57518,36-763,534Obraz dosahuje vpravo až ke kraji, ale od ostatních okrajů jez stále značně vzdálen
PAL plné vykrytí0,0-767x57513,0-754,497nejhorší výsledek, u horního okraje je obraz uříznut, od ostatních je nejvíce vzdálen
NTSC původní0,0-639x47939,25-607,445Ikona Odkaz na databázi
NTSC nejlepší0,0-639x47922,27-628,451Ikona Odkaz na databázi
NTSC plné vykrytí0,0-639x4798,0-639,479asi nejlepší výsledek, i když stále není ideální, přestěhujeme se kvůli ATI do USA?


Ještě napíšu, jak by to mělo vypadat (resp. jak to dokáže Matrox i na mé stařičké kartě G400). Při zobrazení desktopu na TV jsou rozměry zmenšeny tak, aby byla viditelná celá obrazovka, při zobrazení videa přes celou obrazovku je roztáhnut obraz až do krajů a řádkování TV signálu sedí s řádkami přehrávaného videa (pořadí půlsnímků lze obrátit pomocí filtru DivXG400). Lze nastavit i poměr stran TV, tedy 4:3 nebo 16:9. Při nastavení na 16:9 a přehrávání videa s poměrem stran 4:3 (např. DV z kamery) budou na TV černé pruhy po stranách (a naopak). Ani toto ale ATI nedokáže a video je roztáhnuto na celou obrazovku.

Co se týče TV výstupu, tak je pro mě tato karta jednoznažně zklamáním. Ostatně očekávám, že stejně na tom budou i ostatní karty tohoto výrobce (popř. výrobců jako Sapphire, Club-3D, ASUS, ...). Vše ostatní funguje bezvadně, ostrost obrazu je výborná, i ostrost TV výstupu. Námitky nelze mít ani k výkonu ve 3D, což je asi hlavní ukazatel kvality karet poslední doby. Bohužel se zapomíná, že grafické karty jsou určeny i pro jiné účely. Pokud tedy chcete kvalitní TV výstup, stále je Matrox bezkonkurenční (i když vzhledem k výkonu ve 3D poněkud drahý), ale nepředbíhejme, zatím jsem neměl v ruce žádnou kartu od Nvidie. Brzy se na ní ale podívám, protože jsem sám zvědavý, jak je na tom s podporou TV výstupu ona.


Za zapůjčení karty děkuji firmě Alzasoft a.s., která ji prodává za 4400 Kč s DPH.