Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

ALMA T1000IR: povědomý dvojník

15.9.2011, Jiří Piškula, recenze
Roztrhnutý pytel s cenově přijatelnými HD satelitními přijímači vybavenými certifikovanou čtečkou Irdeto a certifikátem od Skylinku chrlí stále nové kousky. Dnes tu máme novinku, která se na krabici chlubí, že byla vyvíjena ve spolupráci se Skylinkem.
HD satelitní přijímač Alma T1000IR je na první pohled velmi jednoduché zařízení s naprosto miniaturními rozměry. Dle údajů výrobce by však mělo splňovat veškeré základní požadavky uživatelů toužících po příjmu SD nebo HD vysílání, ať už volného či kódovaného v systému Irdeto (např. CS Link a Skylink), včetně možnosti záznamu vysílání na externí paměťové médium (funkce PVR). Přednostně je přijímač přizpůsoben pro zákazníky satelitní televize Skylink, jejíž programy umí velmi rychle vyhledat a naladit.
 


Pro příjem kódovaných programů je přístroj vybaven originální certifikovanou čtečkou karet Irdeto, slot pro vložení dalšího dekódovacího modulu zde nenajdete. Příjem je možný standardně v normách DVB-S/S2 s obrazovými kodeky MPEG-2 nebo MPEG-4 AVC (H.264). Přijímat lze programy vysílané v klasickém (SD) nebo ve vysokém (HD) rozlišení, včetně FTA kanálů.


Miniaturní přijímač v miniaturní krabici...


Obsah balení ničím zvláštním nevybočuje z dnešních zvyklostí. Kromě jednotky přijímače v krabici najdete návody k obsluze a dálkový ovladač i s přiloženými bateriemi (2× AAA) a v tomto případě i externí napájecí adaptér s odpojitelnou síťovou šňůrou. Balení přístroje je šetrné k životnímu prostředí – použito je téměř výhradně kartonového papíru jako ochranného a tlumícího materiálu.


HDMI kabel v příslušenství nehledejte, musíte si koupit vlastní.


Přístroj vypadá na první pohled docela „lacině“. Skříňka o rozměrech 249 × 37 × 139 mm je kovová s plastovým předním panelem, jehož barevné provedení je v matné černé. Nápisy na panelu (loga značek a použitých technologií) jsou bílé, případně šedé.

V centrální části předního panelu je USB port pro připojení záznamového média a nad ním „displej“ (ve skutečnosti se jedná pouze o dvojici LED indikujících provozní stavy zapnuto/stand-by). V levé části předního panelu najdete trojici stříbrných tlačítek (On/Off a přepínání kanálů nahoru/dolů). V pravé části panelu je štěrbina pro vložení přístupové (dekódovací) karty Irdeto. Přístroj tedy nemá ani obligátní krycí dvířka čtečky, jak bývá zvykem.


USB port je netradičně přímo uprostřed předního panelu.


Zadní panel je u přijímače Alma T1000IR vcelku chudý, což je způsobeno zejména absencí kdysi klasických analogových výstupů (komponentní/kompozitní). Nechybí mu však alespoň konektor Scart, dále má optický digitální audio výstup, HDMI výstup a konektor rozhraní RS-232 pro aktualizaci firmwaru nebo komunikaci s jinými zařízeními. Vstup pro LNB i výstup smyčky je v klasickém provedení. Poslední konektor v pravé polovině panelu slouží pro připojení externího napájecího adaptéru.


Ze starších analogových rozhraní je k dispozici jen SCART (s kompozitním výstupem), napájení je vyřešeno externím adaptérem.


Dálkový ovladač standardních rozměrů má na sobě celkem úctyhodných 49 tlačítek. Je ergonomicky tvarovaný, díky čemu dobře padne do ruky. Tlačítka jsou odlišena barvou, tvarem i velikostí. Největší jsou číselná tlačítka a ovládání hlavních funkcí v centrální části ovladače. Dolní polovina obsahuje tlačítka s dalšími funkcemi včetně těch pro záznam a přehrávání médií. Ačkoliv jsou některá tlačítka menší a jejich stisk se zdá být subjektivně nejistý, během testování bylo zjištěno, že to nemá negativní vliv na funkčnost ovladače. Ten navíc vyniká velmi dobrým dosahem, není potřeba mířit přímo na přijímač. Ve středně velké místnosti lze namířit ovladač prakticky kamkoliv a zařízení na něj ochotně reaguje.


Ergonomicky tvarovaný dálkový ovladač má celkem 49 tlačítek a výborný dosah.


Technické parametry přijímače ALMA T1000IR
Počet a typ tunerů 1× DVB-S/S2
Kmitočtový rozsah (vstup) 950–2150 MHz (DVB-S/S2)
Vstupní citlivost (75 Ω) –65 až –25 dBm
Demodulace QPSK (DVB-S, DVB-S2), 8PSK (DVB-S2)
Symbolová rychlost 1 až 45 MS/s
Řízení LNB Frekvence 22 kHz ±4 kHz
Amplituda 0,6 V pp ±0,2 V
Napájení LNB V/H 13/18 V, 0,5 A max.
DiSEqC Unicable, 1.0/1.2 + podpora USALS
Max. datový tok 90 Mb/s
Rozlišení obrazu 576p, 720p, 1080i, 1080p
Formát obrazu 4:3 (Pan & Scan, Letterbox), 16:9
Dekódování obrazu ISO/IEC 13818-2 (MPEG2 video) MP@HL, ISO/IEC 14496-10 HP@L4
Dekódování zvuku ISO/IEC13818-3 (MPEG2 Audio/MUSICAM),Dolby AC-3
Zvukové módy Stereo, Dual Channel, Joint Stereo, Mono
Vzorkovací kmitočty 32 kHz, 44,1 kHz, 48 kHz
Čtečka karet 1× certifikovaná Irdeto
CI sloty Ne
Audio/video výstupy 1× HDMI
1× TV SCART
1× digitální optický audio výstup
Ostatní rozhraní 1× USB 1.1/2.0 (přední panel)
1× RS-232
1× dutinkový napájecí konektor
Displej žádný (pouze 2 signalizační LED)
Napájení externí adaptér 220–240/12 V, 50/60 Hz
Spotřeba 30 W max./ <1 W (pohotovostní režim)
Rozměry (š × v × h) 249 × 37 × 139 mm
Hmotnost 1,3 kgPohled pod kapotu odhalil poměrně nedostatečný chladič hlavního procesoru (tenký plech bez jakéhokoliv žebrování), i když je přístroj napájen externím adaptérem, někdy se dost zahřívá a ve vzduchu je to i cítit. -Klikněte pro zvětšení-