Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Acer P1200i: pro tiché prezentace

19.10.2010, Jiří Piškula, recenze
Ne všichni touží hned po HD rozlišení, mnohdy záleží především na ceně a také dalších užitných vlastnostech projektoru. Zda má Acer v tomto směru co nabídnout, jsme vyzkoušeli na XGA modelu P1200i s integrovaným wi-fi rozhraním a technologií DLP 3D Ready.
Výrobou, respektive prodejem projekční techniky se dnes už nezabývají jen tradiční značky spjaté s tímto odvětvím, ale čím dál častěji i producenti, kteří jsou známí spíše jinými produkty. Značka Acer slaví s projektory úspěchy nejen na českém trhu a plánuje další expanzi v této oblasti spotřební elektroniky. Acer P1200i je v mnoha ohledech „běžný“ projektor s nativním rozlišením 1024 × 768 px v klasickém provedením umožňujícím jeho pevnou instalaci nebo mobilní využití (součástí balení je jednoduchá transportní brašna). Zajímavostí na tomto produktu (v dané cenové kategorii) je především integrované wi-fi rozhraní, které by mělo zvýšit jeho užitnou hodnotu, schopnost projekce přímo z paměťových médií připojených do USB portu a podpora DLP 3D.
 
Projektor je vyveden v černé barvě, ovládací části objektivu jsou stříbrné. Hladká část horního panelu je s vysoce lesklou povrchovou úpravou, kvůli čemuž se poměrně snadno „zapatlá“. Pokud ba panel mírně zatlačíte, vrže. Někde se zkrátka muselo šetřit, aby byl výrobek co nejlevnější.Objektiv je chráněn jednoduchou plastovou krytkou, jež je uchycená k zařízení provázkem. I když může krytka působit hodně laciným dojmem, chválíme, že zde je, protože spousta levných modelů projektorů nic takového nemá.


Projektor Acer P1200i
-klikněte pro zvětšení obrázku-

Výrobce do krabice přibalil hned 3 napájecí šňůry, které umožňují jeho snadné použití i v zemích s jinou normou než v ČR. To ostatně umožňuje i univerzální rozsah napájecího napětí 100–240 V.


S projektorem jsou standardně dodávány tři napájecí kabely pro použití v různých světových destinacích.

Přední části projektoru dominuje stříbrné lemování objektivu, jeho otáčením se zaostřuje obraz. Zoomovací páčka je pak dostupná z horního panelu. V levé části předního panelu jsou větrací otvory, kterými proudí většina ohřátého vzduchu ze zařízení, což je v současné době méně obvyklé řešení (většinou projektorů protéká vzduch mezi bočními panely, kdy jeden funguje jako sací a druhý vyfukovací).


Hlavní větrací otvor je u tohoto modelu trochu netradičně v přední části projektoru, proniká jím tak rušivé světlo směrem k projekční ploše.
-klikněte pro zvětšení obrázku-
Boční panely mají větrací průduchy jen na části své plochy, většina ohřátého vzduchu je vyháněna přední částí projektoru.


Zaostřování obrazu se provádí ručním otáčením objektivu, pro zoom je k dispozici ovládací kolečko na horním panelu projektoru.


Mezi ovládacími tlačítky přímo na horním panelu nenajdete nic neobvyklého.

Zadní panel projektoru obsahuje tyto vstupní/výstupní konektory:
  • 1× USB 2.0 (typ B), 1× HDMI, 1× S-Video (Mini DIN), 1× kompozitní (RCA), 1× S-Video (Mini DIN), 1× VGA OUT (D-Sub 15), 1× VGA (RGB/komponentní) IN, 1× PC Audio (Jack 3,5 mm), 1× RS-232, 2× USB typ A, 1× USB typ Mini B, 1× S-Video (Mini DIN)komponentní vstup (3× RCA), PC vstup (D-sub 15), 2× HDMI vstup,
  • 1× anténa (wi-fi), 1× USB (typ Mini B), 2× USB (typ B) a LAN port (RJ-45).

Dále je na zadním panelu ještě kontrolka napájení wi-fi rozhraní, resetovací tlačítko a konektor pro síťový napájecí kabel.Konektorová výbava na první pohled nevypadá extra bohatě, ovšem trojice USB portů, síťový konektor a integrované wi-fi rozhraní určitě potěší.
-klikněte pro zvětšení obrázku-

Kryt lampy se nachází na spodní straně projektoru, kde je také trojice nožek (z toho jedna výsuvná a jedna šroubovací). I přesto, že přední noha není umístěna uprostřed projektoru, je jeho stabilita zcela v pořádku.


180W lampa Osram je ukryta pod poklopem na spodní straně projektoru.

Dálkový ovladač menších rozměrů sice padne dobře do ruky, ale mačkání tlačítek jde poměrně ztuha a jejich odezva tak není ideální. Zvláštností je, že ovladač nemá přímá tlačítka pro ovládání hlasitosti integrovaného reproduktoru.


Dálkový ovladač dobře padne do ruky, stisk tlačítek jde však dost ztuha a je nejistý.
-klikněte pro zvětšení obrázku-


Podpěrné nohy má Acer řešeny podobně jako jiné levné značky projektorů - ve předu jedna výsuvná nožka s aretací...


... vzadu jedna šroubovací k doladění vodorovné polohy vůči projekční ploše.


S projektorem je dodávána i jednoduchá transportní brašna, jež jej chrání před prachem a vlhkostí.

Projektor Acer P1200i
Zobrazovací technologie DLP
Nativní rozlišení 1024 × 768 pixelů, poměr stran 4 : 3
Podporovaná rozlišení Až 1600 × 1200 px (UXGA), 1080p (1920 × 1080 px)
Svítivost 2600 ANSI lumenů / 2080 ANSI Lumenů (ECO)
Kontrast 3700 : 1
Lampa 180 W (Osram)
Životnost lampy 4000 hodin
Životnost lampy ECO mód 5000 hodin
Optický zoom ano, až 1,1×
Projekční vzdálenost 1 m až 11,9 m
Úhlopříčka obrazu 58 cm až 762 cm
Udávaná hlučnost 25 dB ECO / 28 dB standard
Rozměry (Š × H × V) 269 × 206 × 84 mm
Hmotnost 2,46 kg
Vstupy / výstupy Vstupy: 1× VGA (RGB/komponentní), 1× kompozitní (RCA), 1× S-Video (Mini DIN), 1× HDMI V1.4, 1× PC Audio (Jack 3,5 mm), 1× USB typ B, 2× USB typ A, 1× USB typ Mini B, 1× S-Video (Mini DIN), 1× RS-232
Speciální vlastnosti GeForce 3D Vision-Ready, integrované wi-fi rozhraní 802.11b/g/n, prohlížeč obrázků