www.tvfreak.cz
>
>

Raspberry Pi, Orange Pi, Banana Pi: který jako HTPC?

Raspberry Pi, Orange Pi, Banana Pi: který jako HTPC?
, , článek
Je pro domácí multimediální centrum lepší Ostružina, Pomeranč nebo Banán? Rozhodne nejlepší výbava, velikost aktivní komunity, nebo kvalita softwaru? Porovnejme si originál versus jeho klony a stanovme jasného vítěze!
K oblíbeným
reklama

Jaká deska je tedy nejlepší pro HTPC?


Z předchozích stránek je asi jasné, že plnokrevné HTPC s podporou všech myslitelných audio a video technologií ani z jedné z vyjmenovaných desek nepostavíte. Nicméně ne každý potřebuje pozlacené výstupy, integrované zesilovače či podporu prostorového ozvučení jako Dolby Atmos.


Na dokonalé domácí kino je potřeba velká suma peněz (zdroj: advancedhometheater)

Veškeré vyjmenované modely jsou určeny spíše pro nenáročné uživatele, kteří si občas chtějí pustit svůj oblíbený film, seriál, internetové rádio nebo zpříjemnit volnou chvilku nějakou nenáročnou hrou. Ostatně tomu odpovídá i investice, která se bude pohybovat okolo 1000 až 2000 Kč.

Za tuto částku se z hlediska výbavy jeví jako nejlepší volba desky od Orange Pi nebo Banana Pi, neboť mají relativně výkonný hardware schopný místy přehrát až 4K video a ani zbytek výbavy na tom není špatně. Integrované Wi-Fi, 1000Mbit Ethernet, SATA port či infračervený port jsou přesně ty parametry, které při stavbě domácího HTPC potřebujete.

Zdálo by se, že Raspberry Pi nemá tedy co nabídnout, ale opak je pravdou, neboť tam, kde Malina ztrácí na papírovém výkonu, získává body díky skvělé softwarové podpoře, jak od výrobce, tak od neuvěřitelně velké komunity. K dispozici máte bezpočet systémů, a to včetně funkční hardwarové akcelerace, což konkurenční Orange a Banana Pi nemohou nabídnout, resp. ne v takové šíři.Ostatně všimněte si, že poměrně populární multimediální operační systém Openelec byl zmíněn právě u RPi, zatímco u dalších klonů jsou diskuze plné komentářů o nefunkčním či velmi trhaném přehrávání. Ostatně fakt, že dobře vyladěný slabší hardware dokáže porazit moderní vícejádrové systémy ukazuje již několik let Apple.

V současné době je zatím miska vah na straně Raspberry Pi 2 a dokud nebudou ostatní výrobci schopni zajistit dostatečnou podporu a zájem vývojářů, mohou přinášet sebelepší výbavu. Pokud tedy v dohledné době plánujete pořídit některou z miniaturních desek s ARM procesory a používat ji pro multimédia, pak se věnujte především softwarové podpoře a hardwarové parametry sledujte až jako druhé v pořadí.


Jak dopadne Raspberry Pi 2 v redakčním testu TVFreak?

Raspberry Pi 2 se tedy alespoň pro nás stává jasným vítězem tohoto klání a jak se mu bude či nebude dařit v našem redakčním testu se na TV Freaku již brzy dozvíte.

Zdroje: Raspberry Pi, Orange Pi, Banana Pi, Lemaker, dev.windows, aliexpress, linux-sunxi, forum.kodi
Nejnovější články
LG HU70LA, nový 140" 4K projektor LG HU70LA, nový 140" 4K projektor
Společnost LG uvedla nový 4K projektor HU70LA, který nabídne velkou úhlopříčku obrazu, vysoké rozlišení, a to vše za vcelku příznivou cenu. Pochopitelně bude podporovat i funkce typické pro chytré televize.
16.9.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony FX9 dostává 6K full frame čip, umí i 4K 120p Sony FX9 dostává 6K full frame čip, umí i 4K 120p
Sony představilo novou profesionální kameru FX9, která se může pochlubit spoustou zajímavých technologií. Její full frame 6K čip poskytuje kvalitní 4K záznam s oversamplingem, umí 4K 120p i 10bitový 4:2:2 interní záznam.
16.9.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony uvádí 16K Crystal LED displej, stojí miliony... dolarů Sony uvádí 16K Crystal LED displej, stojí miliony... dolarů
Sony rozšiřuje možnosti svého systému modulů s Crystal LED technologií. Nyní je možné vytvořit displej s neuvěřitelným rozlišením 16K. Ještě více neuvěřitelná je i cena, která se rovná několika supersportovním vozům.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple TV+, jablečný Netflix za $4,99 pro celou rodinu Apple TV+, jablečný Netflix za $4,99 pro celou rodinu
Apple včera představil svou dlouho očekávanou streamovací službu Apple TV+. Ta překvapila především svou cenou, která činí pouhých $4,99 s možností rodinného sdílení, tedy až pro 6 uživatelů najednou.
11.9.2019, aktualita, Milan Šurkala
8K pro masy: Samsung uvádí 55" QLED Q900 TV 8K pro masy: Samsung uvádí 55" QLED Q900 TV
Samsung chce protlačit 8K z naprostého high-endu alespoň do vyššího mainstreamu. Proto představuje svůj doposud nejmenší 8K model, QLED televizi Q900 s 55" úhlopříčkou a o něco nižší cenou než u větších modelů.
10.9.2019, aktualita, Milan Šurkala