Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Raspberry Pi, Orange Pi, Banana Pi: který jako HTPC?

, , článek
Raspberry Pi, Orange Pi, Banana Pi: který jako HTPC?
Je pro domácí multimediální centrum lepší Ostružina, Pomeranč nebo Banán? Rozhodne nejlepší výbava, velikost aktivní komunity, nebo kvalita softwaru? Porovnejme si originál versus jeho klony a stanovme jasného vítěze!
Raspberry Pi, Orange Pi, Banana Pi: který jako HTPC?

Raspberry Pi


Menší revoluci na poli mini počítačů způsobila v roce 2012 skupinka britských učitelů z Cambridge, kteří chtěli pro studenty cenově dostupný a zajímavý vývojářský hardware. Ještě v té době se totiž tradiční vývojářské sety pohybovaly v řádu několika tisíců korun.


První generace Raspberry Pi zaznamenala obrovský úspěch

Vznikl tak projekt Rasperry Pi a ve spolupráci se společností Broadcom došlo v úvodu roku 2012 k představení mini počítače, který obsahoval procesor, grafickou část, operační paměť, HDMI port či čtečku karet za pouhých 25 dolarů. Není tedy divu, že tato deska rozpoutala malou revoluci a dosud se prodalo více jak 5 milionů kusů, což poněkud zaskočilo jak analytiky, tak ostatní výrobce hardwaru.
 
 
 

Raspberry Pi 2


Od představení první generace utekly již více jak 3 roky a dnes tu máme další evoluční krok jménem Raspberry Pi 2. K oficiálnímu představení došlo v únoru letošního roku (2015) a tvůrci celkem výrazně vylepšili výkon, když využili 4jádra Cortex-A7 na frekvenci 900 MHz. Grafické jádro zůstává stejné (Broadcom VideoCore IV), avšak celkově se výrazně zlepšila svižnost systému i plynulost přehrávání videí s vyšším datovým tokem při rozlišení 1080p.


Raspberry Pi 2 přináší oproti první generaci výrazně vyšší výkon

Navíc přidejme Ethernet pro připojení na domácí síť, HDMI výstup pro napojení na domácí televizor a rázem zde máme adepta na cenově přívětivé multimediální centrum. Vždyť samotné Raspberry Pi 2 stojí jen 35 dolarů. Zásadnější nevýhodou tohoto modelu z hlediska hardwaru je absence SATA portu, ale ten neobsahuje většina desek s ARM čipsety. Buď lze využít čtečku karet, USB porty nebo data skladovat na lokálním serveru.

Raspberry Pi 2
Chipset
Broadcom BCM2836
CPU
4x Cortex-A7 (900 MHz)
GPU
VideoCore IV
RAM
1 GB
Paměť
ne
SATA
ne
Čtečka karet
ano (SD)
USB
2x USB 2.0
Ethernet
100 Mbps
Wi-Fi
ne
HDMI
ano (až 1080p)
HDMI-CEC
ano
IR port
ne
Napájení
MicroUSB
Spotřeba
4 W

Raspberry Pi 2 přináší dále zcela pasivní chlazení, miniaturní rozměry a spotřebu okolo 4 W, takže jej bez obav z nárůstu účtu za elektřinu můžete provozovat prakticky celý rok nonstop.


Na Raspberry Pi 2 lze již nyní testovat Windows 10 Core

Nicméně ten největší trumf drží Raspberry Pi 2 v otázce softwarové podpory. Uživatelé, kteří se počítají na miliony, totiž společně vytvořili bezpočet návodů a diskuzí, stejně tak se pravidelně vydávají aktualizace hned pro několik operačních systémů a již letos by na tuto mini desku měly dorazit i Windows 10, což by ještě před rokem či dvěma byla čirá utopie.

Přímo na oficiálních stránkách naleznete tyto systémy:
  • Noobs / Noobs Lite – jednoduchý průvodce, kterého nahrajete na paměťovou kartu a po jeho spuštění si z přehledného seznamu vyberete, který operační systém chcete na své Raspberry nainstalovat.
  • Raspbian – zřejmě nejpopulárnější operační systém pro „Malinu“ vychází z desktopového linuxové edice Debian
  • Ubuntu Mate / Ubuntu Core – pro uživatele PC je Ubuntu často bráno jako nejznámější zástupce linuxových distribucí a pro Raspberry máte k dispozici verzi s grafickým rozhraním (Mate) a verzi bez grafické nadstavby (Core)
  • Pidora – desktopová Fedora se netěší takové popularitě jako Ubuntu, ale i tak se jí dostalo vlastní verze pro Raspberry
  • Openelec / OSMC – pro naše čtenáře jsou zřejmě nejdůležitější poslední dva jmenované systémy, které se úzce specializují na oblast multimédií. Obrovská popularita Raspberry Pi 2 zaručuje pravidelnou aktualizaci a tím pádem poměrně snadné vytvoření HTPC