www.tvfreak.cz
>
>
>
>

QLED TV se vloni prodalo více než OLED TV

QLED TV se vloni prodalo více než OLED TV
, , aktualita
Podle analytické firmy IHS Markit se Samsungu a dalším výrobcům podařilo prodat více QLED TV než konkurenčních OLED TV, které nabízí třeba LG. Došlo tedy ke změně trendu z předchozích let, což by mohlo být zásluhou nižších cen.
K oblíbeným
reklama
Ještě začátkem loňského roku se zdálo, že QLED TV byly velkým omylem, protože jejich prodej vytrvale klesal. To se ovšem jejich výrobcům podařilo zvrátit, jak ukazují statistiky od společnosti IHS Markit. Za celý rok 2018 se mělo celosvětově prodat 221,4 milionu televizorů a a drtivou většinu z nich – konkrétně 216,2 milionu – tvořily běžné LCD TV. Tato kategorie zahrnuje i modely s technologiemi vylepšujícími vlastnosti LCD panelu jako NanoCell nebo FALD. Do samostatné kategorie ovšem IHS Markit začleňuje QD LCD TV, známější pod komerčním označením QLED TV. Stále se sice jedná o LCD TV, jen vylepšené o systém tzv. kvantových teček, ale výrobci v čele se Samsungem se snaží technologii prezentovat jako nový typ displeje a alternativu k OLED. Na druhou stranu nám toto rozdělení umožňuje porovnat prodeje televizorů s QLED a OLED obrazovkami.
 
 
A toto srovnání dopadlo lépe pro technologii využívající kvantové tečky. V roce 2018 se mělo prodat 2,7 milionu QLED TV a 2,5 milionu OLED TV. Ačkoliv IHS Markit nepřináší konkrétní čísla pro jednotlivé značky, nejvíce QLED TV jistě prodal Samsung. Modely s tímto typem panelu ovšem v minulosti zařadili i další značky jako Hisense nebo TCL, mimochodem oba členové QLED Alliance. Počet výrobců nabízejících OLED TV je o něco delší, zahrnuje třeba LG, Philips, Panasonic nebo Sony. Všechny značky ovšem získávají panely od jediného dodavatele – LG Display.
 
Důvodem vyšších prodejů QLED TV ve srovnání s OLED TV nejspíš nebudou obrazové schopnosti, ale dostupnější modely. Koncem roku 2017 (v Evropě v polovině roku 2018) přidal Samsung do nabídky model Q6FN, který cenu stlačil na 600 až 650 dolarů. Nabídka QLED TV se tak rozšířila do střední třídy, zatímco OLED TV zůstávají v prémiovém segmentu. Odpovídají tomu také vyšší tržby z OLED TV proti QLED TV, a to i přes nižší počet prodaných kusů. V budoucnu ovšem očekáváme zpřístupnění televizorů s OLED displeji širšímu publiku. Koncem letošního roku by se na trh mohly dostat první modely od LG s úhlopříčkou 48 palců, jejichž cena by se mohla vejít pod hranici 1 000 eur. Také Philips se snaží stlačit cenu dolů, třeba nahrazením Android TV svou vlastní platformou Saphi.
 
Samsung by mohl za pár let přejít na technologii QD-OLED, která vylepšuje OLED panel o kvantové tečky. Podle odhadů IHS Markit by se první model měl dostat na trh v roce 2021.
 
  Počet kusů (v milionech) Tržby (v miliardách)
QD LCD 2,7 6,3 $
OLED 2,5 6,5 $
LCD 216,2 102,6 $
Celkem 221,4 115,5 $
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
HBO GO v červnu 2020: přehled nových seriálů a filmů HBO GO v červnu 2020: přehled nových seriálů a filmů
Tento měsíc HBO GO potěší fanoušky thrillerů a detektivek, a to seriály jako Stopaři, Perry Mason nebo Zmizím ve tmě. Z filmových premiér stojí za zmínku novinky Zloba: Královna všeho zlého nebo Podfukářky.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
LG konečně zahájilo výrobu OLED panelů v čínské továrně LG konečně zahájilo výrobu OLED panelů v čínské továrně
Po nekonečných odkladech divize LG Display konečně zahájila výrobu ve své druhé továrně na panely pro OLED TV. Původně se tak mělo stát již koncem roku 2019. Právě z čínské továrny pocházejí 48" panely.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Denon představil první AV receivery s podporou 8K Denon představil první AV receivery s podporou 8K
Denon představil pro rok 2020 nové AV receivery z řady X. Všechny čtyři modely od AVC-X6700H až po AVR-X2700H jsou vybaveny konektorem HDMI 2.1 a podporují přenos videa v 8K rozlišení včetně upscalingu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Philips OLED 805, 855 a 865 vstoupí na trh v červenci. Jaké budou ceny? Philips OLED 805, 855 a 865 vstoupí na trh v červenci. Jaké budou ceny?
Máte zálusk na letošní Philips OLED TV? Výrobce konečně potvrdil, kdy se dostanou na evropské trhy a kolik budou stát. Konkrétně se jedná o řady 805, 855 a 865, které nabízí velmi podobné parametry a úhlopříčky 55 či 65 palců.
3.6.2020, aktualita, Jáchym Šlik
České DVB-T2 poprvé ve 4K. Začalo pilotní vysílání NASA UHD v multiplexu 23 České DVB-T2 poprvé ve 4K. Začalo pilotní vysílání NASA UHD v multiplexu 23
V rámci vysílání DVB-T2 lze od dnešního dne naladit první kanál v rozlišení 4K Ultra HD. Jedná se o kanál zaměřený na vesmír a kosmonautiku, který provozuje americká NASA. České Radiokomunikace jej zařadily do multiplexu 23.
3.6.2020, aktualita, Jáchym Šlik6 komentářů