www.tvfreak.cz
>
>
>
>

QLED TV se vloni prodalo více než OLED TV

QLED TV se vloni prodalo více než OLED TV
, , aktualita
Podle analytické firmy IHS Markit se Samsungu a dalším výrobcům podařilo prodat více QLED TV než konkurenčních OLED TV, které nabízí třeba LG. Došlo tedy ke změně trendu z předchozích let, což by mohlo být zásluhou nižších cen.
K oblíbeným
reklama
Ještě začátkem loňského roku se zdálo, že QLED TV byly velkým omylem, protože jejich prodej vytrvale klesal. To se ovšem jejich výrobcům podařilo zvrátit, jak ukazují statistiky od společnosti IHS Markit. Za celý rok 2018 se mělo celosvětově prodat 221,4 milionu televizorů a a drtivou většinu z nich – konkrétně 216,2 milionu – tvořily běžné LCD TV. Tato kategorie zahrnuje i modely s technologiemi vylepšujícími vlastnosti LCD panelu jako NanoCell nebo FALD. Do samostatné kategorie ovšem IHS Markit začleňuje QD LCD TV, známější pod komerčním označením QLED TV. Stále se sice jedná o LCD TV, jen vylepšené o systém tzv. kvantových teček, ale výrobci v čele se Samsungem se snaží technologii prezentovat jako nový typ displeje a alternativu k OLED. Na druhou stranu nám toto rozdělení umožňuje porovnat prodeje televizorů s QLED a OLED obrazovkami.
 
 
A toto srovnání dopadlo lépe pro technologii využívající kvantové tečky. V roce 2018 se mělo prodat 2,7 milionu QLED TV a 2,5 milionu OLED TV. Ačkoliv IHS Markit nepřináší konkrétní čísla pro jednotlivé značky, nejvíce QLED TV jistě prodal Samsung. Modely s tímto typem panelu ovšem v minulosti zařadili i další značky jako Hisense nebo TCL, mimochodem oba členové QLED Alliance. Počet výrobců nabízejících OLED TV je o něco delší, zahrnuje třeba LG, Philips, Panasonic nebo Sony. Všechny značky ovšem získávají panely od jediného dodavatele – LG Display.
 
Důvodem vyšších prodejů QLED TV ve srovnání s OLED TV nejspíš nebudou obrazové schopnosti, ale dostupnější modely. Koncem roku 2017 (v Evropě v polovině roku 2018) přidal Samsung do nabídky model Q6FN, který cenu stlačil na 600 až 650 dolarů. Nabídka QLED TV se tak rozšířila do střední třídy, zatímco OLED TV zůstávají v prémiovém segmentu. Odpovídají tomu také vyšší tržby z OLED TV proti QLED TV, a to i přes nižší počet prodaných kusů. V budoucnu ovšem očekáváme zpřístupnění televizorů s OLED displeji širšímu publiku. Koncem letošního roku by se na trh mohly dostat první modely od LG s úhlopříčkou 48 palců, jejichž cena by se mohla vejít pod hranici 1 000 eur. Také Philips se snaží stlačit cenu dolů, třeba nahrazením Android TV svou vlastní platformou Saphi.
 
Samsung by mohl za pár let přejít na technologii QD-OLED, která vylepšuje OLED panel o kvantové tečky. Podle odhadů IHS Markit by se první model měl dostat na trh v roce 2021.
 
  Počet kusů (v milionech) Tržby (v miliardách)
QD LCD 2,7 6,3 $
OLED 2,5 6,5 $
LCD 216,2 102,6 $
Celkem 221,4 115,5 $
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Avengers: Endgame míří do kin s potitulkovou scénou Avengers: Endgame míří do kin s potitulkovou scénou
Kasovní trhák Avengers: Endgame překvapil tím, že neměl potitulkovou scénu, jak je u marvelovských filmů zvykem. A protože na překonání Avatara mu chybí už jen kousek, s novými scénami míří do kin v pozměněném podání.
21.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Samsung doporučuje pravidelnou kontrolu antivirem u Smart TV Samsung doporučuje pravidelnou kontrolu antivirem u Smart TV
Výrobce chytrých televizí Samsung doporučuje, aby jejich uživatelé pravidelně spouštěli antivirus. I chytrá televize totiž může být napadena zákeřným malwarem, pokud je připojena do internetu.
19.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Dohoda za 500 milionů USD: J.J. Abrams bude dělat pro WarnerMedia Dohoda za 500 milionů USD: J.J. Abrams bude dělat pro WarnerMedia
Ve streamovacích službách začíná být pořádný chaos. Producent a režisér J.J. Abrams je totiž v posledních fázích jednání s WarnerMedia, která jeho společnosti Bad Robot zajistí dohodu ve výši 500 milionů dolarů.
18.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Russian Doll: povedená seriálová časová smyčka Russian Doll: povedená seriálová časová smyčka
Produkce Netflixu má na svědomí mnoho vlastního filmů i seriálů a jedním z nich je i seriál Russian Doll. Nadia v podání Natashy Lyonne zde umírá a opět se probouzí do stejného okamžiku. Podaří se jí reinkarnaci někdy ukončit?
18.6.2019, recenze, Milan Šurkala
Samsung uvede na trh další microLED TV, tentokrát s až 292" a 8K Samsung uvede na trh další microLED TV, tentokrát s až 292" a 8K
Samsung začátkem roku představil televizor The Wall Luxury, který využívá technologii microLED a modulární konstrukci. Nyní víme, že se tento model začne prodávat v červenci a v několika úhlopříčkách.
13.6.2019, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář