Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

QLED TV nejen od Samsungu. TCL oznámilo řadu X2

4.9.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Při spojení QLED TV se asi každému vybaví Samsung, televizory s touto technologií však nabídnou také další výrobci. TCL X2 je nová řada QLED TV s minimálními rámečky, soundbarem od JBL a Android TV.
Letos na jaře vznikla QLED Alliance, která spojuje hned tři významné výrobce s cílem konkurovat OLED TV. Kromě Samsungu tuto organizaci tvoří také čínské společnosti HiSense a TCL, bylo tedy jen otázkou času, kdy také představí své vlastní QLED TV. Na veletrhu IFA 2017 v Berlíně byla představena řada high-endových modelů TCL X2, která rovněž využívá LCD panely vylepšené o tzv. kvantové tečky pro vyšší jas a širší barevný prostor. Přesto si čínský výrobce jedno prvenství utrhl, jedná se totiž o první QLED TV na platformě Android TV od Googlu, neboť Samsung ve svých televizorech využívá vlastní Tizen OS. Zajímavé také je, že řada TCL X2 už byla jednou představena, a to na veletrhu CES 2017 pod označením QUHD TV…
 
 
Pokud překousneme marketingové hrátky s označením, jedná se o velmi solidní televizory srovnatelné minimálně s konkurenčními high-endovými LCD TV. Výrobce u nich využil „360stupňový design“, což v tomto případě znamená minimální rámečky okolo obrazovky. V nejtenčím bodě navíc televizor měří na tloušťku jen 7,9 mm. Modely z této řady budou dostupné v úhlopříčkách 55" a 65", přičemž všechny varianty podporují 4K rozlišení, vysoký dynamický rozsah (HDR) a chlubí se jasem až 800 nitů. Pod obrazovkou nalezneme integrovaný soundbar od společnosti JBL s 3.1 kanálovým zvukem.
 
Už zmiňovaný operační systém Android TV je přítomný ve verzi 6.0, ale přislíbena již byla aktualizace na Android 7.0. Předinstalovány budou aplikace Netflix a YouTube s podporou 4K HDR obsahu a chybět nebude ani integrovaná funkce Chromecastu. TCL X2 zamíří na vybrané evropské trhy, přičemž ceny prozatím nebyly zveřejněny.