Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

První filmy v HDR představeny

29.6.2015, Pavel Zubatý, aktualita
Rozlišení 4K není v kinematografii zase takovou novinkou. Dostupnost obsahu tomu přesto neodpovídá. V případě nastupujícího HDR je situace ještě horší. To se však má změnit. Studio 20th Century Fox nyní představilo čtveřici takových filmů.
Pí a jeho život, Kingsman: Tajná služba, Labyrint: Útěk nebo Exodus: Bohové a králové jsou trháky, které vyjdou ve 4K HDR. Studio 20th Century Fox už dříve ohlásilo, že všechny budoucí i některé dříve natočené filmy vydá v rozlišení Ultra HD a vysokým dynamickým rozsahem HDR. To je ostatně případ čtyř opětovně uvedených titulů, ke kterým se brzo přidá X-Men: Budoucí minulost. Většinou dokonce není potřeba žádných zásadních úprav. Rozlišení 4K ani 10bitový dynamický rozsah není u profesionálních videokamer žádnou novinkou. Hlavním důvodem je samozřejmě další zpracování získaných záběrů. Získání takových záběrů je pro filmové studia jednodušší než práce se 3D, které si filmaři příliš neoblíbili.

Označení 4K UHD znamená čtyřnásobný počet pixelů oproti FullHD, světlejší bílé, hlubší černé a zřetelnější detaily. První čtyři filmy budou k dispozici ještě letos na službě M-Go, která bohužel nemá zastoupení na českém trhu. Zároveň však tyto filmy vyjdou na Ultra HD Blu-ray discích, jejichž přehrávače mají být uvedeny koncem tohoto roku. K vidění budou i v kinosálech Dolby Cinema. Tyto kina jsou letos spouštěny ve Spojených státech (např. zábavní park Tomorrowland), ve španělské Barceloně a dvou nizozemských městech (Hilversum, Eindhoven). S tím souvisí i sedm titulů studia Warner Bros ve formátu Dolby Vision. Pozadu nechce stát ani Netflix. Ještě letos chce začít streamovat své vlastní 4K HDR filmy a seriály. Podmínkou je pochopitelně televize schopná zobrazit 10 bitů na barevný kanál.

Zdroj: FlatpanelsHD