Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Průhledný film mění sklo na promítací plátno

8.2.2014, Pavel Zubatý, aktualita
Fujifilm představil průhledný film, který propouští vybrané vlnové délky světla a odráží ostatní. Své využití má film najít v oblasti rozšířené reality. Především pak zobrazování informací (HUD) na přední sklo vozidla nebo ve výlohách obchodů.
Fujifilm Corp představil průhledný materiál, který odráží paprsky vybraných vlnových délek a ostatní vlnové délky propouští. Tento materiál zvaný „Wavista“ byl k vidění na veletrhu Nano Tech 2014. Veletrh se konal od 29. do 31. ledna 2014 v Tokiu. Nanesením tenké vrstvy nového materiálu na sklo vzniká jinak průhledná projekční plocha. Stačí, aby materiál odrážel viditelnou část spektra. Výrobce uvádí téměř 100% odrazivost pro vybrané vlnové délky.

Využití filtr najde v různých aplikacích rozšířené reality a příbuzných oblastech. Není problém jej nanést na čelní sklo auta a získat tak „Head-up display“. Dalším příkladem jsou výlohy (ať už na výstavách nebo v obchodech). Tím však výčet vlastností nového materiálu nekončí. Lze například přidat separaci cirkulárně polarizovaného světla nebo rozptyl světla. Je tak možná detekce jemných škrábanců tím, že bude vysíláno pouze pravotočivě polarizované světlo blízké infračervené části spektra. Rozptyl infračerveného světla pak umožňuje pořízení snímku rozsáhlé oblasti.

Nový materiál byl vytvořen z organických materiálů a neobsahuje tudíž žádné kovy. Má proto vysokou propustnost rádiových vln. Propustnost přesahuje 85 %, pokud je vedle funkční vrstvy použit substrát. Ten je možné odstranit, zvýšit tím propustnost a snížit celkovou šířku.

Zdroj: TechOn!