Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Projektory s UHP lampami končí, EU je kvůli obsahu rtuti zakáže

16.2.2024, Milan Šurkala, aktualita
Projektory s UHP lampami končí, EU je kvůli obsahu rtuti zakáže
Nařízení Evropské unie přinesou konec dalším produktům. Po zákazu klasických žárovek se totéž bude nyní týkat projekčních lamp UHP v projektorech. Ty totiž obsahují rtuť, takže se s nimi budeme muset rozloučit.
Pamatujete si ještě zákaz klasických žárovek? Sice se mnohdy připisuje jako ojedinělý nesmyslný zákaz ze strany EU, faktem nicméně je, že podobný zákaz má spousta států po celém světě a EU dokonce nebyla ani první, kdo toto zavedl. Zatímco u nás se s tím začalo v roce 2009, Brazílie a Venezuela je zakázaly ještě o 4 roky dříve. Nyní se podobně tak v EU budeme muset rozloučit s lampami UHP (Ultra High-Performance) v projektorech.
 
Mnoho moderních projektorů už využívá laserové světlo, přičemž proti klasickým lampám má několik výhod. UHP lampy obsahují rtuť, což je jeden z důvodů evropského banu. Dalším problémem je jejich nízká životnost. Zatímco moderní zdroje světla v projektorech zpravidla vydrží 20 tisíc hodin v normálním režimu a 30 tisíc hodin v ECO, UHP lampy jsou ve standardu někde kolem 3-5 tisíc hodin, v ECO režimu pak okolo 4-8 tisíc. Např. BenQ W1090 na obrázku má jen 3500, resp. 4500 hodin. Vydrží tak přibližně pětinovou dobu. A ani toto není zrovna ekologické. Regulace vstoupí v platnost 1. ledna 2026, takže na zakoupení náhradní lampy do projektoru máte ještě necelé dva roky čas. Dá se předpokládat, že čím více se bude blížit začátek platnosti banu, tím složitější to bude.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.