Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Prodej 4K TV má letos přesáhnout 2,6 milionů kusů

19.3.2013, Pavel Zubatý, aktualita
Televizory s rozlišením 4K byly, jsou a ještě nějakou dobu budou záležitostí luxusu. Tato doba ale může být kratší, než se zdá. Zpráva agentury NPD DisplaySearch tomu jen naznačuje. Loni se prodalo jen 63 tisíc 4K TV. Letos jich má být 2,6 milionů.
Před několika dny vyšla nová čtvrtletní zpráva Quarterly Large-Area TFT Panel Shipment Report společnosti NPD DisplaySearch. Kromě dalších informací ohledně prodeje velkých TFT panelů se v ní můžete dočíst o předpokládaném nárůstu prodeje Ultra HD obrazovek. Předpovídá totiž, že do konce roku se prodá přes 2,6 milionu jednotek. Loni to přitom bylo pouhých 63000 kusů. Očekává se tedy 40násobný nárůst prodeje a postupný nástup 4K TV.
Rozdělení 4K panelů na úhlopříčky podle čtvrtletí Zdroj: NPD DisplaySearch


Podle agentury se o to postará pětice hlavních dodavatelů, jejichž komponenty využívají značky po celém světě. Klíčovou roli zde bude hrát Čína a panely s úhlopříčkou od 50 do 65 palců. Především však jde o vzkaz konzumentů výrobcům, že 4K TV má budoucnost. V přítomnosti se totiž jedná o poněkud drahou záležitost. V r. 2012 se na celém světě prodalo 237 milionů televizí. Procento s cenou vozu střední třídy nevypadá zas tak nereálně.
Pětice hlavních dodavatelů 4K panelů
a jejich zákazníci Zdroj:
NPD DisplaySearch


Nová 84“ Sony Bravia KD-84X9005 bude k mání za „krásných“ 20000 liber (tj. 600000 korun). Společnosti jako Samsung, Sharp nebo Toshiba zatím cenu svých 4K modelů neuvedly. Neměla by se však zásadně lišit. Levnější modely nejspíš přinesou čínské značky jako TCL, Hisense nebo Haier. Otázkou je jen jejich dostupnost na Starém kontinentu. Pořád však na tom bude formát 4K lépe než technologie OLED. Tento typ zobrazení taky poroste, ale daleko nižším tempem než Ultra HD. Zatím existuje jen jedna velká značka s pevně stanoveným datem vydání OLED TV a to je LG. I z toho důvodu NPD DisplaySearch letos očekává prodej 50000 OLED TV místo 10000 jednotek z loňského roku.

Zdroj: HDTVtest
reklama
reklama