Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Přichází Quattron+ s kvalitou blízké 4K

11.3.2014, Pavel Zubatý, aktualita
Sharp představil své televizory Quattron+ už na veletrhu CES 2014, aby nyní zahájil jejich prodej v Evropě a USA. Japonský výrobce zde opět sází na čtvrtý subpixel. Díky tomu přístroje nabízí jakési vylepšené Full HD na půli cesty ke 4K.
Japonský výrobce Sharp se na poli „více než vysokého“ rozlišení angažuje už delší dobu. Známý je například jeho počin 8K televizoru – prototypu, který se pravidelně vyskytuje na výstavách typu CES nebo IFA. Nějakou dobu ještě potrvá, než se 8K dostane na televizní trh. Ostatně ani „pouhé“ 4K nemá v tomto ohledu na růžích ustláno. Důvodem není jen nedostatek nativního 4K obsahu, ale též vysoká cena. Vzniká tak marketingová skulina mezi Full HD a Ultra HD. Toho se chytil Sharp se svými televizory Quattron+. Nejedná se o nic jiného, než o nové využití onoho žlutého subpixelu, který tyto televizory proslavil. Čtvrtý žlutý subpixel měl sloužit k lepšímu barevnému podání obrazu.

Řada Quattron+ jde ještě dál. Normální Full HD obrazovka obsahuje 6 milionů subpixelů. Quattron+ nabízí virtuálních 16 milionů subpixelů. Výrobce proto tvrdí, že jeho televizory dosahují 2,5krát vyššího rozlišení, než má Full HD. Skutečné 4K sice nenabídnou, ale dokážou využít alespoň část přidané hodnoty 4K videa (nebo přiostřit záznam na Blu-ray). Jejich cena rovněž není tak vysoká jako v případě skutečného 4K.

Nové modely přichází na trhy ve Spojených Státech a Evropě v provedení 60, 70 a 80 palců úhlopříčky. Na evropských trzích ponesou označení Quattron Pro. V případě 60“ a 70“ televizorů jsou na výběr dvě varianty: s prvky Smart TV nebo bez. V prvním případě lze čekat aplikace pro YouTube, Netflix a další služby. Mezi další vlastnosti patří 240Hz obnovovací frekvence, 4 porty HDMI, obrazová certifikace THX nebo aktivní 3D. Celkově je na výběr mezi pěticí modelů: dva 60“ modely, dva 70“ modely a gigantický 80“ model, který bude uveden později. Nejlevnější model je k dostání v USA za 1999 dolarů (necelých 39500 korun).

Zdroj: FlatpanelsHD