Převod souborů RM do AVI

, , návod
Převod videa formátu RealMedia do formátu AVI lze provést odchycením snímků za použití speciálního programu přímo z přehrávače bez použití přídavné karty na zachytávání videa. Tento postup je dle mých informací jediný způsob, jak daného převodu dosáhnout.
K oblíbeným
reklama
K tomuto převodu je potřeba přehrávač RealPlayer, a "odchytávač" obrazovky, např. HyperCam. Převod se provádí realtime-ově, což znamená, že doba vlastního převodu se bude rovnat hrací době přehrávaného videa.

Krok 1
V první fázi je zapotřebí vypnout hardwarovou akceleraci grafiky. V opačném případě by zachycené video obsahovalo pouze overlay color. Toto se provede přez Ovládací panely > Systém > a dále dle obrázku.


Po této změně se provede restart počítače.

Krok 2
Spustíme RealPlayer a nachystáme si přehrávání souboru RM, který chceme zkonvertovat do AVI. Doporučuji nastavit v menu "View" volbu "Compact" a pro velikost zobrazeného videa je ve většině případů nejlepší použít originální velikost (Zoom - OriginalSize).

Krok 3
Součastně s RealPlayerem spustíme taky HyperCam, v kterém v záložce ScreenArea zvolíme "Select Window" a přesuneme kurzor nad RealPlayer, konkrétně nad zobrazené video, a kliknem. Tímto dáme programu najevo, z kterého okna chceme odchytávat, a do okýnek Start X, Start Y, Width a Height se nám přenesou souřadnice a velikost tohoto okna. Po tomto "zaměření" se nesmí s RealPlayerem pohnout, neboť by se změnilo aktuální nastavení souřednic.


Krok 4

V HyperCamu, v záložce AVI File zadáme cestu pro výsledné AVI, pokud chceme zachytit i zvuk, zvolíme "Record Sound" (v záložce Sound nastavíme jeho kvalitu).
V "Rate in Frames per Second" nastavíme počet snímků za sec. s ohledem na snímkovou frekvenci zdrojového RM videa. (Skutečný počet snímků zdrojového souboru RM videa, můžeme zjistit v RealPlayeru při přehrávání videa, a to v menu View > Statistics > Streams > RealVideoStream). Nemělo by smysl nastavovat 25 snímků za sec. pokud zdrojový soubor má 2 snímky za sec, neboť by se tím zbytečně zvětšila velikost zachyceného AVI . Dále vybereme "VideoCompressor", kterým chceme zachycené video komprimovat a provedeme jeho nastavení..

Krok 5
V případě zachycení videa i se zvukem, je nutné vybrat ve Windowsovském ovládání hlasitosti a nahrávání, v sekci Recording Control, zdroj nahrávaného zvuku, nazvaný Mixed Output. U některých zvukových karet, u kterých se tato volba po instalaci HyperCamu neobjeví, je nutno vyzkoušet jiný zdroj nahrávaného zvuku, který bude přehrávaný zvuk nahrávat.

Tímto máme programy nachystané k vlastnímu "převodu".

Krok 6

Vlastní "převod" provedeme tak, že nejdříve spustíme "Start Rec" v Hypercamu a co nejrychleji spustíme přehrávání RealPlayeru. (Pro co nejlepší synchronizaci startu je vhodné v HyperCamu využít nastavený HotKeys pro start/pause recording) Nyní již probíhá odhytávání snímků z RealPlayeru a tyto snímky HyperCam ukládá do AVI souboru dle nastavených parametrů. Po ukončení přehrávání ukončete zachytávání snímků v HyperCamu. Pokud počítač nestíhá zachytávat snímky, zkuste v HyperCamu v záložce "AVI File" snížit počet snímků za sekundu, nebo nastavit méně náročný videokompresor.

Závěrem
Takto zachycené video lze samozřejmě převést jako každé jiné AVI třeba do MPG, VCD, popř. do jiného formátu. V takovém případě je vhodné použít kvalitní videokompresor, aby byla zachována co nejlepší kvalita zachyceného videa, pro další zpracování. Dále nezapomeňte vrátit hardwarovou akceleraci grafiky na původní hodnotu.
Tento postup je zaručeně vyzkoušený a funguje, i když není nikterak komfortní a samozřejmě utrpí mírné zhoršení kvality zachyceného videa. Tento postup lze provozovat i za použití "odchytávače"
SnagIt, který stejně jako HyperCam, slouží k odchycení obrazovky, nebo její části, a následného uložení do AVI.

Pozn: Objevil se program, který toto umí rovnou, jmenuje se Tinra ...

reklama
Nejnovější články
Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin
I chvíle u bazénu si můžete zpříjemnit novinkami z Netflixu. I tento měsíc přinášíme přehled pořadů z původní produkce. Premiéru bude mít pátá řada seriálu Lucifer i několik nových dokumentů.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
To nejlepší od Panasonicu. Na trh vstoupily HZ2000 OLED TV To nejlepší od Panasonicu. Na trh vstoupily HZ2000 OLED TV
Teprve nedávno byl zahájen prodej OLED TV ze série Panasonic HZ2000, která představuje vlajkovou loď této značky pro rok 2020. Jak správně tušíte, nejedná se o žádnou lidovku, cena se totiž může přiblížit až ke 100 000 Kč.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Sony SRS-LSR200: přenosný reproduktor k TV zamíří na český trh Sony SRS-LSR200: přenosný reproduktor k TV zamíří na český trh
Zkraje letošního roku představilo Sony v Japonsku přenosný bezdrátový reproduktor, který obsahuje i dálkový ovladač k televizoru. Tento neobvyklý produkt nakonec nabídne i českým zákazníkům. Jaké bude využití?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
TV box Qmikai K1 vám zvládne bezdrátově nabít smartphone TV box Qmikai K1 vám zvládne bezdrátově nabít smartphone
Myslíte si, že vás čínské TV boxy nemají čím překvapit? Novinka Qmikai K1 obsahuje jednu překvapivou funkci, ale kromě toho nabízí i relativně výkonné komponenty a stále ještě aktuální systém Android 10.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix zavádí možnost zrychleného a zpomaleného přehrávání videí Netflix zavádí možnost zrychleného a zpomaleného přehrávání videí
Funkce, kterou Netflix testoval od loňského roku, se nyní dostává ve větším měřítku mezi uživatele. Jedná se o možnost změny rychlosti přehrávání obsahu, která bude dostupná v aplikaci pro Android. Ne všichni jsou ovšem z novinky nadšeni…
Včera, aktualita, Jáchym Šlik