Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Přehled 3D televizorů na českém trhu

1.12.2010, Tomáš Mejzlík, článek
Poptávka po 3D televizích neustále sílí, můžou za to hlavně povedené 3D filmy vycházející v kinech. Možná i vás láká představa domácí trojrozměrné podívané, v tom případě by vám neměl uniknout tento přehled.
Kapitoly článku:
Výrobci a distributoři 3D televizí si na nás, spotřebitele, vymysleli spoustu chytáků, na které je potřeba dávat si pozor. Je rozdíl v tom, koupit Full 3D televizi a 3D Ready televizi. Přesto, že obchodníci tyto produkty většinou prodávají pod stejnou hlavičkou. Full 3D TV je televize s plně funkčním trojrozměrným zobrazováním, stačí nasadit brýle a nechat se pohltit atmosférou. Kdežto 3D Ready TV, jsou pouze připraveny pro 3D.

Většinou to znamená, že mají schopnost zobrazovat jednotlivé s nímky s vysokou frekvencí, a tím pádem jsou potenciálními zobrazovači 3D obsahu. K zprovoznění 3D na 3D Ready televizorech je potřeba dokoupit synchronizační jednotku a speciální 3D brýle, což je další nezanedbatelná investice (např. Philips PTA2 - 2 × brýle a iR vysílač stojí 5500 Kč). Navíc nikde pak nemáte zaručeno, že 3D bude fungovat tak, jak by mělo a nebo tak, jak jste očekávali.

Výrobci dodávaný počet brýlí k Full 3D televizoru se pohybuje v intervalu 0 až 2. Jeden pár brýlí výjde v průměru na 1500-4000 Kč a nemilou věcí je fakt, že prakticky nemáte možnost kombinovat brýle různých značek. Každý výrobce má svůj infračervený vysílač a samozřejmě není v jeho zájmu, aby k jeho televizorům koupil zákazník brýle od konkurence.


Nová řada televizí LG LX9500 s hloubkou panelu mírně nad 3 cm.

Každý potenciální majitel 3D TV by si měl položit otázku: „Co do toho pustím?“, v ČR je totiž pouze jedna televizní stanice, která vysílá 3D signál a tou je HD+, dostupná pouze na kabelovkách od UPC. Situace se pravděpodobně co nevidět zlepší, ale pokud nejste zákazníci UPC, budete nejspíš odkázání na 3D filmy z blu-ray přehrávačů. Nutno podotknout, že každá 3D televize je zpětně kompatibilní, každá 3D TV tedy zobrazí 2D obraz. Ale proč 2D, když už jste investovali tolik peněz do 3D televize? Tuto otázku si výrobci také položili, a přišli s automatickou konverzí 2D do 3D. Konverze probíhá v reálném čase a její kvalita může hrát zásadní roli při výběru televize.


Televizory Philips 8605H poskytnou trojrozměrný zážitek až po dokoupení vysílače a brýlí.

Další nemilou záležitostí jsou těžko dostupné, nebo mylné údaje v technických specifikacích nejen v e-shopech, ale mnohdy i přímo u výrobce na webu. Hlavně české odnože světových výrobců s tím mají problémy. Pokud budete pátrat po zaručených informacích, nejlepší řešení je najít uživatelskou příručku k produktu. Tam jsou s největší pravděpodobností informace skutečně pravdivé.