Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Přechod Japonska na 8K skončí v r. 2020

14.6.2013, Pavel Zubatý, aktualita
Celý svět dnes řeší, jak naložit s formátem 4K. Japonsko jde ale ještě dál. Tento formát bude jen malým krokem k plnému pokrytí celého Japonska signálem 8K TV v r. 2020. V obou případech má hrát prim satelitní televize.
O přechodu Japonska na vysílání v 8K se mluví už delší dobu, přestože zbytek světa pořád nevyřešil otázku 4K (o našich končinách nemluvě). Japonské ministerstvo vnitra a komunikací představilo plán přechodu nejen na 4K, ale i jeho nástupce. Ambiciózní plán počítá s celostátním vysílání 4K počínaje červencem 2014, kdy se bude konat mistrovství světa ve fotbale FIFA 2014. Pionýrem zde bude satelitní společnost CS, po které bude následovat stanice BS a následně i pozemní vysílání.

Dalším milníkem budou první testy vysílání ve standardu 8K. Ty zahájí japonská veřejnoprávní televize NHK už v r. 2016. Současně bude probíhat příprava infrastruktury na začátek celostátního vysílání. Jako nejzazší termín bylo stanoveno zahájení Olympiády v roce 2020. O proveditelnosti tohoto plánu svědčí i zpráva tokijského webu DigInfo TV, podle níž přípravy společnosti NHK úspěšně pokračují. Příkladem může být třeba kamera s 33MPx senzorem, kterou největší japonská televizní společnost vyvíjí ve spolupráci s firmou Astrodesign.





Ve spolupráci s Mitsubishi Electric byl vyvinut první realtimový kodek pro HEVC, který bude využit pro proudové vysílání 8K videa. Mezinárodní standardizace se přitom HEVC dočkal až začátkem tohoto roku. V porovnání s MPEG-2 nabízí čtyřnásobnou účinnost komprese. Proto má mít kódovaný tok rychlost pouhých 85 Mb/s. Signál je tak komprimován na 1/350 z toku 30 Gb/s dat. Důležitým trikem je rozdělení obrazovky do 17 pruhů, v reálném čase. Tok 85 Mb/s pak „zaměstná“ jen jediný transpondér v satelitu.

Mezi jednotlivé segmenty jsou přitom rozdělena data, která popisují směr a rychlost pohyblivých objektů. Tento trik minimalizuje ztráty na kvalitě dekódovaného obrazu. Zatím se tedy jednalo o 60Hz obraz. Podle NHK však nic nebrání zakódování 120Hz videa. Japonské Ministerstvo vnitra a komunikací očekává, že podpora ultra-vysokého rozlišení povede k nárůstu poptávky spotřebitelů. Ať už se jedná o přístroje s čtyřnásobným rozlišením v porovnáním s Full HD nebo zatím nedostupné 8K televize (spíše monolitické videostěny soudě dle prototypů). Ty nabídnou těžko představitelný 16násobek rozlišení dnešních Full HD obrazovek.

Zdroj: HDTVtest