Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pořady BBC bude chránit systém UltraViolet

16.10.2012, Pavel Zubatý, aktualita
Britský veřejnoprávní gigant ohlásil, že začne využívat novou technologii UltraViolet na ochranu datových nosičů před kopírováním. První britská Blu-ray a DVD s ochranou UltraViolet ponesou třeba populární Top Gear nebo kultovní sci-fi Doctor Who.
Koncem tohoto měsíce vydá BBC své první tituly, které budou chráněny systémem UltraViolet. Nejznámější z této čtveřice jsou Top Gear Special Commision a Doctor Who: 7. řada - část první. Kromě motoristické show a cestovatele časoprostorem zde bude dokumentární kolekce Attenborough: 60 Years in the Wild (Attenborough: 60 let v divočině) i pořad komika Johna Bishopa nazvaný Rollercoaster (Horská dráha). Podle BBC bude UltraViolet aplikována nejen na Blu-ray disky, ale i DVD.
Ochrana UltraViolet dorazila na Britské ostrovy,
první na řadě budou třeba populární Top Gear a Doctor Who


UltraViolet je nová technologie, která byla ve Spojeném království představena teprv loni. Podporují ji přitom taková velká jména, jako jsou hollywoodská studia Sony Pictures a Warner Bros., Sky, Samsung a LoveFilm. Za svůj vznik může tento systém vděčit konsorciu Digital Entertainment Content Ecosystem (DECE) a nese slogan „kup jednou, přehrávej kdekoliv“. Zákazník si tak koupí jeden chráněný disk, ke které obdrží digitální kopii. Tu lze přehrát údajně až na 12 různých zařízeních. BBC se dohodla se společností Flixster, která poskytne platformu na legalizaci digitální kopie. Instrukce budou přiloženy k fyzickým kopiím koupených disků. Podle BBC tato spolupráce nemá skončit u první čtveřice titulů. Další disky budou následovat příští rok.

Filmový průmysl vidí v UltraViolet silnou zbraň proti pirátství a tudíž prostředek na zvýšení zisku. Klíčovou roli zde hraje software využívající cloud. Při koupi Blu-ray nebo DVD obdrží zákazník kód, který jej opravňuje ke (proudovému) stažení obsahu do řady zařízení včetně smartphonů, tablet PC, PC nebo Smart TV. Vzniká tak jakási virtuální „skříňka“, ve které jsou schované nakoupené televizní pořady a filmy. Proto je lze sledovat na řadě zařízení ze všech možných míst. Právě tato údajná výhoda má nalákat potenciální zákazníky, kteří si jinak pořizují pirátské kopie. Je však otázkou, jestli nakonec spotřebitelé neuvidí UltraViolet jen jako další „DRM malware“.

Zdroj: HDTVtest