Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pokles cen (nejen) v USA aneb 42“ LED TV pod 400 $

2.12.2011, Pavel Zubatý, aktualita
Dopady ekonomické krize zasáhly celý svět, přibylo nezaměstnaných i dluhů, ale snížily se platy a kupní síla. Není proto divu, že komplikace zažívá i segment výroby LED TV. Reakce na klesající poptávku je prostá: ceny prostě musí dolů.
V globalizovaném světě asi není člověka, který by nepocítil následky krize. Běžní lidé tak musí šetřit, kde je to možné. Přitom platí, že LED TV si člověk na chleba nenamaže. Trh s televizory s LED podsvícením (a vysokým rozlišením) se tak během pouhého roku zmenšil o 4,9 %.Výrobci této komodity jsou tak nuceni snižovat ceny, jinak jim hrozí vážné existenční potíže. Ve výsledku tak jenom v září došlo k 5% poklesu cen těchto přístrojů, přestože hranici 4 % prolomil i předcházející měsíc. Navíc není důvod si myslet, že se v nejbližší době tento trend zvrátí.Sweta Dash, vedoucí ředitelka oddělení pro trh s LCD agentury IHS, označila za hlavního viníka poklesu poptávky slabý výkon těchto přístrojů. Týká se to především trhů západní Evropy a Severní Ameriky, které se přitom potýkají se stagnací a rizikem prudkého propadu hospodářství. Právě to má podle S. Dash i nadále způsobovat značně negativní dopad na globální dodávky LCD TV.
Důsledkem je protiútok výrobců ve formě agresivního snížení cen jak ve Spojených Státech, tak Evropě. Zářijové ceny 40“ a 42“ LCD tak klesly v průměru o 10 až 15 $ (190 až 283 Kč). Pro úhlopříčky 46 “ a 47 “ to pak bylo kolem 5 %. I z toho důvodu tak během Černého pátku (25.11.) byly v amerických obchodech 42“ LED televizory s cenou pod 400 $ (7550 Kč).
Zdroj: HiTechReview