Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Podvodná aplikace FlixOnline nabízela Netflix zdarma, nabourala WhatsApp

9.4.2021, Milan Šurkala, aktualita
Je třeba se mít na pozoru. Útočníci, kteří z uživatelů chtějí vymámit peníze, číhají všude. Na Google Play to byla podvodná aplikace FlixOnline, která měla údajně nabízet předplatné Netflixu zdarma. Nepřekvapivě tomu tak nebylo.
Podvodných projektů je spousta a jeden z nich se nedávno objevil na obchodě s aplikacemi Google Play Store. Byla zde aplikace FlixOnline, která uživatelům slibovala připojení na Netflix zdarma po dobu 60 dní. Důvodem měla být akce kvůli koronavirové pandemii. Tak tomu ale nebylo a cíl aplikace rozhodně nebyl ušetřit lidem peníze. Právě naopak.
 
Netflix logo
 
Součástí celého podvodného projektu byla falešná stránka Netflixu, kde se útočníci snažili vylákat z uživatelů data o platebních kartách. Současně si aplikace vyžádala neočekávaná práva jako např. její vyjmutí ze seznamu programů, na které se vztahuje optimalizace spotřeby (aby se aplikace neuspala) a vyžadovala i další práva, která ji umožňovala přistupovat do WhatsAppu. FlixOnline tak pak sama odpovídala na zprávy reklamním textem lákající další uživatele na objednání si Netflixu na 60 dní (posílala jim odkaz na výše zmíněnou falešnou stránku). Google už aplikaci ze svých stránek stáhl. Předpokládá se, že během dvou měsíců se nachytalo asi 500 obětí.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.