Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Počet patentů pro microLED raketově vzrostl, vedou čínské firmy

22.4.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Pokud bychom hodnotili pokrok ve vývoji technologie microLED pouze podle počtu patentů, tak by největší pokrok zaznamenaly společnosti z Číny. K nárůstu počtu patentů ovšem v roce 2019 došlo celosvětově.
Francouzská analytická společnost Yole Developpement se ve své nedávné studii zaměřila na duševní vlastnictví vztahující se k technologii microLED. Dostala se k 5 500 souvisejících patentů, z čehož 40 % bylo zaregistrováno v roce 2019. Ve srovnání s výsledky výzkumu, který společnost provedla před rokem, měl být zaznamenán čtyřnásobek tzv. patentových rodin, tedy stejných nebo podobných patentů vztahujících se k jedné technologii, ale přihlášené v jiných regionech. Z hlediska počtu subjektů došlo ke ztrojnásobení proti roku 2018.
 
 
V loňském roce pocházelo 450 zaregistrovaných patentů, tedy asi 39 %, od čínských firem. Jedná se o odraz trendu, který můžeme sledovat dlouhodobě. Čína již zdaleka není pouze zemí s levnou pracovní silou (naopak v tomto ohledu již ztrácí na některé jiné země), ale stále výrazněji zasahuje také do vývoje nových produktů a technologií. Na druhou stranu je nutné dodat, že počet patentů rozhodně nemusí vypovídat o kvalitě. Podle výsledků analýzy Yole Developpement velká část patentů nedosahuje valné kvality, ale najdeme mezi nimi také špičkové inovace konkurující zavedeným hráčům.
 
 
Navíc ne každý přihlášený patent musí znamenat, že daná společnost plánuje technologii nasadit ve finálních produktech. Řada patentů vzniká jen proto, aby si společnost pojistila svůj vynález do budoucna, zabránila případným soudním sporům nebo se v nejvíce extrémních případech jedná o tzv. patentové trolly, kteří se snaží vydělat na soudních sporech s jinými stranami. Asi nepřekvapí, že nejvíce patentů pro microLED pochází od výrobců displejů, jako jsou LG, AUO, Samsung, CSOT, Tianma, Innolux, CEC Panda, Visionox a Sharp či další společností ze skupiny Foxconn. Jen čínská firma BOE, největší výrobce panelů na světě, podala bezmála 150 patentových rodin.
 
V tuto chvíli není jasné, jak se na vývoji microLED podepíše pandemie onemocnění COVID-19. Zatím část produkce je ochromena, společnosti by mohly své kapacity využít právě pro výzkum a vývoj nových technologií jako microLED.