Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pirátská televize na internetu vysílala obsah z Netflixu či Amazonu

12.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Na internetu se objevil virální projekt, který sám sebe označuje jako pirátské rádio. Vysílá ovšem filmy a seriály z populárních služeb pro streamování videa, který mohl divák sledovat bez předplatného. Kdo za tímto vysíláním stál?
Služby pro streamování videa v čele s Netflixem, Amazonem nebo Apple TV+ investují vysoké částky do originálního obsahu, který potom nabízejí (většinou exkluzivně) svým předplatitelům. Ti, kdo nechtějí za obsah zaplatit, si samozřejmě vždy najdou cestou – stačí navštívit některé úložiště souborů nebo databázi torrentů. Přesto překvapila webová stránka allthestreams.fm, která byla spuštěna tento týden. Projekt sám sebe označuje jako pirátské rádio a design stránky připomíná starý rozhlasový přijímač. Ve skutečnosti ovšem stránka vysílala filmy a seriály, které pocházejí z nejpopulárnějších streamovacích služeb na americkém trhu. Pomocí stylového ovladače si divák může přeladit mezi jednotlivými stanicemi, které reprezentovaly Hulu, Disney+, Netflix, HBO Now, Amazon Prime Video a Showtime.
 
 
Nutno dodat, že se nejednalo pouze o ukázky, ale opravdu o celé pořady jako jednotlivé díly seriálu Stranger Things nebo film Star Wars: Return of the Jedi. A počet diváků se podle počítadla na stránce pohyboval v nižších stovkách tisíců. Pirátské vysílání ovšem nevydrželo funkční příliš dlouho, po několika dnech nalezneme na obrazovce upozornění, že obsah byl zablokován FBI kvůli porušení autorských práv. Za webovou stránkou stojí společnost MSCHF, o které jste patrně ještě neslyšeli. Zabývá se různými provokativními projekty. V minulosti se jednalo třeba o stránku The Red Line, která umožnila zavolat americkému senátorovi a předat mu zprávu v ruštině. Nebo projekt Password of the Day, který posílal registrovaným uživatelům přihlašovací údaje k placenému účtu, ale sám uživatel si musel zjistit, v jaké službě funguje (např. Spotify, Netflix)
 
Allthestreams.fm nebyl žádný skrytý projekt, který by si kladl za hlavní cíl nabídnout uživatelům bezplatný přístup k placenému obsahu. A protože se web záhy objevil na stránkách amerických médií, bylo jen otázkou času, kdy zakročí úřady nebo právníci poškozených společností. Možná je ovšem i obrazovka s varováním FBI pouze součástí projektu, který se opět snaží provokovat. Sám šéf společnosti se nechal slyšet, že rozhodně nemají práva k vysílání jakéhokoliv obsahu a pokud dojde k zablokování stránky, nahradí ji pět nových. Původní slogan projektu zněl: „Máme všechna předplatná a přehráváme je pro vás!“. Naráží snad autoři na skutečnost, že aby si divák mohl užít všechny filmy a seriály, o které má zájem, musel by měsíčně platit až tisíce korun za předplatná v různých službách? Nebo je poselství jiné?
 
Zdroj: Forbes.com