Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pětina televizorů bude v r. 2016 připojitelná k internetu

16.11.2011, Pavel Zubatý, aktualita
Počet televizních sestav připojitelných k internetu se má postupně zvyšovat. Z nějakých 124 milionů kusů z konce roku 2010 tak má do roku 2016 jejich počet narůst až na 551 milionů. Týká se to 40 zemí, které sleduje agentura Digital TV Research.

Televizory připojitelné k internetu (případně Smart TV) jsou v poslední době velkým hitem, přes nekončící ekonomickou krizi. Svědčí o tom ostatně i nová zpráva agentury Digital TV Research. Podle ní v 40 sledovaných zemích vzroste počet takových sestav z nějakých 124 milionů kusů (konec r. 2010) na 551 milionů kusů v r. 2016. Z celosvětového hlediska to má znamenat, že 20 % těchto sestav bude využívat služeb „velké pavučiny“. Koncem minulého roku to přitom bylo pouhých 6 % takových přístrojů.Ilustrační obr., zdroj: Broadband TV News Shop.


Pro rok 2016 ukazuje hrubý odhad 43 % domácností využívajích připojitelnou TV, místo 11 % z r. 2010. Simon Murray, autor zprávy, poukazuje na to, že v jedné domácnosti může být více televizorů připojitelných k internetu. Z tohoto důvodu lze hovořit jen o hrubých číslech. Příkladem je domácnost, ve které je jak Smart TV, tak televizor připojený ke konzoli, kterou lze připojit k internetu. Podle zprávy tak jde o pět různých forem, kterými lze připojit TV k Webu. Jedna forma připojení navíc nevylučuje ostatní.

V současnosti nejoblíbenějším způsobem připojení je využití herních konzolí (Wii, Playstation 3 a Xbox). V r. 2010 využívalo takového připojení 79 milionů televizorů. Pak je tu ale rostoucí prodej připojitelných TV (s rozhranním Ethernet, Wi-Fi a rostoucím počtem aplikací). S klesající cenou tak tyto televizory brzy převáží nad zbytkem (byť je jejich majitelé vůbec nemusí zapojit k internetu). Co se týče televizorů v provozu, tak v r. 2010 jich 31 milionů patřilo mezi připojitelné. V r. 2016 jich však má být 244 milionů. Nad herními konzolemi tohoto typu pak připojitelné TV získají převahu už koncem roku 2012. Připojitelné TV jako takové (starší typy i pokročilejší Smart TV) by proto za pět let měly být přítomny v necelé pětině domácností místo pouhých 2,6 % z konce minulého roku.

Zdroj: BroadbandTVNews