www.tvfreak.cz
>
>
>

Panasonic zdvojnásobil citlivost barevných snímačů

Panasonic zdvojnásobil citlivost barevných snímačů
, , aktualita
Výrobci spotřební elektroniky Panasonic se povedlo vylepšit způsob dopadu světla na jednotlivé buňky snímačů fotoaparátů a videokamer, čímž dosáhl dvojnásobné citlivosti celého senzoru. Dočkáme se po letech zase zlepšení citlivosti snímačů?
K oblíbeným
reklama
Dnešní barevné snímací čipy fungují tak, že každá buňka čipu snímá jinou barvu. Buňky jsou rozloženy do sítě a přesto, že jsou jednotlivé barevné buňky z jiné pozice (až na výjimečný snímač Sigma Foveon), složí se z nich matematickým modelem výsledný barevný obraz. Jednotlivé buňky jsou ale schopny snímat jen intenzitu záření, tedy světla, ale ne její barvu. Proto je před každou buňku vložen barevný filtr, který odfiltruje ostatní barevné složky místo té požadované. Jedná se tedy o soustavu červených, zelených a modrých "sklíček". Odfiltrováním ale přijdeme o 50-70% celkové intenzity světla (dle barevné složky - zelených buněk je polovina, červených a modrých čtvrtina).

Panasonic ale využil difrakce světla na štěrbině a vhodným vložením deflektoru a vhodným uspořádáním snímacích prvků dokáže využít dvakrát více světla. Čip tak při stejné úrovni šumu bude schopen snímat při polovičním osvětlení. Myšlenka to není jistě nová, ale inženýrům z Panasonicu se povedlo vše nastavit tak, aby světlo požadované vlnové délky dopadalo na požadovanou snímací buňku, což je asi největší problém. Navíc snímání není čistě dle barev, ale používá rozdíl mezi bílou a příslušnou barevnou složkou. Panasonic tuto technologii nazval Micro Color Splitter a chce ji zavést v budoucnu do svých snímačů.

V minulosti (a v současnosti, ať nepředbíháme) podobného efektu Panasonic dosahoval rozkladem světla na soustavě optiky a snímáním jednotlivých barevných složek samostatným snímačem. To jsou jeho známé tříčipové videokamery, ať již dřívější 3CCD nebo současné 3MOS (s CMOS čipy). Toto řešení je ale drahé a také prostorově větší, rozklad světla přímo na čipu bude jistě levnější a účinnější. Nehledě na to, že se toto řešení nehodí pro fotoaparáty s mnohem vyšším rozlišením, protože záleží na přesnosti nastavení celého optiky a rozmístění čipu.Obrázek vlevo pořízen pomocí čipu s Micro Color Splitter, vpravo současným čipem při stejném nastavení expozice


Nečekejme ale, že hned další generace videokamer a fotoaparátů dostane Micro Color Splitter. Zatím je stále vše ve stádiu výzkumu, celý princip byl uveřejněn v Nature Photonics, ale do budoucna je určitě velice slibný.


Zdroj: PRAM, Panasonic
reklama
Nejnovější články
Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin
I chvíle u bazénu si můžete zpříjemnit novinkami z Netflixu. I tento měsíc přinášíme přehled pořadů z původní produkce. Premiéru bude mít pátá řada seriálu Lucifer i několik nových dokumentů.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
To nejlepší od Panasonicu. Na trh vstoupily HZ2000 OLED TV To nejlepší od Panasonicu. Na trh vstoupily HZ2000 OLED TV
Teprve nedávno byl zahájen prodej OLED TV ze série Panasonic HZ2000, která představuje vlajkovou loď této značky pro rok 2020. Jak správně tušíte, nejedná se o žádnou lidovku, cena se totiž může přiblížit až ke 100 000 Kč.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Sony SRS-LSR200: přenosný reproduktor k TV zamíří na český trh Sony SRS-LSR200: přenosný reproduktor k TV zamíří na český trh
Zkraje letošního roku představilo Sony v Japonsku přenosný bezdrátový reproduktor, který obsahuje i dálkový ovladač k televizoru. Tento neobvyklý produkt nakonec nabídne i českým zákazníkům. Jaké bude využití?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
TV box Qmikai K1 vám zvládne bezdrátově nabít smartphone TV box Qmikai K1 vám zvládne bezdrátově nabít smartphone
Myslíte si, že vás čínské TV boxy nemají čím překvapit? Novinka Qmikai K1 obsahuje jednu překvapivou funkci, ale kromě toho nabízí i relativně výkonné komponenty a stále ještě aktuální systém Android 10.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix zavádí možnost zrychleného a zpomaleného přehrávání videí Netflix zavádí možnost zrychleného a zpomaleného přehrávání videí
Funkce, kterou Netflix testoval od loňského roku, se nyní dostává ve větším měřítku mezi uživatele. Jedná se o možnost změny rychlosti přehrávání obsahu, která bude dostupná v aplikaci pro Android. Ne všichni jsou ovšem z novinky nadšeni…
Včera, aktualita, Jáchym Šlik