www.tvfreak.cz
>
>
>

Panasonic zdvojnásobil citlivost barevných snímačů

Panasonic zdvojnásobil citlivost barevných snímačů
, , aktualita
Výrobci spotřební elektroniky Panasonic se povedlo vylepšit způsob dopadu světla na jednotlivé buňky snímačů fotoaparátů a videokamer, čímž dosáhl dvojnásobné citlivosti celého senzoru. Dočkáme se po letech zase zlepšení citlivosti snímačů?
K oblíbeným
reklama
Dnešní barevné snímací čipy fungují tak, že každá buňka čipu snímá jinou barvu. Buňky jsou rozloženy do sítě a přesto, že jsou jednotlivé barevné buňky z jiné pozice (až na výjimečný snímač Sigma Foveon), složí se z nich matematickým modelem výsledný barevný obraz. Jednotlivé buňky jsou ale schopny snímat jen intenzitu záření, tedy světla, ale ne její barvu. Proto je před každou buňku vložen barevný filtr, který odfiltruje ostatní barevné složky místo té požadované. Jedná se tedy o soustavu červených, zelených a modrých "sklíček". Odfiltrováním ale přijdeme o 50-70% celkové intenzity světla (dle barevné složky - zelených buněk je polovina, červených a modrých čtvrtina).

Panasonic ale využil difrakce světla na štěrbině a vhodným vložením deflektoru a vhodným uspořádáním snímacích prvků dokáže využít dvakrát více světla. Čip tak při stejné úrovni šumu bude schopen snímat při polovičním osvětlení. Myšlenka to není jistě nová, ale inženýrům z Panasonicu se povedlo vše nastavit tak, aby světlo požadované vlnové délky dopadalo na požadovanou snímací buňku, což je asi největší problém. Navíc snímání není čistě dle barev, ale používá rozdíl mezi bílou a příslušnou barevnou složkou. Panasonic tuto technologii nazval Micro Color Splitter a chce ji zavést v budoucnu do svých snímačů.

V minulosti (a v současnosti, ať nepředbíháme) podobného efektu Panasonic dosahoval rozkladem světla na soustavě optiky a snímáním jednotlivých barevných složek samostatným snímačem. To jsou jeho známé tříčipové videokamery, ať již dřívější 3CCD nebo současné 3MOS (s CMOS čipy). Toto řešení je ale drahé a také prostorově větší, rozklad světla přímo na čipu bude jistě levnější a účinnější. Nehledě na to, že se toto řešení nehodí pro fotoaparáty s mnohem vyšším rozlišením, protože záleží na přesnosti nastavení celého optiky a rozmístění čipu.Obrázek vlevo pořízen pomocí čipu s Micro Color Splitter, vpravo současným čipem při stejném nastavení expozice


Nečekejme ale, že hned další generace videokamer a fotoaparátů dostane Micro Color Splitter. Zatím je stále vše ve stádiu výzkumu, celý princip byl uveřejněn v Nature Photonics, ale do budoucna je určitě velice slibný.


Zdroj: PRAM, Panasonic
reklama
Nejnovější články
Panasonic uvedl 4K60p kamery HC-X1500 a HC-X2000 s 24× zoomem Panasonic uvedl 4K60p kamery HC-X1500 a HC-X2000 s 24× zoomem
V nabídce videokamer společnosti Panasonic se objevují dva nové modely HC-X1500 a HC-X2000. Oba dva mají objektiv s 24× optickým zoomem a potěší také schopností záznamu ve 4K rozlišení při 60p.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
NBC uvede streamovací službu Peacock zdarma, za $5 i za $10 NBC uvede streamovací službu Peacock zdarma, za $5 i za $10
Streamovacích služeb není asi nikdy dost, a tak televize NBC brzy uvede svou vlastní. Ta ponese název Peacock a bude možné ji sledovat i zdarma. Pokud ale zaplatíte, dostanete lepší služby, více obsahu a můžete se i zbavit reklam.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Black Widow od Marvela má další trailer Black Widow od Marvela má další trailer
Marvel uvolnil další trailer na film Black Widow, který zamíří do kin v květnu letošního roku. Zatímco ten minulý více napovídal o minulosti Natashy Romanoff, tentokrát se dozvíme více i o hlavním protivníkovi.
14.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Panasonic HZ2000: televize s podporou Filmmaker Mode Panasonic HZ2000: televize s podporou Filmmaker Mode
Nová OLED televize Panasonic HZ2000 přináší hollywoodskou kvalitu obrazu do obýváku díky podpoře Dolby Vision IQ a Filmmaker Mode, který umožňuje zobrazit film tak, jak to chtěli tvůrci filmu a ne výrobce televize.
14.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
TCL má nové QLED televize včetně 8K X91 TCL má nové QLED televize včetně 8K X91
Mezi produktovými novinkami společnosti TCL, které byly představeny na veletrhu CES 2020, bylo i několik QLED televizí. Máme tu 8K model X91 i levnější 4K HDR varianty v řadách C81 a C7. Všechny mají systém umělé inteligence.
14.1.2020, aktualita, Milan Šurkala