Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic představil HZ980, svou nejlevnější řadu OLED TV pro rok 2020

14.6.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Pokud máte v hledáčku letošní OLED TV od Panasonicu a rozhodující je pro vás cena, počkejte si na sérii HZ980. Cena by měla být o pár tisíc korun nižší než u HZ1000, ačkoliv změny ve výbavě skoro nepostřehnete.
Panasonic tento týden rozšířil svou nabídku OLED TV pro rok 2020 o čtvrtou a nejlevnější řadu. HZ980 (na některých trzích se objeví pod označením HZW984) se nejspíš jako jediná z letošních novinek svou cenou dostanou pod hranici 50 tisíc korun. Výbava je přitom podobná jako u vyšších modelů z řad HZ1000 a HZ1500, s prvním z nich dokonce sdílí velmi podobný design. Stejně jako všechny ostatní Panasonic OLED TV bude dostupný v úhlopříčkách 55 a 65 palců, z hlediska rozlišení se potom samozřejmě jedná o 4K. Japonský výrobce nasadil širokou podporu formátů vysokého dynamického rozsahu včetně Dolby Vision a HDR10+, nezapomněl přitom ani funkce z dražších modelů.
 
 
K dispozici je Filmmaker Mode, který nabízí filmy v kvalitě zamýšlené samotnými tvůrci. To ovšem neznamená, že by Panasonic zanevřel na různé technologie pro zdokonalení obrazu. Televizor například zvládne prostřednictvím senzorů přizpůsobit jas či kontrast okolnímu prostředí, a to v případě běžného obsahu i formátu Dolby Vision IQ. O zpracování obrazu se stará procesor HCX Pro a využít lze také režim kalibrovaný pro Netflix. V oblasti zvuku je podporován prostorový formát Dolby Atmos. Televizor sice nabízí funkci eARC, ale plná kompatibilita s HDMI 2.1 chybí – stejně jako u ostatních letošních televizorů Panasonic. Pomocí Bluetooth je možné připojit bezdrátová sluchátka či reproduktory, nebo naopak streamovat hudbu z telefonu.
 
 
Řada HZ980 využívá operační systém My Home Screen 5.0 s možností hlasového ovládání přes Google Assistant nebo Amazon Alexa. Jaké jsou tedy rozdíly ve srovnání s vyšší řadou HZ1000? Z hlediska obrazu se jedná o technologii vyhlazování pohybu Smooth Motion Drive místo Smooth Motion Drive Pro. V oblasti zvuku potom levnější model nabídne systém Cinema Surround Pro, zatímco dražší spoléhá na výkonnější Reference Surround Sound Plus. To jsou jediné rozdíly, které odhalilo prosté srovnání parametrů a je těžké odhadovat, nakolik se podepíšou na výsledné kvalitě obrazu i zvuku.
 
Vzhledem k nižší ceně by ovšem řada zájemců o novou OLED TV mohla zvolit právě sérii HZ980. Verze TX-55HZ980 s 55" obrazovkou vyjde na 1 799 eur (48 000 Kč), TX-65HZ980 s úhlopříčkou 65" potom bude stát 2 499 eur (67 000 Kč). Na evropských trzích budou k dispozici od srpna, i když konkrétní informace pro český trh zatím nemáme. Modely z řady HZ1000 vstoupily do tuzemských obchodů s cenovkami 54 990 Kč, respektive 73 990 Kč.