Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic Lumix BGH1: profesionální MFT kamera se 4K/60p

13.10.2020, Milan Šurkala, aktualita
Panasonic skutečně uvedl novou Micro Four Thirds kameru, která míří do profesionální sféry. Má 10,2MPx snímač schopný natáčení 4K60p videa, nechybí ani pokročilé chlazení a spousta různých vstupů i výstupů.
Společnost Panasonic dnes uvedla novou videokameru Lumix BGH1. Vnitřnostmi jde v podstatě o CSC fotoaparát Lumix GH5S, s nímž sdílí např. 10,2MPx Live MOS snímač Micro Four Thirds rozměru, který poskytuje duální ISO citlivost (to snižuje šum). Podporuje MFT objektivy, nicméně výrazně se liší v tvaru. Jde o krabičku s rozměry 93×93×78 mm, na kterou se dá namontovat spousta příslušenství dle přání kameramana díky jedenácti 1/4"-20 závitům. Rozměry pak dovolují snadnou montáž na profesionální drony. Nepřekvapí, že tu nenajdete žádný displej, lze si ale pořídit ten externí. Kamera nabídne zaostřování DFD s detekcí tváří, očí i těla.
 
Panasonic Lumix BGH1
 
Aby se kamerka nepřehřívala, má velký chladič a integrovaný chladicí systém. Ovladačů tu moc nenajdeme, zato portů je tu opravdu mnoho. Jsou zde 3 BNC, podpora 3G SDI, nechybí klasické HDMI (s podporou RAW výstupu) a máme tu i USB-C 3.1. Porty mohou nezávisle fungovat jako grafické výstupy a BGH1 podporuje práci až ve 12 kamerách ovládanými jedním počítačem. Zajímavostí je i síťový port podporující Power over Ethernet+ nebo i IP streamování (v budoucím firmwaru) a živé vysílání. K dispozici je také Wi-Fi (2,4 GHz), Bluetooth 4.2, 3,5mm jacky i 2,5mm jack pro dálkové ovládání.
 
Panasonic Lumix BGH1
 
Máme tu podporu Cinema 4K rozlišení 4096×2160 pixelů při 60p a 10bitových barvách s barevným kódováním 4:2:0. Pokud byste chtěli 4:2:2, pak je maximem 30p. K dispozici je V-Log L s 13EV dynamickým rozsahem a nechybí ani HLG s H.265 nebo ITU-R BT.2100. Funkce VFR pak dovolí natáčet Full HD video se snímkovací frekvencí až 240 fps. Nahrává se na dvojici SD karet s podporou rozhraní UHS-II, napájení může být zajištěno externě přes napájecí port nebo pomocí akumulátoru s kapacitou až 11800 mAh. Pokud jde o cenu, ta byla stanovena na $2000.
 
Panasonic Lumix BGH1
 
Zdroj: TZ Panasonic, dpreview.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.