Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Panasonic a televizory pro rok 2017: od špičkových OLED TV až po levné LCD TV

22.2.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Své modely televizorů pro letošní rok odhalil také Panasonic, který si připravil novinky mezi OLED TV i LCD TV. Japonský výrobce se zaměřil především na technologie HDR, v případě operačního systému potom překvapivě zůstal u „mrtvého“ Firefox OS.
Panasonic byl donedávna jedním z posledních velkých výrobců, který ještě nepředstavil své portfolio televizorů pro rok 2017. Čekání se však vyplatilo a společnost ukázala hned několik modelů.
 
 
 
Panasonic EZ950
 
 
Z kategorie OLED TV se jedná o Panasonic EZ950, high-endový 4K UHD model s nižší cenou než EZ1000. Přesto v televizoru najdeme řadu stejných technologií včetně obrazového procesoru HCX2. I tentokrát výrobce láká na barvy vyladěné k dokonalosti hollywoodskými tvůrci. Nová funkce HDR Brightness Enhancer potom zvyšuje jas tmavých oblastí, aby lépe vynikly detaily. Majitelé konzole PlayStation 4 Pro nebo Xbox One S jistě ocení herní režim ve 4K HDR, kdy je snížena vstupní odezva na minimum. Podporovány jsou standardy vysokého dynamického rozsahu HDR10 a HLG, ale chybí Dolby Vision.
 
Panasonic slibuje, že televizor do spuštění prodeje obdrží certifikace THX a UHD Premium. Integrovaný soundbar z modelu EZ1000 byl nahrazen 40W reproduktory. Japonský výrobce pokračuje v používání systému Firefox OS, na který už samotná Mozilla zanevřela. K hlavní novince v oblasti softwaru patří rozhraní My Home Screen 2.0. Na evropských trzích se EZ950 objeví v červnu 2017, a to v 55“ a 65“ variantě za dosud neupřesněnou cenu.

 
 
Panasonic EZ1000
 
 
Ke změně došlo také u již zmiňovaného modelu Panasonic EZ1000, který bude nově dostupný s větší 77“ úhlopříčkou (dosud byla v nabídce jen 65“ varianta). Obrazový procesor HCX2, podpora HDR10 a HLG či „absolutní černá“ zůstávají. 77“ OLED televizor EZ1000 se začne v Evropě prodávat až na podzim letošního roku, zatímco 65“ varianta dorazí už v červnu.
 
 
 
Panasonic EX780
 
 
I přes nadšení výrobce do technologie OLED nezapomíná Panasonic na své LCD TV, i když v případě high-endových modelů je už odsouvá na druhou kolej. Nejvyšší loňský zástupce DX900 totiž nedostal přímého nástupce, vlajkovou lodí mezi LCD TV od Panasonicu se tedy stal nový model EX780. K dostání bude ve variantách s 50“, 58“, 65“ a 77“ obrazovkou, přičemž všechny jsou připraveny na 4K rozlišení. Jedná se také o jediný model, který ještě podporuje 3D, všude jinde už výrobce od této technologie upustil. Podobně jako u nejnovějších OLED TV je přítomný obrazový procesor HCX2.
 
 
 
Panasonic EX700
 
 
Se 4K rozlišením si ovšem poradí také modely střední třídy Panasonic EX700 a EX600, které budou oba nabízeny se 40“, 50“, 58“ a 65“ úhlopříčkou. Také ty podporují technologie vysokého dynamické rozsahu HDR10 i HLG, herní režim ve 4K HDR a uživatelské rozhraní My Home Screen 2.0. Varianty s menšími obrazovkami budou nabízeny s vertikálně nastavitelným podstavcem.
 
 
 
 Panasonic ES500
 
 
Ještě cenově dostupnější budou zástupci z řad Panasonic ES500 a ES400, které ovšem podporují jen Full HD nebo dokonce HD rozlišení. V případě úhlopříčky bude na výběr z 24“, 32“, 40“ a 49“. Mezi zajímavými funkcemi nalezneme podsvícení s adaptivním stmíváním, které má zaručit ostré tmavé scény. Kompatibilita s aplikací Panasonic TV Remote 2 pro Android a iOS umožní streamování fotografií, videí i hudby ze smartphonu či tabletu. Uživatelské rozhraní My Home Screen je tentokrát přítomno ještě ve starší verzi. Ani v tomto případě zatím Panasonic nezveřejnil ceny svých nových televizorů, ale na trh by se měly dostat v průběhu letošního jara.
 
Zdroj: Flatpanelshd.com (1, 2, 3)