Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Oppo TV nabízí prémiové funkce za cenu střední třídy, ale jen v Číně

31.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Čínský výrobce smartphonů Oppo tento měsíc představil své první televizory S1 a R1. Vyšší modely využívají technologii QLED a zvládnou zpracování 8K videa, i když panel je pouze 4K. Nechybí ani bohaté ozvučení 5.1.2.
Na trh s televizory nedávno vstoupil další hráč známý především ze smartphonů. Oppo uvedlo na čínském trhu modely S1 a R1, které svými funkcemi hravě strčí do kapsy i některé zavedené značky. Vyšší z novinek, Oppo S1, by se mohla označovat jako QLED TV, neboť používá panel s tzv. kvantovými tečkami známý především z televizorů od Samsungu. Ačkoliv rozlišení obrazovky činí obvyklých 3 840 x 2 160 pixelů, tedy 4K, zvládne hardware tohoto modelu dekódovat také videa v 8K a zobrazit je ve 4K. Úhlopříčka se zastavila na 65 palcích.
 
 
Solidní kontrast i hloubku černé by mělo zajistit přímé podsvícení FALD s 210 stmívatelnými zónami. Maximální jas může dosahovat až 1 500 nitů a barevný prostor NTSC pokrývá obrazovka ze 120 %. Oppo své první televizory připravilo na všechny standardní formáty vysokého dynamického rozsahu, tedy HDR10, HLG, HDR10+ a Dolby Vision. Nechybí ani engine, který s využitím umělé inteligence vylepšuje běžný obsah (SDR) do kvality podobné HDR. Zákazníci, kteří televizor plánují používat také při hraní her, ocení HDMI 2.1 s podporou signálu 4K120 a variabilní obnovovací frekvence (VRR).
 
 
Konektivitu zajišťuje také Wi-Fi 6, Bluetooth nebo dokonce NFC, které umožňuje televizor spárovat se smartphonem jeho pouhým přiblížením. Uvnitř televizoru běží čtyřjádrový procesor MediaTek MT9950 spolu s 8,5GB RAM a 128GB vnitřním úložištěm, což jsou proti ostatním chytrým televizorům opravdu zajímavé parametry. Výrobce použil vlastní operační systém ColorOS TV založený na Androidu, který poskytne přístup k aplikacím pro streamování videa i hrám. Slibován je bleskurychlý start za pouhou 1 sekundu od stisknutí tlačítka na ovladači. Připravena je také webkamera s 2K rozlišením, která se vysune pouze při používání.
 
Ozvučení zajišťuje celkem osmnáct reproduktorů s kanály 5.1.2 a celkovým výkonem 85 W. Nechybí podpora Dolby Atmos ani DTS:X. Oppo S1 se bude prodávat za 8 000 juanů, v přepočtu 28 000 Kč bez DPH. Pro ještě šetřivější zákazníky bude připraven také model Oppo R1 v úhlopříčkách 55 a 65 palců. Odlišuje se panelem s obyčejným LED podsvícením (bez technologie Quantum Dot), slabším procesorem nebo 20W audio systémem. Cena v tomto případě startuje na 3 300 juanech, tedy méně než 12 000 Kč bez DPH. Dostupnost byla zatím potvrzena jen v Číně.
 


reklama
reklama