Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

OpenShot: konečně pořádný svobodný video editor?

5.10.2012, Radek Jahoda, aktualita
GNU/Linux již umí v podstatě vše. Je srdcem většiny serverů, má desktop a office, který se naučí používat každý, má výborné zvukové editory, 3D animační programy, vynikající kodeky, jen ten pokročilejší video editor pořád chybí. Stane se jím OpenShot?
Svobodný software má v každé oblasti svého velmi zdatného zástupce. Mnohdy nabízí funkce, které komerční programy nenabízí, a kvůli licencím ani nabídnout nemohou. Netýkají se jich ani žádné patentové spory, protože jednak nevytváří zisk a také jdou většinou svou vlastní cestou. Často je to až na škodu, protože existuje spousta projektů, ve kterých se lidé ztrácí, ale v dlouhodobém hledisku je to nakonec ku prospěchu věci. Také mají výhodou v dlouhé životnosti, protože neřeší problémy s kompatibilitou s novým systémem. Většinou je stačí znovu přeložit a jdou stále používat nebo vznikne další odnož.

Také v podstatě celá hierarchie multimédií je naprogramovaná. Oblast kodeků je pokrytá celá a mnohdy se otevřené formáty staly defakto standardem. Zmiňme kodek x264, který je nejrozšířenější implementací kodeku H.264 vůbec (a dost možná i nejlepší). Lame MP3 je asi nejlepší MP3 kodér, existuje svobodný zvukový formát Vorbis, který je na úrovni komerčních kodeků, multimediální kontejner Matroška se stal v podstatě standardem pro sdílení videa. V úpravě zvuku má rovněž co nabídnout Audacity nebo Ardour jsou výborné wave editory, MusE je výborný MIDI sequencer, AviDemux je vynikající video konvertor se základním střihem, ale ten pravý střihový software pro video stále chybí. Existovaly pokusy jako Cinelerra, která ale zamrzla již před léty, nebo jsou zde jednoduché editory Kino nebo Kdenlive, stále to ale není ono.

Stane se novou hvězdou OpenShot, který právě vyšel v nové verzi 1.4.3? Podle uvěřejněného videa se zdá, že by mohl. Jde svou vlastní cestou, práce v časové ose je lehce jiná, ale přesto geniální, přichází s novými myšlenkami. Dále také využívá předností open source - využívá totiž k tvorbě titulků vektorový editor Inkscape, takže jde patrně o nejlepší editor titulků vůbec (čekal by někdo, že Inkscape bude editor titulků?), zavádí spolupráci nebo spíše částečnou integraci s 3D animačním programem Blender, takže lze vytvářet i 3D titulky nebo cokoliv jiného. Otevře a uloží v podstatě vše, protože import a export je založen na projektu ffmpeg.

Je nutné ale vzít v úvahu, že jeho vývoj je momentálně velmi itenzivní, což potvrzuje pokrok poslední vydané verze. Snad v něm nebude příliš chyb. A prý snad ještě do konce roku má přijít finální verze s číslovkou 2. Ta má konečně přinést keyframes pro řízení animací a také lepší práci se zvukem. Nechme se překvapit, ale projekt vypadá nadějně a za čas by se mohl stát alternativou ke komerčním editorům.

Zdroj: OpenShot