www.tvfreak.cz
>
>
>
>

OpenShot: konečně pořádný svobodný video editor?

OpenShot: konečně pořádný svobodný video editor?
, , aktualita
GNU/Linux již umí v podstatě vše. Je srdcem většiny serverů, má desktop a office, který se naučí používat každý, má výborné zvukové editory, 3D animační programy, vynikající kodeky, jen ten pokročilejší video editor pořád chybí. Stane se jím OpenShot?
K oblíbeným
reklama
Svobodný software má v každé oblasti svého velmi zdatného zástupce. Mnohdy nabízí funkce, které komerční programy nenabízí, a kvůli licencím ani nabídnout nemohou. Netýkají se jich ani žádné patentové spory, protože jednak nevytváří zisk a také jdou většinou svou vlastní cestou. Často je to až na škodu, protože existuje spousta projektů, ve kterých se lidé ztrácí, ale v dlouhodobém hledisku je to nakonec ku prospěchu věci. Také mají výhodou v dlouhé životnosti, protože neřeší problémy s kompatibilitou s novým systémem. Většinou je stačí znovu přeložit a jdou stále používat nebo vznikne další odnož.

Také v podstatě celá hierarchie multimédií je naprogramovaná. Oblast kodeků je pokrytá celá a mnohdy se otevřené formáty staly defakto standardem. Zmiňme kodek x264, který je nejrozšířenější implementací kodeku H.264 vůbec (a dost možná i nejlepší). Lame MP3 je asi nejlepší MP3 kodér, existuje svobodný zvukový formát Vorbis, který je na úrovni komerčních kodeků, multimediální kontejner Matroška se stal v podstatě standardem pro sdílení videa. V úpravě zvuku má rovněž co nabídnout Audacity nebo Ardour jsou výborné wave editory, MusE je výborný MIDI sequencer, AviDemux je vynikající video konvertor se základním střihem, ale ten pravý střihový software pro video stále chybí. Existovaly pokusy jako Cinelerra, která ale zamrzla již před léty, nebo jsou zde jednoduché editory Kino nebo Kdenlive, stále to ale není ono.

Stane se novou hvězdou OpenShot, který právě vyšel v nové verzi 1.4.3? Podle uvěřejněného videa se zdá, že by mohl. Jde svou vlastní cestou, práce v časové ose je lehce jiná, ale přesto geniální, přichází s novými myšlenkami. Dále také využívá předností open source - využívá totiž k tvorbě titulků vektorový editor Inkscape, takže jde patrně o nejlepší editor titulků vůbec (čekal by někdo, že Inkscape bude editor titulků?), zavádí spolupráci nebo spíše částečnou integraci s 3D animačním programem Blender, takže lze vytvářet i 3D titulky nebo cokoliv jiného. Otevře a uloží v podstatě vše, protože import a export je založen na projektu ffmpeg.

Je nutné ale vzít v úvahu, že jeho vývoj je momentálně velmi itenzivní, což potvrzuje pokrok poslední vydané verze. Snad v něm nebude příliš chyb. A prý snad ještě do konce roku má přijít finální verze s číslovkou 2. Ta má konečně přinést keyframes pro řízení animací a také lepší práci se zvukem. Nechme se překvapit, ale projekt vypadá nadějně a za čas by se mohl stát alternativou ke komerčním editorům.

Zdroj: OpenShot
reklama
Nejnovější články
Panasonic uvedl 4K60p kamery HC-X1500 a HC-X2000 s 24× zoomem Panasonic uvedl 4K60p kamery HC-X1500 a HC-X2000 s 24× zoomem
V nabídce videokamer společnosti Panasonic se objevují dva nové modely HC-X1500 a HC-X2000. Oba dva mají objektiv s 24× optickým zoomem a potěší také schopností záznamu ve 4K rozlišení při 60p.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
NBC uvede streamovací službu Peacock zdarma, za $5 i za $10 NBC uvede streamovací službu Peacock zdarma, za $5 i za $10
Streamovacích služeb není asi nikdy dost, a tak televize NBC brzy uvede svou vlastní. Ta ponese název Peacock a bude možné ji sledovat i zdarma. Pokud ale zaplatíte, dostanete lepší služby, více obsahu a můžete se i zbavit reklam.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Black Widow od Marvela má další trailer Black Widow od Marvela má další trailer
Marvel uvolnil další trailer na film Black Widow, který zamíří do kin v květnu letošního roku. Zatímco ten minulý více napovídal o minulosti Natashy Romanoff, tentokrát se dozvíme více i o hlavním protivníkovi.
14.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Panasonic HZ2000: televize s podporou Filmmaker Mode Panasonic HZ2000: televize s podporou Filmmaker Mode
Nová OLED televize Panasonic HZ2000 přináší hollywoodskou kvalitu obrazu do obýváku díky podpoře Dolby Vision IQ a Filmmaker Mode, který umožňuje zobrazit film tak, jak to chtěli tvůrci filmu a ne výrobce televize.
14.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
TCL má nové QLED televize včetně 8K X91 TCL má nové QLED televize včetně 8K X91
Mezi produktovými novinkami společnosti TCL, které byly představeny na veletrhu CES 2020, bylo i několik QLED televizí. Máme tu 8K model X91 i levnější 4K HDR varianty v řadách C81 a C7. Všechny mají systém umělé inteligence.
14.1.2020, aktualita, Milan Šurkala