www.tvfreak.cz
>
>
>
>

OpenShot: konečně pořádný svobodný video editor?

OpenShot: konečně pořádný svobodný video editor?
, , aktualita
GNU/Linux již umí v podstatě vše. Je srdcem většiny serverů, má desktop a office, který se naučí používat každý, má výborné zvukové editory, 3D animační programy, vynikající kodeky, jen ten pokročilejší video editor pořád chybí. Stane se jím OpenShot?
K oblíbeným
reklama
Svobodný software má v každé oblasti svého velmi zdatného zástupce. Mnohdy nabízí funkce, které komerční programy nenabízí, a kvůli licencím ani nabídnout nemohou. Netýkají se jich ani žádné patentové spory, protože jednak nevytváří zisk a také jdou většinou svou vlastní cestou. Často je to až na škodu, protože existuje spousta projektů, ve kterých se lidé ztrácí, ale v dlouhodobém hledisku je to nakonec ku prospěchu věci. Také mají výhodou v dlouhé životnosti, protože neřeší problémy s kompatibilitou s novým systémem. Většinou je stačí znovu přeložit a jdou stále používat nebo vznikne další odnož.

Také v podstatě celá hierarchie multimédií je naprogramovaná. Oblast kodeků je pokrytá celá a mnohdy se otevřené formáty staly defakto standardem. Zmiňme kodek x264, který je nejrozšířenější implementací kodeku H.264 vůbec (a dost možná i nejlepší). Lame MP3 je asi nejlepší MP3 kodér, existuje svobodný zvukový formát Vorbis, který je na úrovni komerčních kodeků, multimediální kontejner Matroška se stal v podstatě standardem pro sdílení videa. V úpravě zvuku má rovněž co nabídnout Audacity nebo Ardour jsou výborné wave editory, MusE je výborný MIDI sequencer, AviDemux je vynikající video konvertor se základním střihem, ale ten pravý střihový software pro video stále chybí. Existovaly pokusy jako Cinelerra, která ale zamrzla již před léty, nebo jsou zde jednoduché editory Kino nebo Kdenlive, stále to ale není ono.

Stane se novou hvězdou OpenShot, který právě vyšel v nové verzi 1.4.3? Podle uvěřejněného videa se zdá, že by mohl. Jde svou vlastní cestou, práce v časové ose je lehce jiná, ale přesto geniální, přichází s novými myšlenkami. Dále také využívá předností open source - využívá totiž k tvorbě titulků vektorový editor Inkscape, takže jde patrně o nejlepší editor titulků vůbec (čekal by někdo, že Inkscape bude editor titulků?), zavádí spolupráci nebo spíše částečnou integraci s 3D animačním programem Blender, takže lze vytvářet i 3D titulky nebo cokoliv jiného. Otevře a uloží v podstatě vše, protože import a export je založen na projektu ffmpeg.

Je nutné ale vzít v úvahu, že jeho vývoj je momentálně velmi itenzivní, což potvrzuje pokrok poslední vydané verze. Snad v něm nebude příliš chyb. A prý snad ještě do konce roku má přijít finální verze s číslovkou 2. Ta má konečně přinést keyframes pro řízení animací a také lepší práci se zvukem. Nechme se překvapit, ale projekt vypadá nadějně a za čas by se mohl stát alternativou ke komerčním editorům.

Zdroj: OpenShot
reklama
Nejnovější články
Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin
I chvíle u bazénu si můžete zpříjemnit novinkami z Netflixu. I tento měsíc přinášíme přehled pořadů z původní produkce. Premiéru bude mít pátá řada seriálu Lucifer i několik nových dokumentů.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
To nejlepší od Panasonicu. Na trh vstoupily HZ2000 OLED TV To nejlepší od Panasonicu. Na trh vstoupily HZ2000 OLED TV
Teprve nedávno byl zahájen prodej OLED TV ze série Panasonic HZ2000, která představuje vlajkovou loď této značky pro rok 2020. Jak správně tušíte, nejedná se o žádnou lidovku, cena se totiž může přiblížit až ke 100 000 Kč.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Sony SRS-LSR200: přenosný reproduktor k TV zamíří na český trh Sony SRS-LSR200: přenosný reproduktor k TV zamíří na český trh
Zkraje letošního roku představilo Sony v Japonsku přenosný bezdrátový reproduktor, který obsahuje i dálkový ovladač k televizoru. Tento neobvyklý produkt nakonec nabídne i českým zákazníkům. Jaké bude využití?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
TV box Qmikai K1 vám zvládne bezdrátově nabít smartphone TV box Qmikai K1 vám zvládne bezdrátově nabít smartphone
Myslíte si, že vás čínské TV boxy nemají čím překvapit? Novinka Qmikai K1 obsahuje jednu překvapivou funkci, ale kromě toho nabízí i relativně výkonné komponenty a stále ještě aktuální systém Android 10.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix zavádí možnost zrychleného a zpomaleného přehrávání videí Netflix zavádí možnost zrychleného a zpomaleného přehrávání videí
Funkce, kterou Netflix testoval od loňského roku, se nyní dostává ve větším měřítku mezi uživatele. Jedná se o možnost změny rychlosti přehrávání obsahu, která bude dostupná v aplikaci pro Android. Ne všichni jsou ovšem z novinky nadšeni…
Včera, aktualita, Jáchym Šlik