Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

OLED zlevňuje, v čele je LG

12.2.2014, Pavel Zubatý, aktualita
OLED televizory nejsou ani dnes žádnou levnou záležitostí. Poprvé v historii však jejich cena klesla pod 6500 dolarů (kolem 131000 korun). LG přebírá vedení. Dosavadní jednička Samsung nestíhá nastavené tempo.
Když se OLED televizory loni konečně dostaly na trh, tak jejich cena byla víc než astronomická: kolem 15000 dolarů za kus (302000 korun podle aktuálního kurzu). Od té doby však jejich cena spadla. Nyní jsou poprvé k dostání za méně než 6500 dolarů (131000 korun). Do čelu trhu OLED TV se prodral korejský výrobce LG. Svědčí o tom i sestava, kterou tento gigant předvedl na veletrhu CES 2014. Nechyběly 77palcové ohebné prototypy OLED TV, nové levnější OLED TV ani 4K OLED TV, které na trh zamíří někdy na podzim. Jak na berlínské IFA 2013, tak v Las Vegas na CES 2014 se LG profiloval jako výrobce, který chce dobýt první místo na trhu s OLED.Uvedení 4K OLED televizí LG na trh je naplánováno na letošní podzim,
včetně ohebné 4K OLED TV (vpravo vzadu).


To je v ostrém kontrastu se situací výrobce Samsung. Na několika trzích ještě neuvedl OLED TV, přestože se tak mělo stát už před několika měsíci. Problém nejspíš tkví v problémech s navýšením produkce, přestože v segmentu mobilních displejů Samsung žádné takové problémy nemá. Odrazilo se to i na CES 2014 absencí nových OLED TV. Rovněž chyběly jakékoliv prototypy OLED TV s velkou úhlopříčkou, o 4K OLED TV nemluvě. Samsung zkrátka potřebuje více času na výrobu levnějších OLED TV. Výkonný viceprezident oddělení výroby obrazovek HS Kim uvádí, že to může trvat tři až čtyři roky.

Jak k tomu vlastně došlo? Důvodem budou nejspíš rozdílné technologie. Samsung ve svých panelech používá tzv. pravé RGB pixely (tj. červené, zelené, modré). LG vsadil na bílé OLED pixely s barevnými filtry vpředu. Minimálně z krátkodobého hlediska se tato sázka vyplatila. LG zvolil lepší technologii a výrobní ceny srazil natolik, že podle některých zpráv dodává panely čínským výrobcům.

V jednu dobu činil výnos produkce OLED panelů LG pouhých 10 - 20 %. To znamená, že pouze 10 - 20 % vyrobených panelů bylo vhodných k prodeji. Dnes se však LG blíží 70 % a Samsung zůstává na 40 - 50 %. Dnes je 55" OLED TV LG k dostání za méně než 6500 dolarů, ale v případě 55" OLED TV Samsung se cena pohybuje těsně pod hranicí 9000 dolarů (kolem 181000 korun). Levnější OLED TV LG dorazí na světové trhy už během tohoto jara a 4K OLED TV až na podzim. V případě 4K modelů je ale třeba počítat s vyšší cenou, než měly nynější OLED TV při svém uvedení.

Zdroj: FlatpanelsHD