Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

OLED TV ještě zářivější

30.1.2017, Pavel Zubatý, aktualita
Chystané OLED panely společnosti LG jsou zářivější a úspornější. Vděčit za to mohou nové struktuře pixelu. Díky tomu mohou atakovat hranici 1000 cd/m2 při maximální svítivosti. Svítivost přitom není jediné plus.
LG.Display neusíná na vavřínech a i nadále pracuje na svých WOLED panelech. Začalo to změnou struktury pixelu, který od roku 2016 využívá 3 vrstev místo 2 vrstev. Tento krok údajně zvýšil efektivitu panelu o 20 %, co se spotřebované energie týče. Díky dalším vylepšením se takový panel může přiblížit 1000 cd/m2 při maximální svítivosti. OLED televizory vyrobené v roce 2015 měly svítivost cca 400 cd/m2 a pro rok 2016 to bylo 700 cd/m2. Stejné změny doznaly i OLED svítidla LG. Jenže nejsvítivější loni vyrobená LCD televize Sony ZD9 měla maximální svítivost 1600 až 1800 cd/m2. U většiny LCD televizorů to je 300 až 1200 cd/m2.





Samotná svítivost ale není vše. V OLED panelu je totiž každý pixel zdrojem světla (podobně jako plazma, microLED nebo QD LED). To s sebou přináší řadu výhod i nevýhod, které LG muselo adresovat. Jeden pixel třeba může zářit na 1000 cd/m2 a zbytek bude černočerný. Jenže pokud byste chtěli rozsvítit všech 8 milionů pixelů na maximum, tak špičkový jas poklesne. Důvodem je napájení televizoru, registr časování TCON a použitý TFT materiál. Oproti tomu LCD musí řešit opačný problém a využívat matici zón lokálního stmívání (typicky 512 zón u dražších přístrojů). Rozsvítit malý objekt na špičkovou svítivost tak není dobře možné.



Poměr svítivosti a průměrného stupně jasu APL (starší schéma)


Nové modely OLED televizorů LG ale mají mít efektivnější TCON i lépe odladěný OLED panel jako takový. Vylepšen byl systém automatického omezování jasu ABL. Pokud je maximálně rozsvíceno méně než 5 % pixelů, tak je možné dosáhnout necelých 1000 cd/m2 a 700 cd/m2 při 10 % maximálně rozsvícených pixelů (při režimu Vivid).

V jistých případech se jedná o 40 % jasnější obraz, i když celkově jde o 25 %. Režim Cinema je o 10 % jasnější než u loňských modelů. Tyto změny se týkají HDR, ale neostrouhá ani režim SDR (standardní dynamický rozsah). Pokud je SDR kalibrované např. na 150 cd/m2, tak nedojde k poklesu jasu ani tehdy, kdy je celá obrazovka rozsvícená na maximum. Kdyby byl odstraněn anti-reflexní filtr, tak je jas ještě vyšší. Daní by ale bylo horší zobrazování černé. To však LG nechce a naopak ještě pracuje na věrnější reprodukci černé a detailech stínů.

Zdroj: FlatpanelsHD (2)