Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

OLED jako zpětné zrcátko

17.8.2012, Pavel Zubatý, aktualita
Trh s OLED se vyvíjí rychlým tempem. Důkazem jsou OLED TV, které mají ještě letos dorazit na pulty. Automobilový průmysl je další oblastí, kde se tato technologie zabydluje. Kromě světlometů může jít třeba o středové „zrcátko“ uvnitř Audi R8 e-tron.
Nový elektromobil Audi R8 e-tron je neobvyklé vozidlo s neobvyklým vzhledem. Právě vzhled tohoto supersportu si vyžádal jednu zajímavou úpravu. Oproti klasické verzi zde totiž chybí zadní okno a tudíž i klasické středové zpětné zrcátko. Na jeho místě lze nalézt 7,7“ AMOLED displej Samsung. Pohled dozadu dodává miniaturní kamera, která má vlastní vyhřívatelný kryt.
OLED displej místo středového zpětného zrcátka


OLED panel slibuje ideální náhradu zpětného zrcátka díky kvalitnímu obrazu, vysokému jasu, širokým pozorovacím úhlům a extrémně krátké odezvě. Ta je přitom důležitá při vysokých rychlostech. Svou premiéru si toto řešení odbylo během závodu 24 hodin Le Mans 2012, kde jej Audi využilo uvnitř vozidel R18 e-tron quattro a R18 ultra. Problémem by proto neměla být ani rychlost 330 km/h, i když v případě sériových vozidel R8 e-tron to nebude víc než 200 km/h. Po Nürburgringu se tento tichý „dravec“ prohnal za 8 minut 9 sekund s maximální rychlostí 250 km/h (viz následující video).


Audi R8 na okruhu v Nürburgringu


Středová "zpětná obrazovka" automaticky ztlumí jas, pokud dojde k oslnění vozidly vzadu. Řidič ji může třeba úplně vypnout. Automobilka navíc slíbila dodatečné informace, které zde budou zobrazeny. Sportovní elektromobil Audi R8 e-tron dorazí na trh už příští rok. A v budoucnu se třeba uplatní i OLED světlomety, jejichž využití demonstrovala počátkem tohoto roku.

Zdroj: FlatpanelsHD, autoblog