Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Od příštího roku začne platit ve Francii zákon Hadopi

12.10.2009, Radek Jahoda, aktualita
Zákon označovaný jako "Hadopi" či "třikrát a dost", který má zřídit nový úřad pro sledování uživatelů internetu s pravomocí rozesílat upozornění a zakázat přístup k internetu, byl přijat i francouzským senátem a začne fungovat od příštího roku.
Zákon byl již přijat před prázdninami Národním shromážděním (což je vlastně francouzský parlament) a minulý měsíc prošel i v senátu poměrem 258 pro a 131 proti. Ještě se čeká, zda proti němu nepodají žalobu socialisté.

Tento zákon zavádí úřad, který může monitorovat činnost uživatelů internetu a při zjištění stahování nelegálního obsahu bude zasílat uživateli upozornění, že může být odpojen. Pokud se tak stane třikrát, tak bude odpojen, zaplatí pokutu, ale dál bude muset platit poplatky za internetové připojení (?).

Zákon naráží na mnoho odpůrců, protože je značně děravý. Neřeší například to, že se někdo může nabourat do uživatelovi sítě, aniž by ten o tom věděl. Uživatel tak bude trestán za činnost někoho jiného. Na toto se snaží upozornit projekt HADOPI router (RouteurHadopi.fr), který chce právě na toto upozornit. Jde o nabourávání do Wi-Fi sítí uživatelů a vytvoření virtuální sítě, propojené přes Wi-Fi routery, aniž by o tom jejich majitelé věděli. Nemá jít o jejich zneužití, ale na upozornění na takovou možnost. Nabourání do Wi-Fi sítě není dnes žádný problém, u WEP kódování je to za pár minut a u WPA na to stačí několik hodin.



Další odpůrci tvrdí, že nejde o pokus o zmaření nelegálního stahování a sdílení obsahu, ale o využití pro sledování uživatelů za jakýmkoliv účelem. Každopádně pokud bude chtít někdo dělat opravdu něco nebezpečného, tak o tom bude vědět a určitě se bude umět proti tomu účinně bránit (např. šifrováním). Biti tak budou zase jen normální uživatelé, kteří si tu a tam něco stáhnou a nezpůsobí žádnou škodu (protože by si originál stejně nekoupili) nebo se stali obětí někoho jiného.

Otázka ale teď je, co bude následovat. Francie se snaží stejný zákon prosadit na celoevropské úrovni, takže to nemusí dlouho trvat a lobisté ho prosadí i u nás. Bude to ale jen voda na mlýn těm, kteří se nelegálním kopírován živí - budou mít více zakázek a větší zisky. A možná to způsobí majitelům autorských práv více škody než užitku.

Zdroj: TP