Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Obrazovka fy Stanley promítá do vzduchu

19.10.2011, Pavel Zubatý, aktualita
Letošní japonský veletrh elektroniky CEATEC přinesl mnoho zajímavých novinek (podobně jako nedávný berlínský veletrh IFA 2011). Jednou z nich byl malý display firmy Stanley Electric Co Ltd, jehož obraz vypadá, jak kdyby se vznášel ve vzduchu.

Společnost Stanley Electric na nedávné japonské výstavě CEATEC vystavovala malou obrazovku. Na tom by nebylo nic zvláštního, háček byl v tom, že obraz vypadal, jak kdyby se vznášel ve vzduchu. Obraz na normální obrazovce se totiž dvakrát odráží pomocí miniaturních odrazek, tzv. mikro-zrcadlových zařízení (anglicky micro-mirror device). Velikost těchto odrazek se pohybuje mezi 100 a 300 μm. Výsledný obraz poté vzniká ve vzduchu z odražených paprsků.Znázornění celé komponenty.Princip této metody vyvinul Japonský národní institut pro informační a komunikační technologie (NICT, z angl. National Institute of Information and Communications Technology), Společnost Stanley pak dodala výše zmíněná mikrozrcadla. Podle japonského výrobce elektronických součástech najde budoucí produkt uplatnění jako obrazovka herních konzolí, HUD obrazovkách automobilů (Head-Up Display) na čelním skle ve výši hlavy podobně jako je tomu ve stíhačce, zřejmě se bude jednat o rychlost, otáčky či stav paliva), apod.Z obrázku to nejde moc poznat, ale tento panel společnosti Stanley vytvářel obraz ve vzduchu


V tomto případě Stanley Electric seřadil na panelu několik mikrozrcadel. Při demonstraci pak zobrazovací jednotka reprodukovala ten stejný obrázek, jako vedle položený mobilní telefon. Na rozdíl od mobilu však tento obrázek bylo možné vidět mimo samotnou zobrazovací jednotku. Obraz nového panelu má jeden pozorovací úhel a jeho pozorovací úhel činí zhruba 20°. Jeho výšku a pozorovací úhel je možné upravit změnou uspořádání a úhlů mikrozrcadel. Do komerčního nasazení výsledného produktu bude ještě potřeba vychytat řadu much. Jednou z nich je jas vznášejícího se obrazu. Podle výrobce by toho mělo být možné dosáhnout zvýšením odrazivosti mikrozrcadel, čímž by se snížila ztráta světla, a zvýšením jasu displaye, který zobrazuje původní neupravený obraz.
Zdroj: TechOn