Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nový Xiaomi Mi Box 4S Pro je jako první připraven na 8K a HDMI 2.1

6.11.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Xiaomi v tichosti představilo svůj první TV box s podporou rozlišení 8K a konektorem HDMI 2.1. Na trh sice vstoupí s velmi sympatickou cenovkou, ale naneštěstí se bude prodávat pouze v Číně. 
Xiaomi není na trhu s TV boxy žádným nováčkem. Na českém trhu tento výrobce aktuálně nabízí Mi Box S, který si díky zajímavému poměru cena/výbava na nezájem zákazníků rozhodně nemůže stěžovat. Letos se v nabídce dokonce objevilo podobné zařízení Mi TV Stick, ale v ještě kompaktnější formě a s cenou kolem tisícikoruny. Novinky se ovšem objevují také mezi TV boxy. Před pár týdny byl v Číně představen Mi Box 4S, který ovšem proti původnímu Mi Boxu 4 (na mezinárodních trzích je nabízen jako Mi Box S) nepřináší jedinou inovaci. Nyní se čínský výrobce rozhodl svým fanouškům napravit chuť modelem Mi Box 4S Pro, který přináší jedno zásadní prvenství.
 
 
Žádný dosavadní TV box od Xiaomi se totiž nemohl pochlubit podporou 8K. Dokonce také konkurence v tomto ohledu zaostává. Mi Box 4S Pro používá dostatečně výkonný hardware, který zvládne dekódovat videa v 8K. To by ovšem samo o sobě nestačilo. Proto nechybí výstup HDMI 2.1, který umožňuje posílat signál v 8K do televizoru. Xiaomi se zatím nepodělilo se všemi specifikacemi zařízení, kupříkladu tak nemáme informace o použitém procesoru. Připomeňme, že Mi Box 4S (stejně jako Mi Box 4) používá starší Amlogic S905X, u kterého nevíme, zda by si poradil s přehráváním videa v 8K rozlišení. Nová verze používá 2GB operační paměť a 16GB vnitřní úložiště, které představuje upgrade z původních 8 GB.
 
 
Po designové stránce se nic nezměnilo, takže Mi Box 4S Pro je opět elegantní zařízení v bílé barvě. Na zadní straně najdeme kromě HDMI 2.1 také USB Type-A a 3,5mm audio jack. TV box podporuje hlasové ovládání a zvukové formáty Dolby Audio či DTS Sound. Uživatelé mají k dispozici dálkový ovladač v odpovídající barvě. Operační systém Google Android byl doplněn o uživatelskou nadstavbu MIUI s rozhraním Patchwall určeným pro televizory. Mi Box 4S Pro se začíná na čínském trhu prodávat za 399 juanů, v přepočtu necelých 1 400 Kč bez DPH. Zástupce společnosti sdělil webu Android Authority, že v současné době se nepočítá s uvedením na mezinárodní trhy. Není ovšem vyloučeno, že Xiaomi v budoucnu připraví mezinárodní verzi s Android TV a jiným názvem.