www.tvfreak.cz
>
>

Nový energetický štítek pro televize od 1. 3. 2021. Co se změnilo?

Nový energetický štítek pro televize od 1. 3. 2021. Co se změnilo?
, , aktualita
EU od 1. března 2021 vyžaduje po výrobcích nové energetické štítky spotřebičů, které obsahují pouze třídy od A do G. To se týká také televizorů. Pro většinu aktuálních modelů to bude znamenat pád do nejnižší třídy G.
K oblíbeným
reklama
Po deseti letech přichází zásadní změna energetických štítků spotřebičů v Evropské unii. Zákazníci si toho mohli všimnout již od listopadu 2020, kdy začalo přechodné období a v krabici tak mohli najít starý i nový štítek. Od 1. března 2021 se ovšem nový energetický štítek stává povinností a prodejci mají 14 dnů na to, aby vyměnili značení produktů ve své nabídce. Vůbec nejdůležitější změna se týká samotné stupnice, která se omezí na třídy A až G. Zmizí tedy současný nepřehledný stav, kdy energeticky nejúspornější spotřebiče mohou dosahovat až třídy A+++.
 
EU zároveň upravila metody testování a výpočtů, proto se uvedené hodnoty na novém a starém štítku mohou mírně lišit. Především je ovšem nové hodnocení výrazně přísnější, takže ve výsledku většina aktuálních modelů spadne do třídy G. Naopak nejlepší třída A bude prozatím zcela prázdná, ale výrobci budou mít motivaci vyrábět spotřebiče ještě šetrnější k přírodě a peněžence zákazníků. Vůbec poprvé také energetický štítek bere v potaz také spotřebu v HDR, která je kvůli zvýšenému jasu obrazovky vyšší než v SDR.

 

Podoba a popis nového energetického štítku televizí v EU


  • (I) QR kód pro přístup do databáze EPREL s dalšími informacemi
  • (II) Název výrobce
  • (III) Typové označení/číslo modelu
  • (IV) Stupnice třídy energetické účinnosti A až G
  • (V) Třída energetické účinnosti v SDR při spotřebě uvedené v bodě VI
  • (VI) Spotřeba při přehrávání obsahu SDR, vyjádřená v kWh za 1 000 hodin
  • (VII) Třída energetické účinnosti v HDR při spotřebě uvedené v bodě VIII
  • (VIII) Spotřeba při přehrávání obsahu HDR, vyjádřená v kWh za 1 000 hodin
  • (IX) Viditelná úhlopříčka obrazovky v centimetrech a palcích, horizontální a vertikální rozlišení v pixelech
  • (X) Číslo nařízení „2019/2013“
Při porovnávání starého a nového energetického štítku si kromě údajů o spotřebě v HDR můžete všimnout ještě dalších drobnějším změn. Původní štítek zobrazoval informace o roční spotřebě energie, která sice byla jasně určena (v případě televizí 4 hodiny používání denně), ale pro zákazníka se většinou jednalo o příliš abstraktní číslo. Proto na nových štítcích najdeme údaj o spotřebě za 1 000 hodin provozu. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Nepředstavené televize Philips OLED986 a OLED936 ukázaly svůj design Nepředstavené televize Philips OLED986 a OLED936 ukázaly svůj design
Philips připravuje další dvě OLED TV, které představí v roce 2021. Ještě před tím byly nominovány na iF Design Award, díky čemuž si novinky můžeme prohlédnout v předstihu. Vybaveny budou opět zvukovým systémem Bowers & Wilkins.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Nová řada LG A1 na českém trhu. Kolik stojí levné OLED TV? Nová řada LG A1 na českém trhu. Kolik stojí levné OLED TV?
Na český trh v tichosti vstoupily nové LG OLED TV pro rok 2021 a mezi nimi také zbrusu nová série A1, která by měla tuto technologii zpřístupnit dalším domácnostem. Prozatím jsou k dispozici dvě úhlopříčky, později se přidají další.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
První dojmy ze 110" microLED TV od Samsungu. Zatím není dokonalá, napsal novinář První dojmy ze 110" microLED TV od Samsungu. Zatím není dokonalá, napsal novinář
Redaktor webu FlatpanelsHD dostal nedávno možnost poprvé na vlastní oči spatřit microLED TV o úhlopříčce 110", kterou chce Samsung letos uvést na trh. Na jedné straně ocenil bohaté barvy nebo temnou černou, ale našel i několik nedostatků.
18.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
TCL potvrzuje OLED TV s vlastními panely v roce 2023. Mohly by zamávat cenami TCL potvrzuje OLED TV s vlastními panely v roce 2023. Mohly by zamávat cenami
Divizi LG Display roste konkurence. Do výroby televizních OLED panelů pomocí tisku se chce do 2 let pustit čínské TCL. Firma to potvrdila na nedávné konferenci. A pro zákazníky je to výborná zpráva.
18.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic v roce 2021 nepředstaví nový UHD Blu-ray přehrávač Panasonic v roce 2021 nepředstaví nový UHD Blu-ray přehrávač
Čekáte na nový Ultra HD Blu-ray přehrávač od Panasonicu? Letos se nedočkáte. Výrobce potvrdil, že nechystá žádnou novinku. Malou útěchou by měl být aspoň drobný upgrade stávajícího modelu UB9000.
17.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik