Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nový celoplošný kanál v DVB-T2. Začalo vysílání Naživo

21.11.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Multiplex 23 se rozšířil o novou stanici Naživo, která divákům nabízí neobvyklé kulturní zážitky doma. Prostor dostává divadlo i hudba. Všechny pořady jsou vysílány živě, a to dokonce včetně reklamy.
Vcelku narychlo začala vysílat nová televizní stanice Naživo, která teprve před pár dny získala potřebnou licenci od Rady rozhlasového a televizního vysílání. Nebylo jasné, zda se plánovaný start opravdu uskuteční. Diváci neměli příliš mnoho času na naladění, neboť programová pozice se v multiplexu 23 objevila teprve pár hodin před zahájením vysílání. Nakonec ovšem všechno dopadlo dobře a od včerejšího večera tak diváci mohou sledovat nový kanál, který je zaměřen – stejně jako veřejnoprávní ČT Art – na kulturu. Televize navazuje na projekt Film Naživo, který byl spuštěn v listopadu. Spolupracuje na něm společnost Heaven's Gate režiséra Viktora Tauše se soubory JATKA78 a Cirkus La Putyka.
 
 
Start nového kanálu zrovna v této době není náhodný. Z veřejného prostoru zmizela kvůli protikoronavirovým opatřením živá kultura, a tak se Televize Naživo bude snažit zprostředkovat kulturní zážitky přímo u diváků doma. Jak napovídá název stanice, všechny pořady jsou vysílány živě. Jedná se o divadelní představení, kabarety, koncerty nebo pohádky. Vzhledem k tomu, že se jedná o komerční stanici, nebudou chybět ani reklamy. I ty ovšem budou vysílány živě a postarají se o ně samotní herci. Naživo chce kulturu zprostředkovat z neobvyklých úhlů, a tak využívá třeba kamery umístěné na oblečení herců. Projekt podpořilo Ministerstvo kultury, Nadace PPF a O2.

Televize Naživo vysílá prostřednictvím multiplexu 23, který je k dispozici celoplošně. Provozuje jej společnost Czech Digital Group (CDG) a vysílají přes třeba kanály Novy a Barrandova. Vysílání probíhá v rozlišení 960 x 540 neboli qHD. V budoucnu chce provozovatel proniknout i do nabídky placených televizí. Otázkou ovšem zůstává, jak je projekt dlouhodobě udržitelný po zrušení omezení související s pandemií COVID-19. Diváci, kteří nestíhají živé televizní vysílání, mohou využít archiv pořadů, který je ovšem placený. Vstupenka na záznam včerejšího představení Batacchio stojí 149 Kč a divák může přidat i dobrovolný příspěvek. Polovina z příjmů putuje účinkujícím souborům, druhá polovina bude využita na provoz projektu a vznik nových pořadů.
 
 
Zdroj: Nazivo.art