Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nová technologie umožňuje promítání na ostrém světle

9.2.2014, Pavel Zubatý, aktualita
Potřebujete promítat a nechce se vám zatahovat žaluzie? Moderní projektory sice nabízí řadu korekčních metod, ale výsledný obraz je přesto místy rozmazaný a postrádá některé důležité detaily. Možné řešení nabízí nová technologie společnosti Hitachi.
Společnost Hitachi Ltd. vyvinula technologii pro kvalitní projekci videa za podmínek, kdy do pokoje svítí silné denní světlo. Čip o rozměrech 17 × 17 mm zpracovává video, které je ekvivalentní rozlišení Full HD. Děje se tak v reálném čase rychlostí 60 FPS. Na veřejnost se tento čip dostane v dubnu 2014 jako součást projektoru dceřiné společnosti Hitachi Maxell Ltd.

Stačí, aby na projekční plátno dopadalo trochu ostrého denního světla a celý obraz se může stát rozmazaným. Existují různé konvenční metody pro zlepšení viditelnosti promítaného videa, jakými je korekce kontrastu nebo správa barev. Jenže tyto metody bývají často spíš na škodu, protože upravují celou promítací plochu. Právě to vede ke vzniku různých nešvarů, jakými jsou rozmazaná místa v obraze (což maří celé úsilí). Nyní Hitachi přichází s algoritmem korekce videa založeným na teorii vidění Retinex, která vychází z vlastností lidského vidění. Algoritmus analyzuje světlost, jemnost a další vlastnosti každé oblasti videa promítaného na plátno. Následuje separace mnoha optických elementů a zesílení každého elementu podle světlosti, jemnosti, barevného tónu, atd. Tento proces končí syntézou zesílené části obrazu.



Efekt nové technologie na promítaný obraz, normální projekce



...upravená projekce


Výrobce tvrdí, že tento proces netrápí nežádoucí vedlejší efekty, které se projevují u normálně používaných metod. To má za následek „drastické zlepšení“ viditelnosti obrazu. Znát to je například na stínech a odlescích nebo konturách objektů ve videu. Vylepšena je rovněž viditelnost tmavých oblastí, aniž by byly nějak ovlivněny oblasti světlé. Třešničkou na závěr je živá reprodukce barev, kterou nová technologie umožňuje.

Zdroj: TechOn!