Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Nová polarizační deska pro úspornější LCD

, , aktualita
Nová polarizační deska pro úspornější LCD
Společnost Teijin DuPont Films Japan před několika dny představila novou polarizační desku, která dokáže v LCD panelech zvýšit efektivitu jejich podsvícení. Z toho vyplývá i druhotný efekt: citelné zvýšení jasu těchto LCD.

Nová polarizační deska pro úspornější LCD
Nová polarizační deska firmy Teijin DuPont Japan se pyšní tím, že při umístění za LCD panel údajně dokáže zvýšit jas až o 50 % oproti tradičním polarizačním deskám. Při zachování jasu však dojde k možná ještě důležitějšímu jevu: spotřeba LCD klesne zhruba o 30 %. Výrobce této desky plánuje, že ji do několika let začne vyrábět hromadně. Cílem je pak dosažení obratu 10 miliard ¥ (kolem 43 miliard Kč) ve fiskálním roce 2015.


Nová polarizační deska firmy Teijin DuPont Films Japan Ltd.


Nová deska propouští pouze ty světelné paprsky, které kmitají v určitém směru. Ostatní paprsky se odráží do stran podsvícení. Některé z odražených paprsků jsou však poté polarizovány tak, že je při dalším průchodu deska propustí. Výsledkem toho je zvýšená efektivita podsvícení, jelikož tradiční polarizační desky odražené (nepolarizované) světlo pohlcují (a propouští jen to, které je polarizované v určitém směru).

Pro tuto součástku byly ve firemních laboratořích vyvinuty dva typy polymerů na bázi polyesteru, které potom byly naneseny do mnoha vrstev. Počet těchto vrstev není znám, na rozdíl od tloušťky polarizační desky, která činí 100 μm. Její masová produkce si přitom vyžádá pouze několik úprav na stávajících továrnách produkujících polyesterový film. Potenciální výroba přitom není omezena pouze na malé panely, ale je údajně možné vyrábět tyto desky i pro televizory s velkou úhlopříčkou. Vzorek této polarizační desky byl k vidění na výstavě FPD International 2011, která proběhla od 26. do 28. října 2011 v japonské Jokohamě.

Zdroj: TechOn