Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nová Apple TV by měla podporovat 120Hz výstup

6.4.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Jednou z inovací dlouho očekávané Apple TV by měla být podpora výstupu při frekvenci 120 HZ. Prozradila to zmínka v beta verzi tvOS 14.5. Z toho vyplývá, že by zařízení mohlo disponovat rozhraním HDMI 2.1. 
Představení nové generace Apple TV může připomínat nekonečný příběh. O nástupci pro současný model se hovoří již dlouhé měsíce. Ačkoliv zatím výrobce nic oficiálně nepotvrdil, všichni tuší, že v Cupertinu vzniká další Apple TV. Hlavní otázkou zůstává, kdy bude představena, protože v minulosti jsme slyšeli již o několika datech, které se nakonec nepotvrdily. Nyní se na internet dostaly další podrobnosti o 6. generaci Apple TV, které pochází z beta verze tvOS 14.5. Poslední sestavení tohoto operačního systému obsahuje několik zmínek o obnovovací frekvenci 120 Hz, které se objeví v PineBoard, jak zní interní označení uživatelského rozhraní (obdoba SpringBoard pro iPhone a iPad).
 
 
Připomeňme, že aktuální Apple TV 4K podporuje maximálně 60Hz výstup. Dvojnásobná obnovovací frekvence pochopitelně přinese rozdíl především ve hrách, ale také třeba animacích v systému. Divák se pochopitelně neobejde bez kompatibilního televizoru. Z toho vyplývá, že nový model bude vybaven rozhraním HDMI 2.1, které na rozdíl od HDMI 2.0 zvládne přenos signálu ve 4K při 120 Hz. Není to zase takové překvapení, neboť o Apple TV s HDMI 2.1 se spekuluje od roku 2019. V současné době prodávaná Apple TV 4K je optimalizována pro obsah ve 4K při 60 Hz. Vzhledem k absenci HDMI 2.1 by ani softwarová aktualizace nepomohla překonat tento nedostatek.
 
Podle informací, které koncem loňského roku přinesla agentura Bloomberg, by měla být nová generace Apple TV uvedena v průběhu roku 2021. Zaměřena bude především na hry, čemuž by měl odpovídat také výkonnější procesor. Apple zpřístupnil svou aplikaci TV třetím stranám, proto je nyní dostupná na mnoha televizorech. Tím tedy skončila i exkluzivita většiny obsahu pro zařízení s nakousnutým jablkem. A právě hry by mohly být hlavním důvodem, proč vůbec vyjde nové zařízení Apple TV. Chystaný model by měl přijít také s novým dálkovým ovladačem. Obrázek ovladače pro Apple TV se nedávno dostal na internet (viz výše), ale pravděpodobně se jedná o alternativní verzi, kterou by mohli nabízet televizní operátoři.