Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nikola Tesla - muž, který změnil naše životy

8.12.2011, Maximilián Tydor, článek
Jméno TESLA není neznámé pro ty, kdo se narodili před rokem 1980–1990. Toto jméno nesly telefony, televizory, rádia, domácí hi-fi věže. Málokdo však ví, že patří „největšímu objeviteli 20. století“, jenž změnil životy nás všech. Doplněno o 2 nové kapitoly.
Než se pustíte do načerpání informací o tomto u laické veřejnosti málo doceňovaném objeviteli, vězte, že právě jemu vděčíme za to, že v našich elektrických zásuvkách máme střídavý proud, a nikoliv stejnosměrný. A víte třeba, kdo vynalezl rádio? Marconi, říkáte? No, možná se trochu pletete, nebo se spíš historie spletla.

Každopádně je jisté, že si dnes kdekdo vybaví jméno Edison v souvislosti s žárovkou, ale rozhodně netuší, že si zrovna tak může pamatovat jméno Tesla v souvislosti se zářivkou (neonem). Přeneseně má tedy Tesla mnoho společného i s CCFL (či jinou) trubicí, která s velkou pravděpodobností svítí za displejem vašeho monitoru či laptopu, z něhož čtete tyto řádky.




Teslův transformátor si dnes doma staví řada amatérských nadšenců i v České republice, živě ho můžete vidět např. také v expozici brněnského Technického muzea.



Kdo byl Nikola Tesla?


Nikola Tesla se narodil v tehdejším Rakousko-Uhersku na území dnešního Chorvatska v městečku Smiljan. Narodil se v noci 10. července 1856, kdy zrovna venku řádila pořádná letní bouřka. Kdo ví, jestli i to nemělo vliv na jeho pozdější přezdívku „pán blesků“.

Vyrůstal v trochu lepších podmínkách, než mnoho jeho kamarádů, protože jeho otec Milutin Tesla byl pastorem v městském kostele. Ovšem tento fakt nic nemění na tom, že na svého syna byl dost přísný. Dle mého názoru, i tato tvrdá výchova měla značný pozitivní vliv na pozdější úspěchy Nikoly Tesly, jelikož byl zvyklý vytrvale bojovat a hledat východisko z problému, dokud neuspěje.




V dnešní době známe mnoho druhů neonových trubic, málokdo však ví, že právě Tesla byl jedním z prvních experimentátorů s touto technologií a objevil několik fluorescenčních materiálů.


Je zcela normální, že se více zajímáme o život samotného Nikoly Tesly, ale nedá mi nezmínit, že základem jeho úspěchů byly vrozené vlohy, které zdědil po svých rodičích. Jeho otec byl velice talentovaný spisovatel a básník a Nikola měl přečtená nejen jeho díla, ale i celou jeho knihovnu. Rád četl už v dětství a to mu zůstalo až do smrti.

Maminka, jejíž jméno bylo Djuka, dcera pastora, byla zcela obyčejná žena v domácnosti. I když možná ne až tak obyčejná – sama si navrhovala a vyráběla různá zařízení pro usnadnění práce doma či na dvoře (statku). Sama si vyrobila třeba ruční šlehač. Je tedy zřejmé, že Tesla své konstruktérské schopnosti mohl zdědit po ní.


Studia


Své vzdělání začal Niko, jak jej v dětství přezdívali, nabývat doma pod vedením svých rodičů, především otce. Později nastoupil na gymnázium v Karlovaci v dnešním Chorvatsku, kde od samotného začátku exceloval. Uměl počítat integrály z hlavy, ale učitele tím neohromoval, spíš vzbuzoval podezření, že podvádí. V tomto období jednou uviděl rytý obraz Niagarských vodopádů a hned si představil obrovské kolo, které by tato nespoutaná přírodní síla mohla roztáčet a produkovat tak energii, která by usnadnila práci lidem. Jednou řekl svému strýci, že odjede do Ameriky a spoutá energii Niagarských vodopádů. A taky že jo! O 30 let později udělal, co si umínil.



Takto vypadal Nikola Tesla za studentských časů.


Cesta k tomuto jeho snu, stejně jako ke všem ostatním, však nebyla bez překážek. Už v době studia musel čelit nátlaku rodičů, aby se nevěnoval technice, ale vystudoval za pastora a převzal tak otcův úřad. Jednou dostal Nikola choleru, a tak mazaně využil tuto příležitost a s otcem udělali vzájemnou dohodu, že jestli se Nikola uzdraví, půjde si svou cestou. Když se uzdravil, přihlásil se na polytechnickou univerzitu ve městě Graz v Rakousku.



Dynamo Zénoba Gramma.


Jeho matematické a technické myšlení převyšovalo všechny jeho spolužáky, ba dokonce i učitele, kteří pro jeho inovace neměli pochopení. Při jeho studiu na univerzitě jim jednou jejich vyučující fyziky předváděl dynamo Zénoba Gramma. Tesla po chvilce sledování celého zařízení pronesl myšlenku, že jiskření na kontaktech komutátoru (které vzniká vlivem spínání a rozepínání kontaktů) by vyřešil použitím střídavého proudu místo stejnosměrného. Jeho zaražený vyučující mu odpověděl, že to by bylo jako vymyslet perpetum mobile. Tesla se, díky přísné výchově, nesouhlasem a nezájmem vyučujícího odradit nedal a několik dalších let přemýšlel, jak vyrobit střídavé napětí.