Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

NHK vyvíjí 120FPS kameru pro Super Hi-Vision

, , aktualita
NHK vyvíjí 120FPS kameru pro Super Hi-Vision
Je to již nějaký ten pátek, co japonská veřejnoprávní televize NHK začala s vývojem systému Ultra HD TV. Svou troškou do mlýna teď přispěla i Šizuocká univerzita. Přivítejte kameru s úctyhodným rozlišením 33 Mpx a snímkovou frekvencí 120 FPS.
NHK vyvíjí 120FPS kameru pro Super Hi-Vision
Vysílání ve formátu Ultra vysokého rozlišení (UHD) bylo navrženo pro televizory s úhlopříčkou kolem 2 metrů a více. Dech beroucí obraz však může pokazit třeba hejno letících holubů nebo jiných rychle se pohybujících objektů. Řešení je prosté: UHD bude mít standardní snímkovou frekvenci 120 FPS. Platí to i pro kameru, kterou vyvíjí japonská veřejnoprávní televize NHK ve spolupráci se Šizuockou univerzitou. Nemá to být přitom další 4K přístroj, ale plnokrevná 33megapixelová „mašina“.
Rozlišení 33 Mpx, snímková frekvence 120 FPS - to je nová kamera od NHK a Šizuocké univerzity


To však znamená, že výstup snímače bude chrlit kolem 4 miliardy pixelů za sekundu. Z toho důvodu bylo třeba navrhnout rychlejší ADC převodník. Zpracovaná data z pixelů pak putují po vysokorychlostním obvodu, jenž distribuuje výsledné signály do 96 paralelních kanálů. Jde přitom o stejný CMOS senzor, o kterém jste se mohli dočíst již na přelomu letošního února a března.
Vypadá to, že starost o výrobu připadne Hitachi (video je v anglickém znění)


Tento senzor s úhlopříčkou 25 mm je nejenže menší, ale s 2,5 W má nižší spotřebu než konvenční čipy snímající rozlišení 7680 × 4320 px. K tomu má jít o první CMOS senzor, který podporuje plnou specifikaci standardu Ultra High Definition. Jako další krok má NHK v plánu zvýšení citlivosti tohoto nového UHD snímače.

Zdroj: Diginfo.tv