Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nexus Q: malé, kulaté, svítící, co je to?

29.6.2012, Jakub Doležal, aktualita
Tento týden zahájil Google svou každoroční vývojářskou konferenci a kromě softwaru představil také zajímavé hardwarové novinky. Milovníky multimédií jistě zaujala ona tajemná koule Nexus Q, jenže co to vlastně Google vyrobil?
Multimediální centra bývají povětšinou hranaté černé krabičky bez větší invence a jen sporadicky se objeví nějaký zajímavější design. Matně pamatuji na Boxee Box, který jsem testoval v redakci již kdysi dávno a nyní z čista jasna přichází další vlaštovka od Google.

Namísto krychle (u Boxee) vzali návrháři z Google kouli a té uřízli vrchlík, zkrátka část objemu tak, aby zbylý kus koule dokázal bez obtíží sedět na rovné ploše nábytku či podlahy vašeho obývacího pokoje. V době převážně hranaté elektroniky se jedná o celkem zajímavý počin a po stránce designu nevypadá Nexus Q vůbec špatně.

Radost pokračuje i při pohledu na hardwarovou výbavu, neboť v srdci tohoto sférického přístroje pracuje hned dvojice ARM procesorů Cortex A9, doplněných o grafické jádro SGX540. Operační paměť má rovný 1 GB a lze s velkou pravděpodobností očekávat, že tato krabička, pardon kulička bude mít výkonu na rozdávání.

Rozměry nedovolí instalovat pevný disk, ale integrovaných 16 GB uživatelské paměti by mohlo na základní multimediální kolekci stačit. Další data získáte prostřednictvím Wi-Fi, Ethernetu, Bluetooth, či MicroUSB. Podobně bohaté jsou i audio/video výstupy, kde Google Nexus Q nabízí MicroHDMI, S/PDIF, čtveřici analogových jacků pro reproduktory a velmi nezvykle také „banánky“ pro připojení reproduktoru skrze 2žilový kabel.


Google myslel i na majitele moderních telefonů s Androidem a přidal k již tak bohaté nadílce ještě NFC, takže propojení s telefonem či tabletem, je záležitost několika málo okamžiků. Jenže právě zde se paradoxně začíná celá idylka tak trochu hroutit. Nexus Q totiž není plnohodnotné multimediální centrum s Androidem, nýbrž pouze jakýsi prostředník mezi vaší domácností a „cloudovým“ účtem na YouTube či Google Play.


V našich končinách je tedy prozatím Nexus Q podobně „ochuzený“ a z většiny nepoužitelný, jako Apple TV. Nicméně už nyní je nad slunce jasné, že „kuchaři“ na XDA developers připraví plnohodnotnou ROM. Samotný Google dokonce implementoval MicroUSB za účelem snadnějších úprav firmwaru samotnými uživateli.


Série nemilých zpráv končí cenou, která je nyní stanovena na 299 dolarů a prý je způsobena výrobou tohoto modelu na půdě USA a nikoliv v Asii. Sečteno, podtrženo Nexus Q vypadá velmi slibně, ale prozatím jej „diskvalifikuje“ software a také vysoká cena.

Zdroj: Google, YouTube, The Verge