Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Netflix získal exkluzivní práva na filmy od Sony Pictures. Má to ale háček

10.4.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Netflix získal exkluzivní práva streamovat na své platformě nadcházející filmy od Sony Pictures. Týká se to titulů jako Morbius, Uncharted nebo pokračování Spider-Mana. Smlouva platí 5 let a týká se pouze USA.
Netflix investuje velké peníze do své vlastní produkce, ale dveře k hollywoodským trhákům se pro platformu postupně uzavíraly. Každý filmový gigant má totiž i svou vlastní službu pro streamování videa. To ovšem neplatí pro Sony, které sice experimentuje s platformou Bravia Core, ale ta je omezena pro uživatele televizorů Bravia XR a zaměřuje se na vysokou kvalitu streamu. Netflix se proto chopil této šance a podepsal dohodu se Sony Pictures. Během následujících 5 let tak bude mít platforma exkluzivní práva ke streamování nových filmů od Sony.
 
 
Tato dohoda se týká pouze amerického trhu, takže v tuto chvíli není jasné, jak bude situace vypadat ve zbytku světa. Neznamená to ovšem žádnou online premiéru. Snímek nejprve zamíří do kin, potom bude vydán na DVD/Blu-ray a nakonec se objeví na Netflixu. Podobnou dohodu měl Netflix uzavřenou již od roku 2014 se Sony Pictures Animation, ale nyní se vlastně rozšiřuje na filmy všech žánrů. Američtí předplatitelé Netflixu tak budou mít možnost exkluzivně streamovat snímky s premiérou plánovanou na rok 2022 jako Morbius, Uncharted, Bullet Train nebo další díl Spider-Mana. Bude se ovšem týkat také dalších franšíz jako Jumanji a Mizerové.
 
Kromě si může Netflix vybrat některé katalogové filmy od společností Columbia, Tri-Star, Sony Pictures Classics nebo Screen Gems. Ani jedna ze stran oficiálně nezveřejnila, jaká je částka uvedená ve smlouvě. Podle některých zdrojů ovšem Netflix zaplatí Sony Pictures asi 1 miliardu dolarů. Netflix se bude podílet také na financování některých titulů, které budou určeny primárně pro streamování. Součástí dohody naopak nejsou letošní snímky jako Venom: Let There Be Carnage a Spider-Man: No Way Home.