Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Netflix zbrojí proti pirátům, měl podat přes půl milionu žádostí o smazání

16.5.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Počet žádostí o vymazání výsledků porušujících autorská práva z vyhledávače Google, které měl podat Netflix, vzrostl v květnu až o 3 000 %. Objevují se ovšem i názory, že většinu žádostí podal subjekt, který se za Netflix jen vydával.
Netflix vkládá čím dál tím větší finanční prostředky do produkce vlastních filmů a seriálů, logicky proto chce, aby lidé obsah konzumovali právě na jeho platformě, v opačném případě by se mu totiž investice nevrátila. Dlouhodobě proto bojuje proti pirátským webům, které umožňují filmů a seriálů bez souhlasu tvůrců. Zaměstnává proto antipirátský tým a je členem několika organizací pro ochranu autorských práv včetně Motion Picture Association (MPA). Netflix je poměrně aktivní také v žádostech o smazání odkazů ve vyhledávači, které Googlu odesílají držitelé autorských práv na základě amerického zákona DMCA.
 
 
Vikingové měli být vloni nejoblíbenějším seriálem od Netflixu mezi torrentovými piráty
 
Google obdrží miliony takových stížností týdně od studií jako Warner Bros, Disney a Sony nebo jejich právních zástupců. Pokud je společnost vyhodnotí jako oprávněné, z vyhledávače zmizí a pirátský web tak přijde o značnou část provozu. Netflix od roku 2016 běžně odešle okolo dvaceti tisíc podobných žádostí za týden, což není výrazně méně ani více ve srovnání s podobně velkými hráči. V posledních měsících byl ovšem zaznamenán nárůst počtu žádostí. V polovině března se jich objevilo již 153 tisíc, ale čísla (i přes výkyvy) stále rostla až na 622 tisíc v květnu. To znamená, že během pár týdnů došlo k nárůstu počtu žádostí o více než 3 000 %.
 
 
Zdá se, že hlavním cílem jsou francouzské weby umožňující streamování videa online. Například jedna z pirátských stránek se začátkem května objevila ve 100 tisících žádostech o smazání. Jednalo se o více než polovinu stížností, které byly na daný web kdy podány. Čeho jsme tedy svědky? Podle webu Torrent Freak existují v zásadě dvě varianty. Netflix se mohl rozhodnout důsledněji bojovat proti pirátům, a chránit tak svůj obsah. Načasování by bylo poměrně logické, neboť právě v těchto týdnech internetové pirátství kvete. V důsledku různých vládních nařízení lidé tráví více času doma a sledují filmy či seriály.
 
Podle druhé varianty nemá Netflix s většinou žádostí nic společného. Jinak řečeno, za jejich odesláním stojí subjekt, který se za Netflix pouze vydává. Toto chování se objevilo již v minulosti, kdy stížnosti odesílaly přímo pirátské weby, aby oslabily svou konkurenci. Text u některých žádostí není napsán příliš kvalitní angličtinou a některé záznamy se dokonce týkají obsahu, který ani Netflix nenabízí (např. seriálu The Mandalorian od Disney). Google ovšem zatím žádnou z žádostí neoznačil jako podezřelou a velké části z nich již vyhověl.