Netflix zbrojí proti pirátům, měl podat přes půl milionu žádostí o smazání

Netflix zbrojí proti pirátům, měl podat přes půl milionu žádostí o smazání
, , aktualita
Počet žádostí o vymazání výsledků porušujících autorská práva z vyhledávače Google, které měl podat Netflix, vzrostl v květnu až o 3 000 %. Objevují se ovšem i názory, že většinu žádostí podal subjekt, který se za Netflix jen vydával.
K oblíbeným
reklama
Netflix vkládá čím dál tím větší finanční prostředky do produkce vlastních filmů a seriálů, logicky proto chce, aby lidé obsah konzumovali právě na jeho platformě, v opačném případě by se mu totiž investice nevrátila. Dlouhodobě proto bojuje proti pirátským webům, které umožňují filmů a seriálů bez souhlasu tvůrců. Zaměstnává proto antipirátský tým a je členem několika organizací pro ochranu autorských práv včetně Motion Picture Association (MPA). Netflix je poměrně aktivní také v žádostech o smazání odkazů ve vyhledávači, které Googlu odesílají držitelé autorských práv na základě amerického zákona DMCA.
 
 
Vikingové měli být vloni nejoblíbenějším seriálem od Netflixu mezi torrentovými piráty
 
Google obdrží miliony takových stížností týdně od studií jako Warner Bros, Disney a Sony nebo jejich právních zástupců. Pokud je společnost vyhodnotí jako oprávněné, z vyhledávače zmizí a pirátský web tak přijde o značnou část provozu. Netflix od roku 2016 běžně odešle okolo dvaceti tisíc podobných žádostí za týden, což není výrazně méně ani více ve srovnání s podobně velkými hráči. V posledních měsících byl ovšem zaznamenán nárůst počtu žádostí. V polovině března se jich objevilo již 153 tisíc, ale čísla (i přes výkyvy) stále rostla až na 622 tisíc v květnu. To znamená, že během pár týdnů došlo k nárůstu počtu žádostí o více než 3 000 %.
 
 
Zdá se, že hlavním cílem jsou francouzské weby umožňující streamování videa online. Například jedna z pirátských stránek se začátkem května objevila ve 100 tisících žádostech o smazání. Jednalo se o více než polovinu stížností, které byly na daný web kdy podány. Čeho jsme tedy svědky? Podle webu Torrent Freak existují v zásadě dvě varianty. Netflix se mohl rozhodnout důsledněji bojovat proti pirátům, a chránit tak svůj obsah. Načasování by bylo poměrně logické, neboť právě v těchto týdnech internetové pirátství kvete. V důsledku různých vládních nařízení lidé tráví více času doma a sledují filmy či seriály.
 
Podle druhé varianty nemá Netflix s většinou žádostí nic společného. Jinak řečeno, za jejich odesláním stojí subjekt, který se za Netflix pouze vydává. Toto chování se objevilo již v minulosti, kdy stížnosti odesílaly přímo pirátské weby, aby oslabily svou konkurenci. Text u některých žádostí není napsán příliš kvalitní angličtinou a některé záznamy se dokonce týkají obsahu, který ani Netflix nenabízí (např. seriálu The Mandalorian od Disney). Google ovšem zatím žádnou z žádostí neoznačil jako podezřelou a velké části z nich již vyhověl.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skylink nabízí National Geographic HD zdarma po celý srpen Skylink nabízí National Geographic HD zdarma po celý srpen
Ani během druhé půlky prázdnin nemine zákazníky Skylinku bonus v podobě volného vysílání. Tentokrát byl sice vybrán pouze jeden kanál, ale zato jeden z vůbec nejpopulárnějších v nabídce tohoto operátora,
7.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Disney celosvětově spustí streamovací službu Star Disney celosvětově spustí streamovací službu Star
Jako by těch streamovacích služeb nebylo málo, Disney uvádí další. Samo jich má už několik a nyní půjde o službu Star, která má být k dispozici celosvětově a bude mít pouze vlastní obsah ze studií Disney.
5.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
HBO GO v srpnu 2020: jaké nové filmy a seriály si můžete pustit? HBO GO v srpnu 2020: jaké nové filmy a seriály si můžete pustit?
Druhá polovina prázdnin bude na HBO GO ve znamení několika nových seriálů nejen pro fanoušky krimi a hororu. Připraveno bude také několik filmových premiér včetně čerstvé novinky Artemis Fowl od Disney.
4.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Na český trh míří další Philips TV z řady Performance. Lákají i cenou Na český trh míří další Philips TV z řady Performance. Lákají i cenou
Tento týden byla oficiálně potvrzena dostupnost televizorů Philips ze série 8500 na českém trhu. Tyto modely označované jako Performance Series podporují 4K HDR, třístranný Ambilight a Android TV.
4.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin Netflix v srpnu 2020: nejnovější filmy a seriály na druhou půlku prázdnin
Chvíle u bazénu si můžete zpříjemnit novinkami z Netflixu. I tento měsíc přinášíme přehled pořadů z původní produkce. Premiéru bude mít pátá řada seriálu Lucifer nebo několik nových dokumentů.
3.8.2020, aktualita, Jáchym Šlik