Netflix na PS5: konzole je velký žrout energie i při streamování videa

Netflix na PS5: konzole je velký žrout energie i při streamování videa
, , aktualita
PlayStation 5 obsahuje výkonný hardware, což se projevuje na spotřebě i při pouhém streamování videa z Netflixu. Spotřeba je dokonce 12krát vyšší ve srovnání s Apple TV 4K. Jak si vedl Xbox Series X nebo konzole minulé generace?
K oblíbeným
reklama
PlayStation 5 a Xbox Series X nejsou jen čistokrevné herní konzole, které by neuměly nic jiného než jen spouštět hry. Díky podpoře různých aplikací je řada majitelů používá také jako multimediální centrum, které umožňuje streamovat videa z různých platforem, jako jsou Netflix, Amazon Video nebo Disney+. Není tedy nutné vlastnit dedikované streamovací zařízení ani používat chytrý televizor. Jak ovšem upozornil web FlatpanelsHD, herní konzole potřebují pro streamování videa mnohonásobně více elektrické energie. Nejedná se o nic překvapivého, neboť PlayStation nebo Xbox používá výkonný hardware.
 
 
Jaký je ovšem rozdíl mezi jednotlivými zařízeními a vyplatí se z hlediska spotřeby vůbec streamovat videa na herní konzoli? Ve srovnávacím testu byl použit film z Netflixu v rozlišení 4K a několik zařízení, která zvládnou streamování videí z internetu. Jako největší žrout se ukázal PlayStation 4, ale o moc lépe nedopadl ani PlayStation 5. Pokud byste na něm přehrávali každý den videa po dobu čtyř hodin, výsledkem by byla spotřeba 102 až 117 kWh ročně. To při ceně okolo 4,80 Kč za 1 kWh, která je běžná v českých domácnostech, znamená něco přes 500 Kč ročně. Konkurenční Xbox Series X i přes velmi podobný výkon hardwaru spotřebuje o trochu méně energie. Microsoftu se tedy optimalizace výkonu povedla lépe než Sony.
 
V každém případě ovšem konzole zcela propadly ve srovnání se zařízeními určenými pro streamování videa. Není se čemu divit, neboť zatímco konzole používají komponenty na architektuře x86 (tj. stejné jako v PC), streamovací zařízení vsází na mnohem úspornější architekturu ARM. Apple TV 4K tedy spotřebuje při streamování 4K videí z Netflixu 12krát méně energie než PS5, Chromecast Ultra dokonce 20krát méně. Při několikaletém používání se tedy může majitelům konzolí vyplatit nákup samostatného zařízení pro streamování, případně použít aplikace v chytré televizi.
 
 Zařízení Spotřeba Roční spotřeba (při 4 hodinách denně)
PlayStation 5 70–80 W 102–117 kWh
PlayStation 4 90–95 W 131–139 kWh
Xbox Series X 46–57 W 67–83 kWh
Xbox One S 35 W 51 kWh
Apple TV 4K 6 W 8.8 kWh
Chromecast Ultra 3,4 W 5 kWh
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
První dojmy ze 110" microLED TV od Samsungu. Zatím není dokonalá, napsal novinář První dojmy ze 110" microLED TV od Samsungu. Zatím není dokonalá, napsal novinář
Redaktor webu FlatpanelsHD dostal nedávno možnost poprvé na vlastní oči spatřit microLED TV o úhlopříčce 110", kterou chce Samsung letos uvést na trh. Na jedné straně ocenil bohaté barvy nebo temnou černou, ale našel i několik nedostatků.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
TCL potvrzuje OLED TV s vlastními panely v roce 2023. Mohly by zamávat cenami TCL potvrzuje OLED TV s vlastními panely v roce 2023. Mohly by zamávat cenami
Divizi LG Display roste konkurence. Do výroby televizních OLED panelů pomocí tisku se chce do 2 let pustit čínské TCL. Firma to potvrdila na nedávné konferenci. A pro zákazníky je to výborná zpráva.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic v roce 2021 nepředstaví nový UHD Blu-ray přehrávač Panasonic v roce 2021 nepředstaví nový UHD Blu-ray přehrávač
Čekáte na nový Ultra HD Blu-ray přehrávač od Panasonicu? Letos se nedočkáte. Výrobce potvrdil, že nechystá žádnou novinku. Malou útěchou by měl být aspoň drobný upgrade stávajícího modelu UB9000.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Mads Mikkelsen si zahraje v novém Indiana Jonesovi Mads Mikkelsen si zahraje v novém Indiana Jonesovi
Pátý díl Indiana Jonese na sebe nechá ještě nějakou dobu čekat, nicméně pomalu začíná být jasné, kdo se na něm bude podílet. Tentokrát se dočkáme jiného režiséra a mezi herci se v hlavních rolích ukáže Mads Mikkelsen.
16.4.2021, aktualita, Milan Šurkala
Xiaomi Mi TV EA 2022: elegantní, ale přitom levné televize v mnoha úhlopříčkách Xiaomi Mi TV EA 2022: elegantní, ale přitom levné televize v mnoha úhlopříčkách
Xiaomi dnes na domácím trhu představilo novou sérii LCD TV, které mají tělo z kovu a používají mimořádně úzké rámečky okolo obrazovky. Tento „prémiový design“ přitom televizory kombinují s cenami nižší až střední třídy.
16.4.2021, aktualita, Jáchym Šlik