Netflix na PS5: konzole je velký žrout energie i při streamování videa

Netflix na PS5: konzole je velký žrout energie i při streamování videa
, , aktualita
PlayStation 5 obsahuje výkonný hardware, což se projevuje na spotřebě i při pouhém streamování videa z Netflixu. Spotřeba je dokonce 12krát vyšší ve srovnání s Apple TV 4K. Jak si vedl Xbox Series X nebo konzole minulé generace?
K oblíbeným
reklama
PlayStation 5 a Xbox Series X nejsou jen čistokrevné herní konzole, které by neuměly nic jiného než jen spouštět hry. Díky podpoře různých aplikací je řada majitelů používá také jako multimediální centrum, které umožňuje streamovat videa z různých platforem, jako jsou Netflix, Amazon Video nebo Disney+. Není tedy nutné vlastnit dedikované streamovací zařízení ani používat chytrý televizor. Jak ovšem upozornil web FlatpanelsHD, herní konzole potřebují pro streamování videa mnohonásobně více elektrické energie. Nejedná se o nic překvapivého, neboť PlayStation nebo Xbox používá výkonný hardware.
 
 
Jaký je ovšem rozdíl mezi jednotlivými zařízeními a vyplatí se z hlediska spotřeby vůbec streamovat videa na herní konzoli? Ve srovnávacím testu byl použit film z Netflixu v rozlišení 4K a několik zařízení, která zvládnou streamování videí z internetu. Jako největší žrout se ukázal PlayStation 4, ale o moc lépe nedopadl ani PlayStation 5. Pokud byste na něm přehrávali každý den videa po dobu čtyř hodin, výsledkem by byla spotřeba 102 až 117 kWh ročně. To při ceně okolo 4,80 Kč za 1 kWh, která je běžná v českých domácnostech, znamená něco přes 500 Kč ročně. Konkurenční Xbox Series X i přes velmi podobný výkon hardwaru spotřebuje o trochu méně energie. Microsoftu se tedy optimalizace výkonu povedla lépe než Sony.
 
V každém případě ovšem konzole zcela propadly ve srovnání se zařízeními určenými pro streamování videa. Není se čemu divit, neboť zatímco konzole používají komponenty na architektuře x86 (tj. stejné jako v PC), streamovací zařízení vsází na mnohem úspornější architekturu ARM. Apple TV 4K tedy spotřebuje při streamování 4K videí z Netflixu 12krát méně energie než PS5, Chromecast Ultra dokonce 20krát méně. Při několikaletém používání se tedy může majitelům konzolí vyplatit nákup samostatného zařízení pro streamování, případně použít aplikace v chytré televizi.
 
 Zařízení Spotřeba Roční spotřeba (při 4 hodinách denně)
PlayStation 5 70–80 W 102–117 kWh
PlayStation 4 90–95 W 131–139 kWh
Xbox Series X 46–57 W 67–83 kWh
Xbox One S 35 W 51 kWh
Apple TV 4K 6 W 8.8 kWh
Chromecast Ultra 3,4 W 5 kWh
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile Netflix asi uvede streamování her: Přichází Mike Verdu ze Zyngy, FB a EA Mobile
Streamovací služba Netflix možná bude mít ještě širší záběr něž dnes. Poslední události totiž napovídají tomu, že by mohla přijít se systémem streamování her. Zda to bude obdoba Apple Arcade nebo něčeho podobného, to ukáže až čas.
16.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus Marvelovka Black Widow: úspěšný start i na streamovací službě Disney Plus
Marvelovka Black Widow se Scarlett Johansson se konečně dostala do kin. Nebylo to ale jenom tam. Současně byla uvedena i na streamovací službu Disney Plus, kde zaznamenala velký divácký úspěch.
12.7.2021, aktualita, Milan Šurkala
Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce Netflix v červenci 2021: všechny nové seriály a filmy z originální produkce
Netflix přivítá letní prázdniny hororovou trilogií Ulice strachu s herci ze Stranger Things, polské mysteriózní krimi Bažina 1997 nebo příběh odehrávající se v době černobylské havárie. Přijde také nová řada reality show Too Hot to Handle.
2.7.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny Pro náročné: Panasonic uvede laserový projektor s 240 Hz a 5 200 lumeny
Panasonic oznámil nový laserový projektor PT-FRQ50 pro plynulý a detailní obraz. Díky upscalingu umí vytvořit obraz v rozlišení až 4K. S tímto projektorem se ovšem nesetkáte v obývacích, určen je hlavně pro firemní zákazníky.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR HBO Max poprvé expanduje mimo USA, ale zatím vynechává ČR
Platforma HBO Max se objevilo ve 39 nových oblastech Latinské Ameriky a Karibiku. Diváci budou mít možnost zvolit i nový mobilní plán s nižší cenou. Do Evropy se náhrada za HBO GO rozšíří později v roce 2021.
30.6.2021, aktualita, Jáchym Šlik